آمینو سنتز آزمایش حیاتی دوران حاملگی

گروه خونی جنین تست آمینو سنتز بیرون زدگی نخاع هشدارات ژنتیکی آزمایش دوران حاملگی

یکی از آزمایش هایی که در هنگام بارداری به منظور تجزیه و تحلیل هشدارات سلامتی جنین انجام می شود  تست آمینو سنتز هست که این آزمایش اغلب بین هفته های ۱۵ تا ۱۷ وضع حمل صورت می گیرد و نتایج آن پس از دو تا سه هفته بعد مشخص می شود.

ایران آنلاین / آمینو سنتز همچنین می‌تواند هشداراتی در موارد زیر به ما بدهد:
نقص‌های طناب عصبی مثل ستون فقرات شکاف دار و بیرون زدگی نخاع نوع گروه خونی جنین در مواردی که خون مادر حاوی آنتی‌بادی علیه گلبول‌های قرمز جنین هست بیماری‌های ژنتیکی در جنین مثل کم خونی داسی شکل عفونت در جنین هشدار از تتکمیل ریه و آمادگی جنین از نظر خانومدگی خارج از رحم عوارض آمینو سنتز شامل سوراخ انجام گرفتن پرده اطراف جنین و نشت مایع آمینیون هست که اکثراً طی یک هفته خود‌به‌خود متوقف می‌شود آسیب به جنین محتمل هست. در صورت ابتلا، مادر به هپاتیت و ایدز شانس آلوده انجام گرفتن جنین وجود دارد.
در آمینوسنتز پزشک به وسیله کمک گرفتن از سونوگرافی با سوخانوم نمونه از مایع اطراف جنین می‌گیرد و به آزمایشگاه می‌فرستد. احتمال سقط جنین بعد از آمینو سنتز وجود دارد که خوشبختانه این احتمال پایین هست. بلافاصله بعد از انجام آمینوسنتز ممکن هست بعضی از خانومان دچار درد‌های خفیف و خونریزی و ترشح شوند در صورت ادامه یافتن این علائم یا داشتن تب با پزشک خود تماس بگیرید. خانومان می‌توانند فعالیت خود را یک روز بعد از آمینو سنتز از سر بگیرند.
اکثر آزمایشگاه‌ها نتایج را طی ۷تا۱۴ روز اعلام می‌کنند. نتایج مربوط به بلوغ ریه طی تعداد ساعت آماده می‌شود. آمینوسنتز یک انتخاب برای به دست آوردن هشدارات راجع به جنین هست شما باید در مورد سود و زیان آن با پزشک خود مشورت کنید. برای هشدارات ژنتیکی می‌توانید از نمونه‌های ویلوس کوریون هستفاده کنید ، این تست جایگزینی برای آمینو سنتز هست. مزیت آن نسبت به آمینوسنتز آن هست که در هفته‌های زودتر حاملگی مثلاً از ۱۰ تا ۱۲ هفته قابل انجام هست،هر تعداد که خطرات آن مثل سوراخ انجام گرفتن کیسه آب دور جنین و عفونت و سقط مثل آمینو سنتز هست. تست‌های دیگر جهت فراهم کـــردن هشداراتی راجع به جنین در دسترس هست هر تعداد با این تست‌ها تشخیص ۱۰۰ درصد امکانپذیر نیست واحتمال منگل بودن را مطرح می‌کند. قبل از انجام تست‌های تشخیصی تهاجمی انجام این تست‌ها به خانومان بار دار توصیه می‌شود./ ایران بانو

منبع/ایران آن لاین

نوشته آمینو سنتز آزمایش حیاتی دوران حاملگی اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.