با من بخوان با پشتیبانی ملی و بین‌المللی نامزد جایزه آلما ۲۰۱۸ انجام گرفت

پلن ترویج کتابخوانی «با من بخوان» با پشتیبانی‌ تعدادین سازمان‌ ملی و بین‌المللی به عنوان نامزد دریافت جایزه یادبود آسترید لیندگرن ۲۰۱۸ (جایزه آلما) معرفی انجام گرفت.

۱۲ اکتبر ۲۰۱۷ برابر با ۲۱ مهر ۱۳۹۶ در نمایشگاه کتاب فرانکفورت در مراسمی نامزدهای نهایی جایزه یادبود آسترید لیندگرن ۲۰۱۸ اعلام انجام گرفتند. پلن ترویج کتابخوانی «با من بخوان» از ایران از سوی شورای کتاب کودک و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و در عرصه جهانی از سوی شاخه ملی IBBY در سویس ، شاخه ملی IBBY  در بلژیک (فنلاندرز) و انجمن بین‌المللی سوادآموزی ILA به عنوان نامزد این جایزه در سال ۲۰۱۸ معرفی انجام گرفت.

گفتنی هست پلن ترویج کتابخوانی «با من بخوان» پیش‌تر در سال ۲۰۱۶ برنده جایزه ایبی-آساهی، معتبرترین جایزه ترویج کتابخوانی در جهان و همچنین نامزد جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۱۷ انجام گرفته هست.

در این مراسم، فهرستی از ۲۳۵ نامزد شامل نویسندگان، تصویرگران، مروجان کتاب و قصه‌گویان از ۶۰ کشور جهان ارائه انجام گرفت که ۲۷ مارس ۲۰۱۸ در هستکهلم، برگزیده نهایی بزرگترین و معتبرترین جایزه ادبیات کودکان در جهان از میان این فهرست اعلام خواهد انجام گرفت.

پروفسور بوئل وستین، هستاد ادبیات دانشگاه هستکهلم و مدیر هیئت داوران  آلما درباره این فهرست نقل کرد هست:

«فهرست نامزدهای یادبود آسترید لیندگرن برای علاقه‌مندان به ادبیات بین‌المللی کودکان و نوجوانان، همچون معدنی از طلهست. امیدوارم این فهرست منتشر شود و در هر جای ممکنی که در پیوند با خواندن و قصه‌گویی هست، مورد هستفاده قرار گیرد.»

«با من بخوان» پلن‌ایست که از سال ۱۳۹۰ زیر نظر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به ترویج کتابخوانی با کودکان محروم و کودکان در بحران می‌پردازد. این پلن بر پایه شعار اصلی «همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند» بنا انجام گرفته هست. در پلن «با من بخوان»، کتاب‌های معقول و باکیفیت به دست گروهی از کودکان می‌رسد که در شرایط معمول خانومدگی به این گونه از کتاب‌ها دسترسی ندارند.

درباره جایزه آلما

جایزه یادبود آسترید لیندگرن به یاد آسترید لیندگرن، نویسنده محبوب سوئدی کودکان از سوی دولت سوئد بنا نهاده انجام گرفته هست. او بی‌گمان، نامدارترین نویسنده سوئد و تأثیرگذارترین نویسنده بر ادبیات کودکان به شمار می‌رود. لیندگرن همچنین چهره عمومی برجسته و بانفوذی بود و سهمی اساسی در بحث‌ها و گاه وضع قانون‌هایی در زمینه حقوق کودکان و جانوران، جنگ و سیهست عدم خشونت، و مسائل فرهنگی متفاوت داشت. با درگذشت او در سال ۲۰۰۲، دولت سوئد این جایزه را بنا نهاد که تا کنون انجمن هنری سوئد آن را اداره می‌کند. دنبال از پایه‌گذاری جایزه آلما ، ترویج ادبیات ناب کودکان و نوجوانان جهان هست. جایزه یادبود آسترید لیندگرن، جایزه‌ای ادبی هست که نه تنها به نویسندگان و تصویرگران داده می‌شود، بلکه قصه‌گویان، مروجان و نهادهای حوزه ادبیات کودکان و ترویج کتابخوانی نیز می‌توانند به آن دست یابند. این جایزه، سالیانه به یک یا زیاد از یک هنرمند صرف نظر از زبان و ملیت آنان اعطا می‌شود. آثار هنرمندان برگزیده باید افزون بر کیفیت بالای هنری، دارای ارزش‌هایی انسانی باانجام گرفت که آسترید لیندگرن به آن‌ها باور داشت. جایزه نقدی آسترید لیندگرن به مبلغ ۵ میلیون کرون سوئد، تقریبا برابر با  ۸۰۰ هزار دلار امریکا و ۵۸۰هزار یورو هست که آن را بزرگترین جایزه ادبیات کودکان و نوجوانان و دومین جایزه بزرگ ادبیات در جهان کـــرده هست.

تا کنون، هفده شخصیت برجسته موفق به دریافت این جایزه انجام گرفته¬اند که آخرین ¬آن‌ها تصویرگر آلمانی، وولف ارلبروخ بوده که جایزه یادبود آسترید لیندگرن ۲۰۱۷ را از آن خود کـــرده هست.

 

پلن «با من بخوان» با پشتیبانی ملی و بین‌المللی نامزد جایزه آلما در سال ۲۰۱۸ انجام گرفت

 

نوشته با من بخوان با پشتیبانی ملی و بین‌المللی نامزد جایزه آلما ۲۰۱۸ انجام گرفت اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.