بالاخره مصرف ماهی تیلاپیا مفید هست یا مضر؟

مضرات مصرف ماهی تیلاپیا مصرف ماهی ماهی تیلاپیا فیله ماهی فواید مصرف تیلاپیا تیلاپیا

این روز ها بحث مصرف و یا عدم مصرف ماهی تیلاپیا زیاد داغ هست. این ماهی پس از مدت کوتاهی که روانه بازار ایران انجام گرفت به برخی دلایل طرفداران زیادی را به خود جلب کـــرد، اما بعد از مدتی شایعاتی در رابطه با مضر بودن این ماهی پخش انجام گرفت و در پی آن عده ای نیز شروع به طرفداری از مصرف این ماهی کـــردند. در ادامه به بررسی تکمیل فواید و مضرات مصرف ماهی تیلاپیا خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

این روزها مطالب زیادی درباره عدم مصرف ماهی تیلاپیای وارداتی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، که در آن‌ها بر ضرورت تولید و پرورش ماهی تیلاپیا در کشور تاکید و اصرار می‌شود.

بالاخره ماهی تیلاپیا بخوریم، وارد کنیم یا پرورش دهیم؟به نقل گروه وبگردی باشگاه رویدادنگاران جوان،این روزها مطالب زیادی درباره عدم مصرف ماهی تیلاپیای وارداتی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، که در آن‌ها بر ضرورت تولید و پرورش ماهی تیلاپیا در کشور تاکید و اصرار می‌شود.ادعاهای مطرح انجام گرفته را بررسی و درباره پرورش این ماهی در کشور صحبت خواهیم کـــرد.

پرورش در فاضلاب صنعتی

نقل کرد می‌شود این ماهی‌ها در فاضلاب صنعتی پرورش پیدا می‌کنند. این نکته صحیحی هست هر تعداد ممکن هست در ابتدا به نظر برسد که موجودات خانومده نمی‌توانند در چنین محیطی خانومدگی کنند. اما تایمی از خانومدگی و حیات حرف میخانومیم، لزوما شکل و شرایط خانومدگی انسانی رایجی که می‌شناسیم مد نظر نیست.

اشکالی از حیات وجود دارند، که در دشوار ترین شرایط یا شرایط اکستریم قابلیت خانومده ماندن دارند، مثلا باکتری هایی که کیلومترها زیر زمین به دور از نور خورشید خانومده می‌کنند، یا باکتری‌هایی که بعد از هزاران سال از زیر یخ‌ها بیرون کشیده می‌شوند، یا آن‌هایی که درون آب داغ و گوگردی آتشفشان ها خانومدگی می‌کنند که برای ما و زیادی از موجودات غیر قابل تحمل و سمی هست. امانکته حیاتی‌تر این هست، که منظور از پرورش تیلاپیا با فاضلاب صنعتی نه پرورش با صرفا فاضلاب صنعتی که پرورش در آب هایی هست، که در آن فاضلاب صنعتی رها انجام گرفته و از آنجایی که ماهی تیلاپیا یکی از انطباق پذیرترین گونه‌های ماهی در جهان هست در این آب ها امکان رانجام گرفت و نمو دارد.

ماهی چینی سمی هست؟

واقعیت این هست که اوضاع پرورش آبزیان و حتی موجودات خانومده دیگر در چین تعریف تعدادان ندارد. در مورد ماهی تیلاپیا و این که در برخی مناطق چین در آب های سمی پرورش داده می‌شوند، تقریبا شک و تردیدی وجود ندارد. این مقاله که در تعداد سال گذشته نوشته انجام گرفته هست به این موضوع می‌پردازد. اما خطر عمده در پرورش این ماهی‌ها در آب‌های سمی نه باکتری‌ها وعوامل بیماری‌زا که دو چیز دیگر هست؛ آنتی بیوتیک و فلزات سنگین هست. این مقاله زیر نشان میدهد میزان فلزات سنگین باقی مانده در بدن ماهی‌های پرورشی در چین مخصوصا تیلاپیا زیاد افزایش از میزان مجاز و ناشی از پرورش این ماهیان در آب هایی هست که فلزات سنگین در آن وجود دارد.

مضرات مصرف ماهی تیلاپیا مصرف ماهی ماهی تیلاپیا فیله ماهی فواید مصرف تیلاپیا تیلاپیا

نکته دیگر این که همانند زیادی از مزارع پرورشی دیگر در چین هستفاده بی رویه از آنتی بیوتیک‌ها یکی از دلایل عمده بروز مقاومت آنتی بیوتیکی به آنتی بیوتیک ها خط آخر در جهان هست. پرورش ماهی در آب‌های آلوده باعث هستفاده زیاد از آنتی بیوتیک های طیف وسیع در چین انجام گرفته که عملا میزان باقی مانده این آنتی‌بیوتیک‌ها در بدن ماهی زیاد فراتر از میزان مورد انتظار هست.

یک نکته کوچیک دیگر این که ماهی تیلاپیا مثل زیادی از ماهیان پرورشی و افزایش از آن‌ها (به دلیل رانجام گرفت سریع) حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب اشباع هست که برای قلب و سلامت مضر هستند.

آیا باید تیلاپیا پرورش دهیم؟

مجموع این دلایل نشان می‌دهد، مصرف ماهی تیلاپیای وارداتی برای سلامتی ما مضر هست، پس قائدتا باید به سمت تولید این ماهی در کشور برویم؟

 

قبل از صدور حکم در این مورد بهتر هست به تعداد نکته توجه کنیم. همان طور که نقل کرد انجام گرفت، تیلاپیا به واسطه انطباق پذیری بالا، قابلیت رانجام گرفت در تقریبا اکثر محیط‌های آبی را دارد و به همین دلیل یک گونه مهاجم برای اکوسیستم های آبی تلقی می‌شود. گونه مهاجم به گونه‌ای نقل کرد می‌شود که به صورت طبیعی متعلق به آن اکوسیستم نیست، اما به سرعت با محیط جدید منطبق انجام گرفته وبا رانجام گرفت ونمو در محیط جدید باعث تنگ انجام گرفتن فضا برای گونه های بومی و در نهایت انقراض یا به حاشیه رانده انجام گرفتن آن‌ها می‌شود.

تیلاپیا یک گونه مهاجم هست که در صورت راه پیدا کـــردن به اکوسیستم‌های آبی کشور می‌تواند، باعث ضرر و زیان گسترده از طریق منقرض کـــردن گونه‌های بومی وتغییر در اکوسیستم‌های آبی کشور شود. این اتفاق در نقاط زیادی از جمله آمریکا و هسترالیا افتاده و در حال حاضر در کشورهای زیادی از جمله هسترالیا گونه مضر تلقی انجام گرفته و پرورش و واردات خانومده این ماهی ممنوع هست . بنا براین علی رغم اصرار انجام گرفتید سازمان شیلات برای صدور مجوز پرورش ماهی تیلاپیا در ایران، به دلیل مخالفت درست و به جای سازمان حفاظت محیط زیست این اتفاق رخ نداده هست.

در واقع سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید، بهتر هست شیلات به جای اصرار برای پرورش با همکاری این سازمان به دنبال یک گونه بومی برای پرورش باشند که نخستا با محیط ما سازگاری بهتری داشته باانجام گرفت وتهدیدی برای اکوسیستم‌های آبی کشور که همین حالا به دلیل کم آبی و مدیریت منابع آب در خطر هستند، به حساب نیاید.

منبع: باشگاه رویدادنگاران

 

نوشته بالاخره مصرف ماهی تیلاپیا مفید هست یا مضر؟ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.