آشنایی با عواقب نصب نادرست لمینیت های دندانی

لمینیت چیست؟ عوارض لمینت کـــردن دندان ها رایج ترین بیماری های لثه خطرات نصب نادرست لمینیت دندانی بیماری پریودنتال

این روزها آقام به لمینیت کـــردن دندان های خود رو آورده اند. اگر لمینیت کـــردن دندان ها به درستی صورت نگیرد، عوارض جدی در پی خواهد داشت که یکی از آن ها بروز بیماری پریودنتال خواهد بود. در این مقاله از دکتر سلام به عوارض نصب نادرست لمینیت های دندانی پرداخته ایم. توصیه ما این هست که حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

دبیر اجرایی هفدهمین کنگره بین المللی پریودنتولوژی ایران گفت: نصب نادرست لمینیت های دندانی سبب بروز بیماری پریودنتال می شود که به لثه ها و هستخوان هایی که دندان ها را نگه می دارند، آسیب می رساند.

دکتر حامد خندق آبادی در خصوص بیماری های لثه در سنین مختلف و ارتباط بین این بیماری ها و سن افراد توضیح داد: بیماری های لثه به دو دسته مزمن و تهاجمی تقسیم می شوند؛ نوع مزمن این بیماری ها افزایش از سنین ۳۵ سال به بالا شایع هست و نوع مهاجم در سنین پایین تر و حتی سن بلوغ نیز بروز می کند.

بیماری ‘پریودنتال’ یک عفونت باکتریایی مزمن هست که در بافت لثه بروز می کند. در این بیماری بافت های حمایت کننده و تثبیت کننده دندان مورد تهاجم قرار می گیرند و با پیشرفت بیماری، لقی دندان ایجاد می شود.

دو بیماری رایج در این گروه شامل بیماری های التهاب لثه و التهاب بافت های اطراف ریشه دندان هست که هر دو نوع بیماری در اثر ترشحات باکتری ها ایجاد می شود.

التهاب لثه هنگامی بروز می کند که ترشحات حاصل از باکتری های موجود در زیر یا روی لثه باعث ملتهب انجام گرفتن لثه می شود. التهاب لثه در کودکان نیز ایجاد می شود و مشخصه آن خونریزی لثه هنگام مسواک زدن و نخ دندان هست.

در صورتی که با هستفاده از مسواک و نخ دندان، باکتری ها از سطح و زیر لثه حذف نشوند و فرآیند التهاب ادامه یابد، ساختمان های حمایت و متصل کننده دندان به هستخوان تخریب می شوند؛ تخریب این بافت ها فرصت نفوذ زیادتر باکتری ها به بافت های عمیق تر را فراهم می کند. این وضعیت مانند ایجاد حفره ای غیرطبیعی در درون هستخوان و بافت نرم اطراف دندان هست که به آن پاکت پریودنتال نقل کرد می شود.

ایجاد این حفره شرایطی را برای نفوذ باکتری های مواد غذایی باقی مانده فراهم می کند که چرخه ایجاد بیماری را تقویت می کند. تا هنگامی که بیماری محدود به لثه هست، بیماری التهاب لثه ‘ژنژیویت’ نامیده می شود اما با حذف هستخوان و ایجاد پاکت پریودنتال، به آن بیماری پریودنتال می گویند.

متخصص پریودنتولوژی و جراحی لثه، بیماری های پریودنتال را شایعترین عامل از دست دادن دندان در بزرگسالان دانست و گفت: این بیماری دارای مراحل نخستیه، متوسط و انجام گرفتید هست که با توجه به انجام گرفتت تخریب هستخوان های مجاور دندان طبقه بندی می شود.

خندق آبادی افزود: بیماری های پریودنتال در کودکان شایع نیست اما رعایت نانجام گرفتن صحیح بهداشت دهان و دندان در کودکان می تواند زمینه ساز ایجاد این بیماری ها در دهه دوم خانومدگی باانجام گرفت.

وی با اشاره به شیوع هستفاده از لمینیت و دندان های مصنوعی در سنین بالا، درباره راه‌های متدنخست نگهداری لثه گفت: هر عاملی که تجمع میکروبی را باعث می شود، باید مورد توجه قرار گیرد؛ در حیطه وظایف دندانپزشکی، نصب لمینیت باید مطابق با اصول بهداشتی انجام شود و لمینیت نباید به حریم لثه تجاوز کند دلیلکه در غیر این صورت بافت خانومده لثه واکنش نشان می دهد و با تورم و خونریزی همراه خواهد انجام گرفت.

