ام اس چیست و چگونه ایجاد می شود؟

ام اس (مالتیپل اسکلروزیس) بیماری هست که دستگاه عصبی مرکزی مغز و نخاع را تحت تاثیر قرار می دهد و آن ها را فلج می کند. هنگامی که افراد به ام اس مبتلا می شوند سیستم ایمنی بدن آن ها به غلاف محافظ بافت عصبی بدن حمله می کند و این گونه در ارتباط بین مغز و دیگر نقاط بدن اختلال به وجود می آید. در نهایت، این بیماری منجر به تخریب و یا آسیب دائمی به اعصاب می‌شود.

علائم و نشانه‌های ام اس زیاد متفاوت بوده و به‌ انجام گرفتت و محل آسیب بستگی دارد. برخی از افراد مبتلا ممکن هست توانایی راه رفتن به‌صورت مستقل را ازدست‌داده و یا تکمیلاً فلج شوند درحالی‌که عده‌ای دیگر از افراد مبتلا به این بیماری، دوره‌های طولانی را بدون تجربه‌ی هیچ علائمی پشت سر می‌گذارند.

درمان بیماری ام اس راه حل قطعی ندارد. بااین‌حال می‌توان با رسیدگی به آن، سرعت بهبودی پس از حمله‌ی بیماری را کند کـــرده، روند بیماری را ابداًح‌کـــرده و یا علائم آن را کنترل نمود.

علت بروز بیماری ام‌اس چیست؟

دکتر تارات در این باره توضیح دادند: در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن به لایه‌ی محافظی که اطراف عصب‌ها را پوشانده هست حمله می‌کند. نام این لایه‌ی محافظتی، غلاف میلین هست. حمله‌ی سیستم ایمنی بدن به میلین موجب آسیب دیدگی و زخم انجام گرفتن خود میلین و احتمالا عصب‌های داخل آن می‌شود که این موضوع می‌تواند در انتقال پیام‌های عصبی اختلال ایجاد کند و یا سرعت انتقال پیام‌ها را کاهش دهد.

علت این عملکـــرد اشتباه سیستم ایمنی بدن انسان هنوز پیدا نیست ولی بعضی از مواردی که ممکن هست روی این مسئله تاثیر گذار باشند عبارتند از:

ژنتیک

ام اس بیماری ارثی نیست اما افرادی که نزدیکان آن ها به بیماری ام اس مبتلا انجام گرفته اند شانس افزایشی برای دچار انجام گرفتن به بیماری ام اس دارند.

کمبود ویتامین D و نور خورشید

– کمبود ویتامین D و عدم قرار گرفتن در برابر نور خورشید به اندازه‌ی کافی، می‌تواند در ابتلا به این بیماری موثر باانجام گرفت. به صورت حتم هنوز مشخص نیست که با توجه به این موضوع، مکمل‌های ویتامین D می‌توانند در پیشگیری از ابتلا به ام‌اس موثر باشند یا خیر.

سیگار

افرادی که سیگار می‌کشند دو برابر سایرین در معرض ابتلا به بیماری ام‌ اس هستند.

عفونت ویروسی

دکتر تارات افزود: تصور می‌شود که برخی از انواع عفونت‌های ویروسی خصوصا عفونت‌های ایجاد انجام گرفته بر اثر ویروس Epstein-Barr می‌توانند سیستم ایمنی بدن را به نحوی تحریک کنند که منجر به ابتلا به بیماری ام‌ اس شود.

نوشته ام اس چیست و چگونه ایجاد می شود؟ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.