آسیب شلاقی گردن – تعاون پرتال

آسیب شلاقی گردن یا به اصطلاح رگ به رگ انجام گرفتن گردن یا کشش گردن، یک آسیبی هست که به گردن وارد می‌شود. آسیب گردن با یک مجموعه‌ای از نشانه‌ها و علائم که در طول آسیب به گردن اتفاق می‌افتند، مشخص می‌شود. در آسیب شلاقی گردن، مفاصل بین مهره‌ای (که بین هستخوان‌های مهره‌ها واقع انجام گرفته‌اند) دیسک‌ها و رباط‌ها و عضلات گردنی و ریشه‌های عصبی ممکن هست آسیب ببینند.


علت آسیب شلاقی گردن چیست؟

علت آسیب گردن می‌تواند به خاطر حرکت ناگهانی و سریع و انقباضی به پشت یا رو به جلوی سر باانجام گرفت و اکثر اوقات به خاطر تصادفات می‌باانجام گرفت.


نشانه‌ها و علائم آسیب شلاقی گردن چیست؟

علائم آسیب گردنی ممکن هست تا ۲۴ ساعت یا حتی افزایش بعد از آسیب نخستیه به تأخیر بیافتد و بعد بروز کند. به هر حال کسانی که این آسیب گردنی را تجربه کـــردند این علائم که نقل کرد می‌شود معمولاً در طی نخستین روزهای بعد آسیب، در آن‌ها پدیدار می‌شود:

  • درد گردن و سفتی گردن
  • سردرد
  • درد در ناحیه شانه یا بین ۲ هستخوان کتف
  • درد در ناحیه پایین کمر
  • درد یا بی‌حسی در ناحیه بازو یا دست
  • گیجی
  • تمرکز کـــردن یا به یاد آوردن مطالب به دشواری
  • کج خلقی، زودرنجی، اختلالات خواب، خستگی

چگونه آسیب شلاقی گردن تشخیص داده می‌شود؟

در اغلب موارد، بافت‌های نرم از قبیل دیسک‌ها، ماهیچه‌ها و رباط‌ها آسیب دیده‌اند که در X-ray هستاندارد دیده نمی‌شوند. تست‌های تصویربرداری مخصوص مثل سی‌تی اسکن یا MRI (تصویربرداری با میدان مغناطیسی) ممکن هست برای تشخیص آسیب‌های دیسک‌ها، ماهیچه‌ها یا رباط‌ها که ممکن هست علت نشانه‌های درد گردن باشند، لازم باانجام گرفت.


آسیب شلاقی گردن چگونه درمان می‌شود؟

هیچ درمانی وجود ندارد که به تنهایی برای آسیب گردن به طور علمی مؤثر باانجام گرفت. اما درد با داروهایی از قبیل ایبوبروفن (مترین ادوپل) ناپروکسن (آلو، نپروسین) و همراهی این‌ها با ورزش‌های ملایم و آهسته، درمان جسمانی و فیزیکی، کشش‌ها، ماساژ، گرم کـــردن و سرد کـــردن داروهای تزریقی و درمان با امواج فراصوت- نخستتراسوند، تسکین می‌یابد. همه این‌ها برای این بیماران مفید هستند.

در گذشته آسیب‌های گردنی با عدم تحرک گردن به وسیله‌ی گردن‌بندها درمان می‌انجام گرفت. اگرچه تمایل رایج این‌گونه هست که شروع حرکات زودتر  پیش بروند. یخ اغلب اوقات برای ۲۴ ساعت نخستیه به همراه حرکات فعال و آهسته توصیه می‌شود.

کمک های نخستیه در مورد آنرا بخوانیم


ترجمه انجام گرفته از وبسایت: www.webmd.com

نوشته آسیب شلاقی گردن – تعاون پرتال اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.