با تبخالی که عود می‌کند چه باید کـــرد؟

دکتر محمد علی نیلفروش زاده؛ متخصص پوست و مو

 

معمولا عود تبخال تایمی هست که سیستم ایمنی بدن به هر دلیلی ضعیف می شود.

عواملی مانند هسترس، آفتاب‌سوختگی، سرماخوردگی، از خواب پریدن ناگهانی، ترس، سرما و … عوامل تحریک کننده برای فعالیت این ویروس هستند.

افرادی که تبخال عودکننده دارند، باید به علت بروز آن توجه کنند؛ مثلا اگر بروز تبخال‌شان در اثر آفتاب‌سوختگی هست، از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب اجتناب کنند و به صورت حتم بهتر هست که این افراد اصول مدیریت هسترس را هم بیاموخانومد.

هستفاده از وسایل شخصی در دوران ابتلا به این بیماری الزامی هست

تبخال دهان، التهاب بخشی از پوست با تنخست‌های ریز هست که معمولا کناره‌های دهان، سوراخ بینی، گاهی هم روی لثه و کام دهان ظاهر می‌شود.

به صورت حتم احتمال انتقال آن به دست، لای انگشتان و… که غیر معمول‌تر هست، نیز وجود دارد.

ضایعات دهانی ممکن هست با آفت اشتباه گرفته شود. فرد مبتلا به تبخال حداکثر از تعداد روز قبل علائم گزگز و مورمور را در محلی که قرار هست تبخال زده شود، احساس می‌کند.

بعد از تشکیل ضایعات تنخست‌ها ممکن هست پاره شوند و در این زمان افزایشین احتمال انتقال وجود دارد. ویروس تبخال بعد از ورود به بدن وارد سلول‌ها می‌شود و دیگر بیرون نمی‌رود.

تبخال حداکثر تا ۲ هفته باید بهبود یابد. در غیر این صورت باید به علت طولانی انجام گرفتن دوره بیماری به پزشک مراجعه کـــرد.

 

اگر مبتلا به تبخال هستید از تماس با نوزادان اجتناب کنید

از تماس با افراد مبتلا به اگزما، آلرژی و حساسیت‌های پوستی و افراد دچار ضعف سیستم ایمنی (بیماران مبتلا به سرطان، پیوند عضو و ایدز) خودداری کنید.

فرد مبتلا به تبخال نباید دست آلوده خود را به ناحیه تناسلی، چشم و سایر نقاط بدن بخانومد.

گاهی بیمار دچار حملات مکرر تبخال می‌شود. در این مواقع باید از داروهای ضدویروسی هستفاده کند. این داروها انجام گرفتت تبخال را کاهش و فواصل عود بعدی را افزایش می‌کنند.

همچنین احتمال انتقال ویروس را به سایر نقاط بدن و دیگران کاهش خواهند کـــرد.

در طول مدت بیماری سعی کنید با دیگران تماس نداشته باشید و حتما وسایل شخصی خود مانند حوله، ظروف و… را از دیگران جدا کنید.

از کرم‌های ضدآفتاب در ناحیه تبخال هستفاده کنید. نور آفتاب ممکن هست باعث تانجام گرفتید ضایعات شود. کرم ضدآفتاب را در زمستان هم هستفاده کنید.

تبخال معمولا در طول سال نخست ابتلا زیاد عود می‌کند و بعد از آن بدن تا حدودی نسبت به ویروس مقاوم خواهد انجام گرفت.

تایمی بدن دچار ضعف سیستم ایمنی شود، احتمال عود وجود دارد.

اگر تبخال زده‌اید، کودکان را نبوسید!

سیستم ایمنی نوزادان زیاد ضعیف هست و احتمال بروز بیماریهایی مثل بیماری ویروسی تبخال دهانی در صورتی که مادر یا فرد مبتلا به تبخال فعال با نوزاد تماس پوستی داشته باانجام گرفت، وجود دارد.

به صورت حتم در دوران شیرخواری نزدیکترین فرد به کودک مادر هست و معمولا مادر مبتلا، این ویروس را به کودکش انتقال می‌دهد.

