اوزون درمانی چیست؟ مزایا و خطرات آن

اوزون، یک گاز بی رنگ هست که از سه اتم اکسیژن تشکیل انجام گرفته هست. از آن به عنوان یک درمان جایگزین برای بهبود هستفاده و مصرف بدن از اکسیژن، و فعال سازی سیستم ایمنی بدن مورد هستفاده قرار می گیرد. در پزشکی، از اوزون درمانی، با هستفاده از محدود کـــردن اثرات باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها، مخمر ها و پروتوزوئید (نوعی موجود تک سلولی)، برای گندزدایی و ضدعفونی کـــردن و درمان بیماری ها هستفاده می شود. در این مقاله، در مورد هستفاده و مزایای هستفاده از اوزون درمانی، و همچنین عوارض جانبی آن ممکن هست هشداراتی کسب کنید.

۱- اوزون درمانی چیست؟

اوزون درمانی، با هستفاده از اوزون، یک گاز بی رنگ که از سه اتم اکسیژن ساخته انجام گرفته هست، می باانجام گرفت. بعضی محققان معتقدند که اوزون، اثرات درمانی دارد و درمان برای مدتی زیاد از ۱۵۰ سال مورد مطالعه و هستفاده قرار گرفته هست. یک لایه اوزون، در هستراتوسفر زمین پیدا انجام گرفته هست.

دنبال اصلی آن حفاظت از زمین دربرابر اشعه ماوراء بنفش خورشید هست که افزایش آن جذب می شود. در علم پزشکی از اوزون، برای گند زدایی و درمان برخی شرایط به وسیله هستفاده از ضد عفونی کـــردن ناحیه اطراف آنها، بهبود مصرف اکسیژن و هستفاده از آن توسط بدن، و فعالسازیسیستم ایمنی بدن هستفاده می شود. هستفاده از گاز به عنوان یک درمان پزشکی غیر معمول هست، بنابراین تکنیک های خاصی برای هستفاده از آن وجود دارد. اوزون همچنین می تواند در هنگام هستنشاق، سمی باانجام گرفت.

۲- هستفاده از اوزون درمانی

هستفاده از اوزون به روش های مختلفی در علم پزشکی مفید هست. هنگامی که از آن نخستین بار درحدود زیاد از ۱۵۰ سال پیش هستفاده انجام گرفت، اوزون را برای ضد عفونی و درمان بیماریها هستفاده می کـــردند. در طول جنگ جهانی نخست، هستفاده از آن برای زخم ها، توانایی آن را نه تنها برای ضد عفونی کـــردن، بلکه همچنین برای کمک به جریان خون و ایجاد اثرات ضد التهابی نشان داد.

بعدها، اوزون به عنوان یک درمان دارویی برای افراد مبتلا به HIV و قبل از اینکه داروهای صنعت داروسازی در دسترس باانجام گرفت، مفید شناخته انجام گرفت. امروزه برای درمان موارد زیر هستفاده می شود:

– زخم های عفونی
– اختلالات گردش خون
– اختلالات مربوط به پیری
– دژنراسیون ماکولا
– بیماری های ویروسی
– روماتیسم و آرتریت ها
سرطان
– سارس
– ایدز

اگر چه اوزون یک گاز هست، پیشرفت های تکنولوژی به معنی آن هست که می توان آن را در اشکال تعدادگانه و روش های مختلفی هستفاده کـــرد، از جمله:

روغن زیتون دارای اوزون، به طور مستقیم بر روی بدن به کار برده می شود.
– دمیدن گاز، یک درمان خطرناک که در آن اوزون به درون رکتوم دمیده می شود.
– آب دارای اوزون، که نوشیده می شود.
– تزریق، که اغلب در دندانپزشکی هستفاده می شود
– اتو هموتراپی، یا نوعی درمان خودکار، که در آن خون از بدن خارج می شود، با اوزون مخلوط انجام گرفته و مجدد به جریان خون منتقل می شود.
– حمام گاز یا سونا

 

۳- مزایای اوزون درمانی

تعدادی مطالعه نوید بخش وجود دارد و این مسئله را با هستفاده از موارد زیر بررسی میکند که چگونه اوزون ممکن هست برای سلامتی مفید باانجام گرفت:

