انواع روش های دارویی و خانگی برای درمان سرفه های خلط آور

انواع روش های دارویی و خانگی برای درمان سرفه های خلط آور

سرفه کـــردن از جمله اعمال دفاعی بدن در برابر مبارزه با عوامل خارجی به شمار می آید. سرفه می تواند زیاد آزار دهند و غیر قابل تحمل باانجام گرفت؛ به همین دلیل اغلب افراد به دنبال یافتن راهی معقول برای درمان و بهبود بخشیدن به آن هستند. روش های مختلفی برای درمان و از بین بردن سرفه وجود دارد. در این مطلب قصد داریم تا شما را با روش هایی برای درمان سرفه های خلط آور آشنا کنیم. با دکتر سلام همراه باشید.

صرف نظر از زمان و رطوبت، هنگامی‌ که ویروس‌ها، باکتری‌ها‌، گرد و غبار، گرده، و سایر مواد خارجی راه تنفسی در گلو و ریه‌ها‌ را تحریک می‌کنند حالت سرفه ایجاد می‌شود. سرفه واکنشی هست که بدن برای پاکسازی معابر تنفسی از این مزاحمان انجام می‌دهد. سرفه می‌تواند یک ماده خارجی را با سرعت بالا (۱۰۰ مایل در ساعت) از بدن خارج کند. سرفه تایمی طولانی می‌شود دردناک و خسته کننده انجام گرفته و بیمار را از حوصله می‌برد. گاهی انجام گرفتت و تکرار سرفه‌ها‌ باعث دل درد هم می‌شود. در اغلب موارد، می‌توان هنگام سرفه با داروهای خانگی گلو را تسکین داد تا تنفس آسان تر و در نتیجه سرفه کاهش شود.

برای اینکه راه درمان معقول را پیش بگیرید لازم هست که نوع سرفه را تشخیص دهید زیرا دنبال برخی از داروها مرطوب نگه داشتن گلوی خشک هست؛ در حالی که داروهایی مانند اکسپکتورانت، به سرفه کـــردن و خارج انجام گرفتن مخاط کمک می‌کنند. زیادی از درمان‌های خانگی برای هر دو نوع سرفه مفیدند.

علل سرفه کـــردن کدامند؟

برای درمان سرفه ابتدا لازم هست علت بروز این رفلکس را دانست. بطور معمول سرفه در اثر تحریک راه های هوایی بروز می کند و نوعی رفلکس به شمار می آید. اما نکته حیاتی اینجهست که چه عواملی موجب تحریک راه های هوایی می شوند؟ خاک، دود و … از جمله ای علل می تواند باشند اما از شایع ترین علل می توان به موارد زیر اشاره کـــرد:

-عفونت راه های تنفسی فوقانی (مانند سرماخوردگی)

-حساسیت به مواد شیمیایی، گرده گل و دود

-آسم

-سینوزیت

-بیماری انسدادی مزمن ریه(آمفیزم)

-سیگارکشیدن یا قرارگرفتن در معرض دود سیگار دیگران

-برگشت اسیدمعده، (اسیدمعده به حلق و حنجره راه می یابد و باعث تحریک و سرفه می شود.)

-بیماری ها و سرطا ن های ریه

عفونت ریه مانند برونشیت

-مصرف بعضی داروها

درمان هایی برای مقابله با سرفه های خلط آور

بخار

هستنشاق بخار آب بهترین و آسان‌ترین راه برای رهایی از این مشکل هست. هستنشاق بخار به درون حفره‌های بینی کمک می‌کند تا خلط به حالت مایع تبدیل انجام گرفته و تخلیه‌ی آن زیاد آسوده شود. روزانه ۲ بار حمام بخار بگیرید. دوش حمام را در بخار کنید و به مدت ۱۰ دقیقه در حمام بمانید تا خلط‌های جمع انجام گرفته در بدن شما مایع شود. بعد از این حمام بدنتان را مرطوب کنید چون آب گرم چربی‌های ضروری پوست شما و رطوبت آن را از بین می‌برد. روش دیگر هم بخور هست. با هستفاده از ریختن آب به درون یک کاسه بزرگ و قرار دادن حوله‌ای بر روی آن و هستنشاق بخار در فاصله‌ی معقول باعث شل انجام گرفتن خلط‌ها و باز انجام گرفتن ریه شما می‌شود.

غرغره با آب نمک

انواع روش های دارویی و خانگی برای درمان سرفه های خلط آور

شاید ساده ترین و همچنین سنتی ترین روش برای درمان سرفه، هستفاده از آب نمک باانجام گرفت. غرغره آب نمک می تواند کمک بزرگی برای درمان انواع سرفه ها باانجام گرفت. بهتر از آب ولرم برای این منظور هستفاده شود زیرا گلو را صاف می کند؛ همچنین نمک نیز از قابلیت ضد میکروبی برخوردار هست.