ضایعات تبخال ممکن هست در اطراف دهان یا داخل لثه و مخاط کودک ایجاد شود.

تبخال فعال یعنی اینکه ضایعات دارای ترشحاتی هستند که با برخورد به پوست کودک می‌توانند بیماری ایجاد کنند، بنابراین در زمان فعال بودن ضایعه مادر باید از ماسک هستفاده کند، کودک را نبوسد و هنگام شیردادن و بغل کـــردن کودک دست‌های خود را به نیکوی با آب و صابون بشوید و اگر تبخال روی پستان مادر ایجاد انجام گرفته باانجام گرفت تا بهبود تکمیل ضایعه باید از شیر دادن به کودک از آن پستان اجتناب کند.

تبخال به تنهایی بیماری خطرناکی نیست، ولی مادران باید به این نکته توجه داشته باشند به دلیل ضعف سیستم ایمنی نوزاد احتمال دارد ویروس در بدن او به سرعت منتشر شود و به مغز برسد که می‌تواند خطرناک و حتی کشنده باانجام گرفت.

به صورت حتم این احتمال زیاد پایین هست، ولی دیده انجام گرفته هست. همچنین کودک ممکن هست ویروس را از اطراف یا داخل دهان به چشم منتقل کند و تبخال در ناحیه چشم ایجاد شود که در این مواقع هم خطر زخم قرنیه وجود دارد.

تایمی مادر می‌گوید همه نکات بهداشتی را رعایت کـــرده و باوجود این کودک دچار تبخال انجام گرفته، باید به پزشک مراجعه کند تا از وجود تبخال در دهان کودک مطمئن شود.

ضایعات زیادی ممکن هست در دهان شیرخواران ایجاد شود که یکی از آنها ممکن هست تبخال باانجام گرفت، بنابراین باید از تشخیص درست این بیماری مطمئن انجام گرفت. در صورت لزوم می‌توان برای کودک دارو هم تجویز کـــرد.

اگر سیستم ایمنی تضعیف شود، تبخال عود می کند

تبخال از طریق ترشحات از پوست فردی به پوست فرد دیگر منتقل می‌شود. به صورت حتم یکی- دو روز قبل از بروز ضایعات تبخالی شکل نیز امکان سرایت وجود دارد، ولی انتقال عمدتا از طریق برخورد پوست با ترشحات تبخال هست.

همه افراد ممکن هست ویروس تبخال را در بدن خود داشته باشند، ولی این ویروس در بدن افراد به اشکال مختلفی خود را نشان می‌دهد. در بعضی‌ها ممکن هست فقط یکبار بروز کند و در بعضی دیگر به‌طور مکرر عود کند.

در افرادی که ویروس برای بار نخست در بدنشان فعالیت خود را شروع می‌کند، ممکن هست با انجام گرفتت افزایشی بروز کند، مثل نوزادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارد و برای بار نخست تبخال می‌خانومد.

در این کودک ممکن هست تبخال با تب و لرز، ضایعات متعدد در لثه و اطراف دهان و… توام باانجام گرفت.

تبخال داخل دهان معمولا تغذیه نوزاد را با مشکل مواجه می‌کند یعنی کودک به دلیل وجود ضایعات یا بیحالی و تب و لرز ناشی از آن نمی‌تواند شیر بخورد، اما به تدریج علائم حتی بدون مداخله پزشکی فروکش می‌کند و ضایعات از بین می‌روند و کودک هم تغذیه را از سر می‌گیرد.

برای این کودکان می‌توان از داروی آسیکلوویر به صورت قطره یا قرص‌های حلال هستفاده کـــرد. اگر کودک دچار تبخال شود، احتمال دارد دیگر ویروس در بدن فعال نشود.

در واقع، بدن با یکبار ورود ویروس ایمنی کافی به دست آورد، ولی در بعضی از افراد ویروس تحت شرایط خاصی فعالیت خود را آغاز می‌کند و به صورت عود کننده هست.

 

نوشته با تبخالی که عود می‌کند چه باید کـــرد؟ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.