آیا فکر کـــردن دشوار نیز کالری افزایشی می سوزاند؟

یک افسانه معمولی هست که اخیرا اثبات انجام گرفته که درست هست، می گوید: “تفکر دشوار می تواند شما را به سوختن کالری افزایش و در نتیجه، از دست دادن وخانوم هدایت کند.” این یک فکر تکمیلا غیر معمول هست؛ به این دلیل که مغز شما نمی تواند از لحاظ جسمی به کار گرفته شود تا ما فکر کنیم کالری از دست می دهیم. فشار و کار فیزیکی ثابت، در ترکیب با رژیم غذایی معقول و سالم کمک می کند تا شما وخانوم از دست بدهید.

تصور غلط (اخیر) این بود که از آنجا که تفکر دشوار از نظر فیزیکی برای مغز شما کار نمی کند، نمی توانید کالری را از دست بدهید. با این حال، محققان اخیرا ثابت کـــرده اند که بین کارکـــرد مغز و سوختن چربی رابطه وجود دارد. تنها مشکل این هست که این از دست دادن کالری، فوق العاده کوچک هست. در حقیقت این خیلی کوچک هست؛ بهتر هست شما تمرین کنید و به هیچ چیزی فکر نکنید. اگر می خواهید وخانوم کم کنید، باید دشوار کار کنید و سالم بخورید. اما، از آنجایی که علم ثابت کـــرده هست که مغز هستخوان چربی را درست می کند، بیایید در مورد آن عمیق تر صحبت کنیم. در این مقاله درباره این موضوع و شایعات اطراف آن کمی شفاف سازی انجام گرفته هست:

۱- آیا فکر کـــردن به طور مداوم، باعث می شود که لاغر تر انجام گرفته و یا یک متابولیسم بالا داشته باشید؟

بله، علم ثابت کـــرده هست که فشار های مداوم در ذهن شما سبب می شود که شما (در تئوری) باریک تر شوید. این به خاطر این واقعیت هست که تفکر در مورد وظایف پیچیده و تلاش برای حل آنها باعث می شود که شما کالری اضافی افزایشی بسوزانید، هرتعداد این مقدار در حدود ۱۰ تا ۵۰ کالری برای یک روز تفکر دشوار هست! بنابراین، در نهایت، این مقدار زیادی نیست. و نه، سوخت و ساز بدن شما افزایش نمی یابد، زیرا انرژی اضافی مورد هستفاده در مغز، به میزان حداقل هست.

۲- آرامش، باعث می شود تا مغز شما کالری های ناسالم را مصرف کند.

مغز در واقع زمانی که آرامش دارید، کالری ناسالم کاهشی مصرف می کند. دلیل این کار این هست که زمانی که آرامش دارید، لازم نیست تقریبا به همان اندازه دشوار کار کنید. با این حال، هنوز این ادعا ۱۰۰٪ درست نیست. مطالعات موردی کافی برای تایید یا رد کـــردن این شایعه به طور موثری صورت نگرفته هست. با این وجود، همانطور که می دانید،یک توافق وجود دارد که نخستین جمله ای که ما ذکر کـــردیم درست هست.

۳- به طور کلی، مغز یک میزان ثابتی از کالری را دائما هستفاده می کند.

این درست هست. مغز لزوما از مقدار کاهش یا افزایش کالری هستفاده نمی کند، بلکه بستگی به کار دارد. این مسئله نسبتا گیج کننده هست، زیرا یک شکاف ثابت در بین دانشمندان در این مورد وجود دارد. برخی معتقدند که هستآسوده موجب می شود که مغز شما از کالری کاهشی هستفاده کند، در حالی که دیگران این عقیده را قبول ندارند. برخی از احزاب تحقیقاتی فعال، در حال تلاش برای کشف این موضوع هستند که چطور پایان اینها کار می کنند اما همه چیز در حال تعلیق هست. ما هنوز نمی توانیم بر روی یک نظریه واحد توافق کنیم، دلیل که هر دو یا هر کدام از اینها درست هستند.

۴- چطور این را بفهمیم؟

نیکو، روش پژوهشگران در این مورد این هست که آنها دو گروه از افراد را آزمایش می کنند. یک گروه مسائل پیچیده را برای حل کـــردن انجام می دهد در حالی که گروه دیگر مسائل ساده ای دارد. هر دو گروه در یک زمان مشابه شروع به حل و فصل می کنند و سپس محققین، تعداد کالری های سوزانده انجام گرفته توسط هر یک از طرفین را مقایسه می کنند. این یک جهت نیکو از لحاظ تحقیقی هست، اما ما نیاز به اندازه نمونه بزرگ تری با نتایج سازگار داریم تا بتوانیم آن را نیکو ببینیم. از آنجا که همه اینها نسبتا جدید و ناشناخته هست، ممکن هست زمان زیادی برای پیدا کـــردن آنچه که درست و یا نادرست هست، طول بکانجام گرفت.

تحقیق مثبت هست؛ نشان داده هست که هنگامی که شما آرام هستید و با وظایف ساده برخورد می کنید، مغز شما از کالری کاهشی هستفاده می کند. با این حال، گروه دیگر نیز موفقیتی را به دست آورد. طرف آنها موفق به سوختن کالری افزایشانجام گرفت، که به نوبه خود به این معنی هست که آنها توانسته اند چربی افزایشی بسوزانند. پس، با نگاه کـــردن به این نتایج، کدام درست هست؟ نیکو، تایمی بدن از کالری کاهشی هستفاده می کند، به کالری کاهشی هم نیاز دارد. و تایمی کالری افزایشی می سوزانید، چربی می سوزانید. این به این معنی هست که هر دو گروه موفق به از دست دادن مقدار کمی از چربی انجام گرفته اند. گیج کننده هست، مگر نه؟

۵- میزان تنفس

تنفس، نقش حیاتیی در این نوع تحقیق دارد، زیرا این امر به ما کمک می کند تا بدانیم همه چیز چطور کار می کند. هنگامی که از لحاظ فیزیکی کار می کنیم، انرژی افزایشی می سوزانیم که میزان تنفس ما را افزایش می دهد. این دومین روشی هست که دانشمندان توانسته اند بررسی کنند که کدام گروه افزایش چربی ها را می سوزاند. میزان تنفس بالاتر = سوختن کالری افزایش.

۶- نتیجه

قطعا به نظر می رسد که هستفاده مغز برای برخی کار های دشوار، باعث کاهش چربی می شود، اما نمی توانیم بگوییم این یک واقعیت هست. دانشمندان به زمان افزایشی نیاز دارند تا همه چیز را شکل دهند و تایمی ما همه چیز را درباره مغز و سوختن کالری بفهمیم، می توانیم تغییراتی در شیوه خانومدگی ایجاد کنیم که باعث ازدست دادن کالری افزایشی خواهد انجام گرفت. خواندن کتاب در حالی که در حال دویدن بر روی تردمیل هستید،می تواند باعث شود تا شما ۴۰ کالری اضافی در هر روزاز دست بدهید، بنابراین وجود دارد! همچنین، نوتروپیک،باعث می شود تا مغز شما افزایش کار کند، به علاوه به شما انرژی افزایشی نیز خواهد داد. همه چیز به شما بستگی دارد!

 

برگردان: سیما آزادفلاح

نوشته آیا فکر کـــردن دشوار نیز کالری افزایشی می سوزاند؟ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.