روش هستفاده:

– یک چهارم قاشق چای‌خوری نمک را با آب گرم مخلوط کنید.

– محلول را غرغره کنید.

– این روش درمانی را روزانه تعداد بار تکرار کنید.

آب لیمو

لیمو برای نرم کـــردن خلط گلو ترکیب زیاد عالی هست. علاوه بر این خواص ضد باکتری لیمو و ویتامین C بالای لیمو مقاومت بدن را در برابر عفونت افزایش می‌دهد.

روش هستفاده:

۲ قاشق چای‌خوری آب لیمو و ۱ قاشق غذاخوری عسل را به آب داغ اضافه کنید. از این نوشیدنی ۳ بار در روز هستفاده کنید تا گلوی شما نرم انجام گرفته و خلط آن کاهش یابد. روش ساده دیگری هم وجود دارد که می‌توانید در آن لیمو را برش داده و مقداری نمک و فلفل را بر روی تیکه‌های لیمو بپاشید و سپس تیکه لیمو را بمکید. این کار باعث می‌شود تا خلط‌ها از گلوی شما خارج شود. این روش را روزانه ۲ الی ۳ بار هستفاده کنید.

مخلوط زردچوبه و عسل:

برای یک سرفه ی خشک، مصرف سه الی چهار بار پودر زردچوبه ی مخلوط با یک قاشق چایخوری عسل موثر خواهد بود. هم چنین می توانید با اضافه کـــردن یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه به ۴ فنجان آب در حال جوش، تهیه ی چای زردچوبه را امتحان کنید. تعداد دقیقه صبر کنید، آن را صاف کنید و با کمی عسل و آب لیمو ترکیب کـــرده و بنوشید.

دارو های ضد سرفه

داروهای خلط آور (اکسپکتورانت):

انواع روش های دارویی و خانگی برای درمان سرفه های خلط آور

اکسپکتورانت ها شاید شناخته انجام گرفته ترین داروهای ضدسرفه در بازار هستند که به آنها «شربت سینه» هم نقل کرد می شود. این داروها با رقیق کـــردن خلط، باعث دفع آسوده تر آن می شوند. زمانی که سرفه ها خلط دار باشند، مصرف این گونه داروها توصیه می شود. تهیه شربت های اکسپکتورانت ساده، نیازی به تعاون پرتال ندارد و می توان آنها را به آسودهی از داروخانه ها تهیه کـــرد اما تهیه بعضی از انواع آن که حاوی کدیین هستند، به تعاون پرتال پزشک نیاز دارد. یکی از معمولی ترین داروهای خلط آور «گایافنزین» هست. به صورت حتم شربت های اکسپکتورانت موجود در بازار، علاوه بر گایافنزین، حاوی یک ماده آنتی هیستامین (ضدحساسیت) و ضداحتقان هم هستند که باعث کم انجام گرفتن ترشحات می شود. بعضی شربت های گیاهی نیز وجود دارند که عملکـــرد مشابهی دارند و باعث آبکی انجام گرفتن خلط می شوند. از آن جمله می توان به شربت «ترسیان»، «تیمیان»، «تیمکس» و «برونکوتیدی» اشاره کـــرد. افزایش این شربت ها از عصاره گیاه آویشن تهیه انجام گرفته اند که آثار خلط آور و ضدسرفه نیکوی دارد. داروی گیاهی دیگری به نام «پروسپان» نیز آثار مشابهی دارد. این دارو از عصاره برگ گیاه پیچک تهیه می شود و ضدسرفه نیکوی هست.

۲. داروهای سرکوب کننده مرکزی سرفه:

معروف ترین این داروها «دکسترومتورفان» هست. این دارو با اثر روی مرکز سرفه در بصل النخاع، باعث کم انجام گرفتن سرفه بیمار می شود. دکسترومتورفان به اشکال شربت، قرص و قطره در داروخانه ها موجود هست. نوع دیگری از این دارو «دکسترومتورفان پی» نام دارد که علاوه بر دکسترومتورفان، حاوی پسودوافدرین (یک ماده ضداحتقان) هم هست. این داروها برای درمان سرفه های خشک و بدون خلط معقول هستند و هستفاده از آنها در سرفه های خلط دار، نه تنها اثری ندارد بلکه می تواند باعث باقی ماندن ترشحات در ریه شود و بیماری را طولانی تر کند.

۳. داروهای آنتی هیستامین (مانند دیفن هیدرامین، پرومتازین، کلرفنیرآمین):

این داروها با کاهش آزادانجام گرفتن هیستامین در بدن، باعث کم انجام گرفتن ترشحات ریه و خلط می شوند. افزایش داروهای سرماخوردگی حاوی آنتی هیستامین هستند.

 


در این باره افزایش بخوانید: کلید هایی طلایی برای تسکین و درمان سرفه


 

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و پیوند دهی مستقیم مجاز هست

نوشته انواع روش های دارویی و خانگی برای درمان سرفه های خلط آور اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.