آیا سینوزیت درمان دارد؟

دکتر محسن نراقی؛ متخصص گوش، حلق و بینی در پاسخ به سوال گزارشگر تعاون پرتال در خصوص درمان سینوزیت گفت: «به طور کلی درمان سینوزیت، یکی از مشکل‌ترین درمان‌ها در علم پزشکی هست.

به دلیل اینکه تشخیص دقیقی برای زیادی از بیماران انجام نمی‌شود، مدت‌ها انواع و اقسام داروها، آنتی‌بیوتیک‌ها و روش‌های مختلفی برای درمان‌شان به کار گرفته می‌شود و بعد که پاسخ نمی‌گیرند، فکر می‌کنند که سینوزیت درمان ندارد. خیلی از افراد با حالت ناامیدی می‌آیند و می‌پرسند که آیا سینوزیت درمان دارد یا خیر».

وی افزود: «در حقیقت درمان سینوزیت وابسته به تشخیص صحیح هست. اگر ما بتوانیم بر اساس معاینات اندوسکوپیک و یافته‌های تصویربرداری بفهمیم که کجای ناحیه سینوس‌ها اشکال دارد، می‌توانیم علت را رفع کنیم.

در موارد سینوزیت‌های مزمن، که به درمان‌های آنتی‌بیوتیکی و درمان‌های دیگر پاسخ نداده‌اند، باید درمان‌هایی انجام شود که التهاب کم بشود.

اسپری‌های مختلفی به بیماران داده می‌شود که مقداری تنگی و التهاب منافذ سینوس‌ها را کم می‌کنند».

دکتر نراقی اظهار داشت: «در نهایت در بیماران مقاوم به درمان‌های دارویی سینوزیت، جراحی‌های اندوسکوپیک انجام می‌شود که در این جراحی‌ها منافذ سینوس‌ها گشاد می‌شوند و راه ترشح و هواگیری آنها به بینی برقرار می‌گردد».

این متخصص گوش، حلق و بینی در پایان بیان نمود: «نکته حیاتی این هست که در جراحی‌های اندوسکوپیک به دلیل اینکه سینوس‌ها مجاورات حساسی با مغز و چشم دارند، یعنی سینوس درست همسایه مغز و چشم هست، جراح باید تبحر زیادی داشته باانجام گرفت که عوارضی مثل نشت مایع مغزی نخاعی و یا از دست دادن بینایی که می‌توانند از عوارض ناخوهسته این جراحی‌ها باشند، برای بیمار پیش نیاید.

برای همین هست که امروزه جراحی‌های اندوسکوپیک فقط در مواردی توصیه می‌شوند که سینوزیت به درمان‌های دارویی پاسخ ندهد.

این جراحی‌ها باید با شرایط ویژه‌ای انجام شوند که دقت زیادی در آناتومی آن ناحیه باید به کار برده شود، تا از عوارض جراحی‌های سینوس پیشگیری گردد».

 

برای دیدن فایل ویدئویی مصاحبه با جناب آقا دکتر محسن نراقی؛ متخصص گوش، حلق و بینی، در مورد درمان سینوزیت، این مکان کلیک کنید.

 

 

نوشته آیا سینوزیت درمان دارد؟ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.