آسیب اخبار خشونت بار بر کودکان

ستاره حمیدی؛ روان درمانگر

 

در دنیای امروز خشونت به بالاترین حد خود رسیده و فرخانومدان ما هر روز شاهد این خشونت‌ها از رسانه‌های صوتی و تصویری و دنیای مجازی هستند خشونت که حتی در خیابان‌های منطقهمان نیز موج می‌خانومد.

دیدن اخبار جنگ‌ها، تعرض‌ها به کودکان و بزرگسالان، کشتارهای دسته جمعی و… فرخانومدان‌مان درکنار ما فیلم‌های خشونت بار می‌بینند، گیم‌های کامپیوتری خشونت بار گیم می‌کنند و در نهایت سوال این مکان هست در این دنیای پر هیاهو این اخبارهای خشونت بار چه بر سر فرخانومدانمان می‌آورد؟

هر روزه در کلینیک‌های مشاوره مادران و پدران نگرانی را می‌بینیم که فرخانومدان مضطرب و ترسیده شان را برای مشاوره نزد روانشناسان می‌آورند فرخانومدانی که رویداد قتل عام‌ها، بچه دزدی‌ها را شنیده و از تلویزیون مشاهده کـــرده‌اند و بعد از شروع اضطراب‌ها، ترس از آقان، ترس از دست دادن والدین، کابوس‌های شبانه، دردهای بدنی که ناشی از ترس مدام هست زیادی دیگر از مشکلات درون شان رخنه کـــرده هست و از سویی برخی دیگر از کودکان واکنشی نشان نداده و این ترس و اضطراب را درون خود دفن می‌کنند و در فردا تبدیل به بزرگسالانی مضطرب و نگران می‌شوند.

آسیب‌های مواجهه کودکان با اخبار خشونت آمیز

۱-  بر اساس پژوهش‌های انستیتو بهداشت روان آمریکا دیدن و شنیدن مکرر خشونت‌های انسان‌ها بر علیه هم حساسیت درک درد و رنج دیگران و همدلی را در کودکان کاهش می‌دهد.

بدیهی هست زمانی که کودکان بصورت مستمر شاهد خشونت هستند برای‌شان تبدیل به امری عادی شود.

۲- آنان را دچار ترس از دنیای اطراف‌شان می‌کند و نسبت به دنیای پیرامون دیدی منفی و سرشار از ترس و اضطراب خواهند داشت گویی بیرون از خانه همه چیز در خطر هست.

این احساس نا امنی کودکان را هر روز مضطرب و نگران‌تر خواهد کـــرد و این نگرانی مسلماً در خانومدگی و فعالیت‌های روزانه‌شان و میزان یادگیری آنها تاثیر بسزایی خواهد داشت.

۳- یکی دیگر از آسیب‌های اخبار خشونت بار افزایش بروز رفتارهای خشونت آمیز در کودکان هست و این را می‌توان به نیکوی در روابط‌شان با همسالان و حتی والدین مشاهده کـــرد.

کودکانی که به سرعت از کوره در می‌روند و شروع به ناسزا گویی کـــرده و الفاظی را که در گیم‌ها و فیلم‌ها شنیده اند به همسالان خود لقب می‌دهند. 

۴- و این مکان هست که باید از خود بپرسیم چه باید بکنیم؟، طبیعی هست ما قادر نیستیم که جلوی اخبار و وقایع خشونت آمیز را بگیریم و حتی مانع انجام گرفتن از دیدن آنها توسط فرخانومدان سبب می‌گردد دیدی واقع‌بینانه نسبت به دنیای اطراف‌شان نداشته باشند.

چگونه می‌توان به کودکان آموخت این دنیا علاوه بر پایانی زیبای‌هایش خشونت‌هایی نیز دارد و چگونه باید کودکان را از آسیب‌های روانی و جسمانی شنیدن اخبار خشونت بار در امان نگاه داشت؟

پیشنهاد‌هایی به والدین

روانشناسان آکادمی روانپزشکی کودکان و نوجوانان آمریکا در این زمینه راهکارهایی را به والدین پیشنهاد می‌دهد:

۱- میزان تماشای رویداد را زیر نظر داشته باشید

گاهی اخبار از رسانه تعدادین بار تکرار می‌شود. توجه داشته باشید که فرخانومدان‌تان افزایش از یکبار شاهد آن نباشند و از منبع معتبر هشدارات را دریافت دارند.

۲- فرخانومدان‌تان را در تماشای رویداد همراهی کنید

در هنگام تماشای اخبار از رسانه کودکان را همراهی کنید، در کنارشان بنشینید و با همدیگر اخبار را مشاهده و گوش کنید.

هیچ گاه فرخانومدان به تنهایی اخبار خشونت آمیز را مشاهده نکنند.

۳- درباره محتوای رویداد صحبت کنید

هنگامی که اخبار را مشاهده می‌کنید در مورد آن با کودک‌تان صحبت کنید و احساسش را از این واقعه بپرسید و احساس خود را نیز بیان کنید و با آسیب دیدگان همدلی کـــرده و رفتارهای خشونت آمیز را شماتت کنید.

فراموش نکنید زیاده روی در این کار سبب جلب توجه کودک به رفتار غیرطبیعی شما می‌شود. در مورد آسیب‌های اجتماعی بر حسب سن‌شان با آن‌ها صحبت کنید و برای در امان ماندن به آنها راهکار دهید.

به عنوان مثال بگویید: دخترم، پسرم خیلی ناآسوده هستم که بین این دو کشور جنگ هست و جنگ سبب از بین رفتن انسان‌ها می‌شود و دنیا زیباتر خواهد انجام گرفت اگر آدم‌ها افزایش همدیگر را دوست داشته باشند.

مسلماً در جنگ آدم‌هایی که از بین می‌روند زیاد مظلوم هستند و بی‌گناه و … نظر تو در مورد جنگ چیست؟

۴- به او درباره امنیتش اطمینان خاطر دهید

و در نهایت به کودک‌تان خاطر نشان سازید که شما متداوم در کنارش هستید و از او محافظت می‌کنید و درست هست که آسیب‌ها وجود دارند ولی می‌توان جلوی برخی از آنها را با رعایت کـــردن نکاتی در خانومدگی روزمره گرفت.

به عنوان مثال: درست هست ممکن هست هر کسی با تصادف بمیرد ولی اگر احتیاط کـــرده و قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کند هیچ تایم این اتفاق نمی‌افتد.

۵- جداسازی واقعیت از گیم

برای کودکان‌تان گیم‌ها را از واقعیت جدا سازید و به عنوان مثال به آن‌ها بگویید کشتن یک انسان کار زشت و نادرستی هست زیرا جان انسان‌ها محترم هست ولی گیم‌های کامپیوتری فقط گیم هستند و موجوداتی که در آن به آنها شلیک می‌شود و یا کشته می‌شوند بی‌جان و تصویر محض هستند.

 

نوشته آسیب اخبار خشونت بار بر کودکان اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.