ارتقا سلامت کودکان با ارایه صبحانه و شیر در مدارس

دکتر محمدرضا وفا و همکاران؛ متخصصین تغذیه

 

الف) پلن صبحانه مدرسه 

در آمریکا حدود ۵۷ درصد مدارس در پلن صبحانه مدرسه شركت دارند، این پلن در سال ۱۹۶۶ برای تخمین اینكه كودكان نیازمند از نظر تغذیه‌ای فرصت خوردن صبحانه‌ای نیکو را خواهند داشت تاسیس انجام گرفت.

مانند پلن ناهار مدرسه، این پلن غذاهای رایگان و ارزان را برای كودكان واجد شرایط عرضه می‌كند.

فرض بر این هست كه صبحانه‌ها مانند ناهارها از همان محدودیت‌ها در چربی، چربی اشباع و كلسترول پیروی كنند و آنها باید یک چهارم از كالری، پروتئین، آهن، كلسیم، ویتامین A و ویتامین C مورد نیاز كودك را تامین كنند.

صبحانه باید شامل شیر؛ یك میوه، سبزی یا آبمیوه كامل؛ نان یا سایر محصولات غله‌ای؛ و گوشت یا یك جانشین گوشت باشند.

صبحانه وعده غذایی حیاتیی برای كودكان هست و تعدادین مطالعه نشان داده‌اند كه كودكانی كه به طور دایم صبحانه را سرسری می‌گیرند، دریافت كلی كمتری از مواد مغذی حیاتی دارند.

غذاهای صبحانه شامل شیر، آبمیوه یا میوه و غلات غنی انجام گرفته هستند، بنابراین، آنها به طور سنتی منبع نیکوی از ویتامین‌ها و مواد معدنی اند.

برخی مطالعات دریافته‌اند كه كودكانی كه صبحانه را سرسری می‌گیرند احتمال افزایشی برای اضافه وخانوم داشتن، دارند.

مطالعه‌ای در سه مدرسه نشان داد كه اجرای یك پلن صبحانه مدرسه می‌تواند عملكرد تعلیمی را بهبود بخانجام گرفت در حالیكه میزان تاخیر و غیبت را بین دانش آموزان كاهش می‌دهد.

پلن صبحانه می‌تواند همان مشكلات پلن ناهار مدرسه را متحمل شود- غذاهایی كه غیر جذابند یا به اندازه‌ای كه باید سالم نیستند.

اما این پلن می‌تواند برای كودكانی كه ممكن هست به هر صورت صبحانه مغذی كاملی را در خانه دریافت نكنند تفاوت زیادی ایجاد كند.

ب) پلن ویژه شیر

این پلن شیر را برای كودكانی كه آن را از طریق پلن‌های ناهار یا صبحانه مدرسه دریافت نمی‌كنند، اغلب از طریق پلن‌های مهدكودك، اردوهای تابستانی و مدارسی كه در پلن‌های ملی ناهار شركت نمی‌كنند، مهیا می‌كند.

شیری كه در این پلن ارائه می‌شود اغلب كامل یا شیر كم‌چربی (۲ درصد) هست، كه هر دو دارای چربی اشباع و كالری‌های بالا هستند.

والدینی كه كودكان‌شان در مدرسه از طریق این پلن شیر دریافت می‌كنند می‌توانند خوهستار ارائه كردن شیر بدون چربی یا كم‌چرب ۱ درصد باشند، هر دوی آنها همان مقدار پروتئین و كلسیم را فراهم می‌كند و انتخاب‌های سالم‌تری برای كودكان هستند.

 

نوشته ارتقا سلامت کودکان با ارایه صبحانه و شیر در مدارس اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.