اگر کودکتان به کیفتان سرک می کشـد!

تحریریه ماهنامه دنیای سلامت

 

تعداد سال پیش در لابی هتلی منتظر پذیرش بودیم که متوجه انجام گرفتم دختر کوچولویی آمده سراغ چمدانمان و سعی می‌‌کند در آن را باز کند. حس کـــردم شاید مادر و پدر این کودک که با بی خیالی مشغول کار خود بودند، نتوانسته‌اند فرخانومدشان را نیکو تربیت کنند…  آن روز کمی جا خوردم اما امروز که خودم بچه دار انجام گرفته ام، می‌‌فهمم که کودکان چقدر کنجکاوند و کنترل آنها گاهی چقدر دشوار هست.

 آنها دوست دارند هر جایی سرک بکشند و بفهمند داخل کیف و ساک و کشو و کمد چه رویداد هست. این رفتار شاید ابتدا قابل تحمل باانجام گرفت اما به مرور مخصوصا تایمی پای غربیه‌‌ها به میان می‌‌آید، برای مادر مساله ساز می‌شود. در این‌باره با دکتر نسرین امیری، فوق تخصص روان پزشکی کودک گفتگو کـــرده‌ایم. 

خانم دکتر! آیا اینکه کودکان دوست دارند بدانند داخل کیف دیگران چیست، طبیعی هست؟

 این موضوع به سن آنها بستگی دارد. کودکان زیر ۳ سال از روی کنجکاوی به همه چیز دست می‌‌خانومند، اما بعد از ۳ سال متوجه مالکیت و ممنوعیت‌‌ها می‌‌شوند ولی به دلیل خوهسته‌‌هایی که دارند، قوانین را زیرپا می‌‌گذارند.

 آیا این باوردرست هست که نباید وسایل تزئینی خانه را از اطراف کودکان نوپا جمع کـــرد تا به آنها عادت کنند؟

 نه، کودکان زیر ۳ سال تفاوت بین داشته‌‌های خود و دیگران را درک نمی کنند بنابراین توصیه می‌شود والدین برای پیشگیری از بروز خطرها، چنین وسایلی را در دسترس او قرار ندهند.

بعد از ۳ سالگی چطور؟

 در این دوره باید مسایل را جدی تر گرفت و اجازه نداد کودک به وسایلی که به او مربوط نیست، مانند کیف والدین یا چیزهایی که برای او ممنوع انجام گرفته اند (مانند شکلات) دست بخانومد.

چگونه این نکته را به فرخانومدمان بفهمانیم؟

قبل از هر چیز باید به کودک تعلیم داد که هر فرد مالک وسایل خود هست. بعد از آنکه این موضوع را درک کـــرد، باید حواس جمع بود و در صورت شکسته انجام گرفتن قوانین، کودک را جریمه کـــرد. منظور از جریمه فقط اعمال محدودیت هست نه تنبیه بدنی، مثلا محرومیت از حضور در جمع و…

بی‌توجهی به این رفتار کودکان چه عواقبی می‌‌تواند داشته باانجام گرفت؟

گاهی کودکان در دوران دبستان شروع  به برداشتن پول از کیف مادر می‌كنند. مادر هم متوجه این موضوع نیست و با هانجام گرفتار مثلا نخستیای مدرسه تازه متوجه می‌شود. این موضوع به دلیل تعلیم ندادن درست اصل مالکیت هست. در واقع کودکان تصور می‌‌کنند که دزد فقط شخصی هست که در فیلم‌‌ها می‌‌بیند و نقاب به صورت می‌‌خانومد. باید به کودک فهماند که این کار هم نوعی دزدی هست.

چطور این کار را انجام دهیم؟

مثلا می‌‌توان به او گفت: «این کار تو زشت هست و همان دزدی محسوب می‌شود.» 

اگر کودک متوجه اشتباه خود انجام گرفت، تشویق هم لازم هست؟

بله، مثلا باید به او گفت: «چون پسرنیکو و مرتبی هستی و از وسایل خودت هستفاده می‌‌کنی، این جایزه را به تو می‌‌دهم» اما گفتن جمله‌‌هایی مانند «چون دزدی نمی‌کنی یا دست تو کیف مامان نمی‌کنی، جایزه می‌‌گیری» تکمیلا اشتباه هست. برای انجام ندادن کار بد نباید کودک را تشویق کـــرد بلكه برای نیکو بودن و انجام دادن كار‌های نیکو باید تشویق شود و این از نکته‌‌های ظریف تربیتی هست.

 

نوشته اگر کودکتان به کیفتان سرک می کشـد! اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.