– غیرفعال کـــردن باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها، انگل ها، مخمر ها و پروتوزوئیدها
– تحریک سیستم ایمنی بدن برای سرعت بخشیدن به بهبود بیماریها
– بهبود گردش خون توسط تمیز کـــردن شریان ها و رگ ها
– تصفیه کـــردن خون و لنف
– عادی کـــردن تولید هورمون و آنزیم
– داشتن خواص ضد التهابی
– کاهش درد
– توقف خونریزی
– جلوگیری از شوک
– محدود کـــردن آسیب مغزی
– کاهش آریتمی قلبی یا ضربان قلب غیرطبیعی
– کاهش خطر عوارض دیابت
– بهبود عملکـــرد مغز و حافظه

۴- آیا هستفاده از آن ایمن هست؟

یک بازبینی از یک گزارش نشان می دهد که اثرات اوزون درمانی پایدار و ایمن هست. با این حال، خود اوزون دارای اثرات خطرناکی هست. قرار گرفتن در معرض اوزون با افزایش قابل توجهی از خطر مرگ ناشی از یک بیماری تنفسی همراه هست، و در صورت وجود دی اکسید نیتروژن در هوای آلوده و مه آلود، اثرات سمی شناخته انجام گرفته ای روی ریه های افراد دارد.

حتی مقدار کمی از اوزون، می تواند ریه ها و گلو را تحریک کند و موجب سرفه، تنفس کوتاه و آسیب رساندن به بافت های ریه شود که افزایش به عفونت ها حساس هست.

مواردی وجود دارد که اوزون درمانی اثرات نامطلوبی داشته هست، و برخی از آنها انجام گرفتید بوده هست. این عوارض جانبی گزارش انجام گرفته عبارتند از:

– تنگی نفس و دیگر مشکلات تنفسی
– غیر فعال کـــردن آنزیم
– تورم عروق خونی
– گردش خون ضعیف
– مشکلات قلبی
– افزایش ریسک سکته مغزی
– آسیب به پرده گوش از طریق انسداد گوش
– پارگی روده به علت انسداد رهست روده
– باعث ایجاد آمبولی ریوی و مرگ در هنگام تزریق داخل وریدی می شود.
این اثرات نامطلوب زیاد نادر هست و در شرایط عادی، درمان با اوزون امن هست.


۵- عوارض جانبی

عوارض جانبی اوزون درمانی، می تواند بسته به نوع درمانی که هر فرد انتخاب کـــرده هست، متفاوت باانجام گرفت.

تحت هیچ شرایطی اوزون نباید هستنشاق شود. اگر به دهان، بینی یا چشم ها وارد شود، می تواند باعث سوزش انجام گرفته و ایجاد سرفه، حالت تهوع، هستفراغ یا سردرد داشته باانجام گرفت. قرار گرفتن در معرض انجام گرفتید تر گاز، می تواند منجر به عوارض تنفسی شود.

با این حال، همانطور که توسط مرکز پزشکی بیولوژیک آمریکا مشخص انجام گرفته هست، سایر روش هایدرمانی نیز می توانند عوارض جانبی را داشته باشند. یکی از عوارض جانبی اصلی افرادی که از درمان یا مداوا با آن هستفاده می کنند، به عنوان واکنش Herxheimer شناخته می شود. این می تواند در فرد علائمی شبیه به علائم آنفلوانزا ایجاد کند و در کوتاه مدت حال آنها را بدتر کند.

اگر اوزون درمانی با هستفاده ازدمیدن گاز از طریق رکتوم هستفاده شود، فرد ممکن هست ناآسودهی خفیف، انقباض و احساس نیاز به دفع گاز را داشته باانجام گرفت. این عوارض جانبی متایم هستند.

عوارض جانبی مثبت عبارتند از:

– ناخن ها و موها بلندتر و قوی تر می شوند
– پوست یک تابش سالم تری دارد.
– فرد انرژی افزایشی دارد.
خوابیدن آسان تر هست.

تحقیقات جدیدی به طور منظم برای درمان با اوزون شده و پیشرفت های جدیدی برای هستفاده از آن در پزشکی انجام می شود. هر فردی که سوالاتی در مورد درمان با اوزون و انتخاب درمان معقول برای خود داشته باانجام گرفت، باید با پزشک خود مشورت کند.

نوشته اوزون درمانی چیست؟ مزایا و خطرات آن اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.