ارتباط عملکـــرد کلیه با امراض قندی

ارتباط عملکـــرد کلیه با امراض قندی

افرادی که به امراض کلیوی مبتلا هستند باید قند خون بدنشان را مرتب چک کنند چون در معرض ابتلا به امراض قندی و دیابت قرار دارند. تازه ترین یافته های دکتر زیاد الالی در این رابطه را با هم می خوانیم با ما همراه باشید.

یافته‌های جدید نشان می‌دهد افراد مبتلا به اختلال عملکـــرد کلیوی در معرض ریسک بالای ابتلا به دیابت هستند.

این خطر ناشی از افزایش میزان اوره در خون هست؛ اوره یک ماده زائد حاوی نیتروژن هست که از تجزیه پروتئین مواد خوراکی ایجاد می شود.
معمولا کلیه ها اوره را از خون دفع می کنند، اما در صورت عملکـــرد نامعقول کلیه ها این ماده تشکیل می شود و منجر به مقاومت افزایش انسولین و همچنین ترشح آن در بدن می شود.
زیاد الالی، هستادیار دانشگاه واشنگتن، در این باره می گوید: «همه ما می دانیم که دیابت فاکتور اصلی پرخطر بیماری کلیوی هست، اما حال متوجه انجام گرفته ایم که کلیه ها با افزایش میزان اوره خون ریسک دیابت را نیز بالا می برند.»

ارتباط عملکـــرد کلیه با امراض قندی
وی در ادامه می افزاید: «زمانیکه به دلیل بدکاری کلیه ها اوره در خون تشکیل می شود، مقاومت انسولین و اختلال در ترشح انسولین نیز افزایش می یابد.»
این یافته ها حائز اهمیت هستند دلیلکه میزان اوره خون از طریق دارو، رژیم غذایی و سایر شیوه ها قابل کاهش هست از اینرو احتمال پیشگیری از دیابت وجود دارد.
در این مطالعه، تیم تحقیق گزارش ۱/۳ میلیون فرد بزرگسال سالم و بدون دیابت را در طول ۵ سال و از سال ۲۰۰۳ تحت نظر داشتند.
از بین این تعداد، ۱۱۷ هزار نفر بدون دیابت یا ۹ درصد، دارای میزان بالا اوره بودند که حاکی از بدکاری کلیه ها بود و ۲۳ درصد در معرض ریسک ابتلا به دیابت قرار داشتند.

مهر

نوشته ارتباط عملکـــرد کلیه با امراض قندی اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.