لمینیت چیست؟

لمینیت دندان (ونیر) لایه‌ای از مواد همرنگ دندان یا مواد سفیدرنگ هست که برای ابداًح شکل، رنگ، طول دندان‌ها، بستن فاصله بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شود.

لمینیت ها یا از جنس کامپوزیت هستند و به طور مستقیم و داخل مطب ساخته می‌شوند (که به آنها ونیر کامپوزتی می‌گویند) یا از جنس سرامیک هستند و در لابراتور ساخته می‌شوند (که به آنها ونیر سرامیکی نقل کرد می‌شود). لمینیت به دلیل تراش زیاد کم و ایجاد زیبایی زیاد، نخستین طرح درمان در دندان‌های قدامی محسوب می‌شوند.

لمینیت چیست؟ عوارض لمینت کـــردن دندان ها رایج ترین بیماری های لثه خطرات نصب نادرست لمینیت دندانی بیماری پریودنتال

رایج ترین بیماری های لثه

دبیر اجرایی هفدهمین کنگره بین المللی پریودنتولوژی ایران در تشریح رایج ترین درمان بیماری های لثه گفت: حیاتیترین علت تجمع پلاک های میکروبی، جرم روی دندان هست و جرم گیری یکی از روش هایی هست که از بروز و گسترش بیماری‌های لثه جلوگیری می‌کند؛ با برداشته انجام گرفتن جرم ها، محل تجمع میکروب ها نیز حذف می شود و سلامت لثه ها تامین خواهد انجام گرفت.

متخصص پریودنتولوژی و جراحی لثه اظهار کـــرد: تنها جرم، عامل تانجام گرفتید پلاک های میکروبی نیست و عوامل دیگر مانند لبه یک پر کـــردگی بد دندان یا روکش بزرگ و پوسیدگی دندانی نیز می تواند عامل ایجادکننده پلاک های میکروبی باانجام گرفت. این عوامل سبب تجمع پلاک های میکروبی می شود بنابراین در مرحله نخست درمان، حذف عامل و محل تجمع پلاک های میکروبی مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی افزود: در حوزه مراقبت های فردی، بیمار باید به بهداشت و نگهداری بخش هایی که لمینیت انجام گرفته یا دندان های مصنوعی و پروتزهای متحرک توجه افزایشی داشته باانجام گرفت؛ دلیلکه در واقع جسمی خارجی وارد فضای دهان انجام گرفته و احتمال ایجاد پلاک های میکروبی در آن زیاد هست.

خندق آبادی یادآور انجام گرفت: در مورد دست دندان ها و پروتزهای متحرک، توصیه اکید ما به بیماران این هست که شب ها آن را از دهان خارج کنند و زیر دندان مصنوعی یا پروتز و فضای دهان را تمیز کنند.

دبیر اجرایی هفدهمین کنگره سراسری انجمن پریودنتولوژی ایران درباره حیاتیترین اقداماتی که در این کنگره انجام خواهد انجام گرفت نیز گفت: در کنگره هفدهم انجمن پریودنتولوژی ایران، ۵۳ عنوان نقل کردرانی توسط اساتید مطرح داخلی و خارجی انجام می شود و پنج پنل ویژه حیاتیانان خارجی و هشت کارگاه ویژه و متنوع پنل های ویژه طرح درمان و جراحی نیز برگزار خواهد انجام گرفت.

خندق آبادی افزود: همچنین پنل ویژه پژوهش های برتر با ١٢ عنوان پژوهش جدید و پنل ارتقای سلامت دهان با چهار عنوان پرخانومت برای شرکت کنندگان در کنگره تشکیل می‌شود تا به سهم خود نقش موثری در افزایش سطح خدمات دندان پزشکی و جراحی لثه در کشور داشته باشیم.

منبع: ایران اکونومیست

ارسال انجام گرفته در ۳ مهر ۱۳۹۶ توسط جناب آقا مختارنیا با موضوع دندانپزشکی

نوشته آشنایی با عواقب نصب نادرست لمینیت های دندانی اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.