ارتباط افسردگی و بروز اضطراب

مصرف مواد مخدر شیوع اضطراب سلامت روان رضایت شغلی افسردگی

سلامت روان و آرامش فکری به دلیل فشارهای کاری و بحران های خانوادگی در خانومدگی امروز افراد رو به افزایش هست و محققان دریافتند که رابطه مستقیمی میان بروز افسردگی و ایجاد اضطراب وجود دارد.

مدیرکل دفتر سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه افسردگی ۳۵۰ میلیون نفر را در دنیا تحت تاثیر خود قرار داده هست، اعلام کـــرد: ۵۹ درصد کسانی که «افسردگی» دارند به صورت با هم دچار اضطراب می‌شوند و ۲۴ درصد آنها به صورت با هم اختلال مصرف مواد مخدر دارند.

احمد حاجبی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به شعار روز جهانی سلامت روان، درباره اهمیت سلامت روان در محیط کار، اظهار کـــرد: امروزه در اکثر کشورهای پیشرفته به این نتیجه رسیده‌اند که برای افزایش بهره‌وری افزایش نیروهای کاری خود راهی جز توجه به موضوع سلامت روان آنها ندارند، بنابراین علاوه بر سلامت جسمی، به سلامت روان پرسنل خود توجه ویژه دارند. علاوه بر این برای ایجاد امکانات رفاهی کارکنان خود سرمایه گذاری کـــرده و تلاش می‌کنند تا میزان رضایتمندی شغلی را در نیروی کار افزایش دهند.

 

وی تاکید کـــرد: افسردگی مشکلی جهانی هست و نباید تصور شود که فقط کشور ما مبتلابه این اختلال هست. آخرین آماری که سازمان بهداشت جهانی به آن اشاره می‌کند این هست که افسردگی ۳۵۰ میلیون نفر را در دنیا تحت تاثیر خود قرار داده هست. ۵۹ درصد کسانی که افسردگی دارند به صورت با هم دچار اضطراب می‌شوند و ۲۴ درصد آنها به صورت با هم اختلال مصرف مواد مخدر دارند. بنابراین شیوع قابل توجه اختلال افسردگی یک مشکل بهداشتی جهانی یا به عبارتی دیگر یک بحران جهانی هست.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه در کشورهای اروپایی برای مدیریت مستقیم افسردگی سالیانه ۳۸ میلیارد یورو هزینه می‌شود، ادامه داد: آمارهای جهانی نشان می‌دهد در محیط‌های کاری از هر ۱۰ نفر، یک نفر به دلیل افسردگی مرخصی می‌گیرد. این میزان مرخصی حدود ۳۶ روز در هر سال هست؛ یعنی افرادی که با این مشکل روبرو هستند ۱۰ درصد از سال را مرخصی می‌گیرند. بار هزینه این موضوع به کارفرمایان نیز برمی‌گردد. افسردگی در اروپا برای کارفرمایان ۵۴ میلیارد یورو هزینه دارد. این نشان دهنده جدی بودن بحث سلامت روان در محیط‌های کاری هست.

به نقل کرد وی سلامت روان در محیط‌های کاری به عوامل متعددی مانند سیستم مدیریتی، نوع تعامل با همکاران و نوع کاری که در آن سازمان انجام می‌شود، بستگی دارد. همچنین درآمد، شانس ارتقای شغلی، نوع شغل، رابطه با مسئولان و مدیریت و نوع روابط با سایر همکاران در رضایتمندی شغلی موثر هست.

حاجبی افزود: یکی از عوامل حیاتی در رضایت مندی شغلی، احساس مشارکت و مالکیت نسبت به کاری هست که فرد انجام می دهد، بنابراین کارکنان باید در محیطی که فعالیت می‌کند و یا نسبت به کاری که انجام می‌دهند احساس مالکیت داشته و در چگونگی شکل گیری آن کار مشارکت داشته باانجام گرفت. در این بررسی‌ها بحث محیط کارگری و کارمندی مطرح نمی‌شود. ذات شغل تنها یک فاکتور در سلامت روان محیط کار هست.

 

مصرف مواد مخدر شیوع اضطراب سلامت روان رضایت شغلی افسردگی

 

وی ادامه داد: افزایش آگاهی و دانش عموم جامعه، ابداًح نگرش‌ها و باورهای غلط و همچنین انگ زدایی موضوعاتی هست که سازمان بهداشت جهانی سعی می‌کند فارغ از شعارهای سالیانه روزجهانی سلامت روان، آنها را نهادینه کند. این سازمان اعلام کـــرده هست معمولا درمان در ۵۰ درصد افرادی که افسردگی دارند ناقص می‌ماند. این موضوع دلایل متعددی مانند نداشتن دانش و آگاهی لازم و نگرش نادرست نسبت به فرآیند درمان هست بنابراین باید توجه داشته باشیم که در دسترس نبودن درمان و مشکلات مالی در درجات بعدی مشکلات درمانی در این حوزه می باشند.

 

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت نخستین قدم برای بهبود سلامت روان در جامعه را ارتقای سواد سلامت روان آقام دانست و ادامه داد: افزایش آگاهی آقام می‌تواند به هستفاده درست از خدمات موجود کمک کند. گام دوم تقویت و توانمندی نیروهای تخصصی تیم سلامت هست؛ هرچقدر دانش و توانایی تیم سلامت افزایش یابد می‌توان به مدیریت منطقی و درست درمان اختلالات روانپزشکی کمک کـــرد. قدم سوم بهبود دسترسی به خدمات هست. برای این گام نیز در چهارسال گذشته قدم‌های زیاد مثبتی در کشور برداشته وخدمات سلامت روان در شبکه‌ بهداشت کشور ادغام انجام گرفته هست.

وی فراهم کـــردن خدمات اورژانس روانپزشکی را به عنوان گام چهارم در زمینه بهبود خدمات سلامت روان جامعه معرفی کـــرد و ادامه داد: لازم هست برای کسانی که نیاز به خدمتی فوری و اورژانسی در زمینه روانپزشکی دارند خدمات به گونه‌ای ارائه شود که این افراد در صف طولانی دریافت خدمت نمانده و شرایط دریافت خدمت برای آنها فراهم شود. ما برای هر کدام از این موارد در کشور پیشرفت‌های نیکوی داشته‌ایم.

منبع/ایسنا

نوشته ارتباط افسردگی و بروز اضطراب اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.