با گیم های مخصوص شب یلدا آشنا شوید

شب یلدا

پایان اعضای خانواده در شب یلدا کنار هم جمع می شوند تا این شب طولانی را جشن بگیرند و از کنار هم بودن لذت ببرند. در این شب خوراکی های مانند انار، هندوانه و آجیل خورده می شود و همچنین برای سرگرم انجام گرفتن گیم های انجام می شود. در این بخش گیم های کامپیوتری که می توانید در شب یلدا با عزیزانتان انجام دهید را آماده کـــرده ایم. با ما همراه شوید.

یکی از خصوصیات نیکو شب یلدا این هست که می توان به بهانه ی حفظ سنت های گذشتگان، پس از مدت ها دوری، برای یک شب هم که انجام گرفته بین اعضای خانواده و جمع دوستان حضور یافت و شب نشینی و گرم و صمیمانه ای را در کنارشان تجربه کـــرد. شب نشینی های خانوادگی از دیر باز محفلی بوده اند برای انجام گیم های سرگرم کننده و هیجان انگیز و در این میان طولانی تر بودن شب یلدا به نسبت سایر شب های سال (حداقل روی کاغذ!) می تواند فرصت زیاد نیکوی باانجام گرفت تا در کنار دوستانمان به انجام گیم های مختلف بپردازیم. با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، این روز ها گیم های سرگرم کننده هم شکل و شمایل دیگری به خود گرفته اند و از حالت جذاب گروهی و سنتی سابق به شکل گیم های کامپیوتری تک نفره در آمده اند. با این حال در میان گیم های کامپیوتری هم می توان آثاری را سراغ گرفت که بر ساختاری گروهی بنا انجام گرفته اند و می توان آن ها را همراه با دوستان و دیگر اعضای خانواده تجربه کـــرد. در این مطلب قصد داریم به بهانه ی شب یلدا، نگاهی بیاندازیم به این دسته از گیم های کامپیوتری و به اتفاق یکدیگر ببینیم که در شب یلدا توسط کدام یک از این گیم های گروهی می توان به شکل بهتری سرگرم انجام گرفت و از با هم بودن لذت افزایشی برد.

از آن جا که لیست گیم هایی که می توان به شکل گروهی به تجربه ی آن ها پرداخت زیاد طولانی و بلند بالهست، ما از نام بردن مورد به مورد آن ها در این متن خود داری می کنیم و سعی می کنیم تا در هر کدام از سبک های مشهور و شناخته انجام گرفته ی دنیای گیم های کامپیوتری به معرفی تعدادی از شاخص ترین آثار حاضر در آن سبک بپردازیم که قابلیت تجربه انجام گرفتن به شکل گروهی را هم دارند. پس با ما همراه باشید تا بتوانید شب یلدای امسال خود را در کنار گیم های گوناگون معرفی انجام گرفته در این متن رنگین تر و هیجان انگیز تر از متداوم سازید.

pes

سبک ورزشی

بی شک سرگرم کننده ترین گیم هایی که می تواند اوقات خوشی را برای شما در یک شب نشینی شلوغ فراهم کند عناوین حاضر در سبک ورزشی هستند. خوشبختانه در این سبک تنوع فراوانی از لحاظ کمیت و کیفیت وجود دارد و اکثر گیم های حاضر در آن هم قابلیت پشتیبانی از تعداد زیاد از دو گیمر را در حالت آفلاین دارا هستند. بنا بر این اگر شما در خانه با کمبود کنترلر مواجه نباشید، حتی به صورت چهار نفره هم می توانید به تجربه ی گیم هایی نظیر FIFA یا PES بپردازید. در این میان گیم WWE 2K 16 نیز انتخاب زیاد نیکوی به شمار می رود و به عنوان مثال شما با انتخاب مسابقه ی پر هیجان نردبان یا Ladder Match در این گیم، می توانید به صورت تعداد نفره به مدت تعدادین ساعت متوالی همراه با اقوام و آشنایان خود سرگرم شوید. در این میان کسانی که هنوز کنسول انحصاری نسل پیشین نینتندو یعنی Wii را در اختیار دارند قطعاً شانس زیاد بالایی را در شب یلدا برای سرگرم انجام گرفتن در کنار دوستان و آشنایان خود خواهند داشت. دلیل که همراه با آنان می توانند از کلکسیون غنی عناوین ورزشی حاضر بر روی این کنسول که همگی آن ها خصلتی تکمیلاً خانوادگی و تعداد نفره را دارند هستفاده کـــرده و به عنوان مثال به تجربه ی گیم Mario Power Tennis همراه با اعضای خانواده و دوستان خود بپرداخانومد. سوای کنسول بازان دارندگان پلتفرم PC نیز می توانند علاوه بر تجربه ی عناوین ورزشی موجود بر روی این پلتفرم نظیر NBA 2K 16 یا گیم PES (که به صورت حتم امسال در تعاون پرتال های کنسولی خود قدرتمند تر از تعاون پرتال ی PC ظاهر انجام گرفته هست) قادر به تجربه ی عناوین خاطره انگیز ورزشی قدیمی توسط شبیه ساز های قدرتمند موجود نیز هستند. به عنوان مثال شما می توانید گیم خاطره انگیز تنیس کنسول سگا جنسیس را توسط شبیه ساز این کنسول به صورت تعداد نفره بر روی کامپیوتر یا لپ تاپ خود اجرا کـــرده و با تجربه ی آن در کنار دوستان قدیمی یا اقوام نزدیک، علاوه بر سرگرم انجام گرفتن یادی هم از خاطرات خوش ایام گذشته بکنید.

سبک مبارزه ای

مسلماً اگر شما بخواهید گیم FIFA یا PES را چه بر روی PC و چه بر روی کنسول های خانگی به صورت گروهی با نزدیکان و آشنایانتان گیم کنید، با مشکلی به نام کمبود کنترلر مواجه خواهید انجام گرفت و علاوه بر آن از آن جایی که مسابقات موجود در این گیم ها مدت قابل توجهی به طول می انجامند، قطعاً حوصله ی زیادی از حیاتیانان شما سر خواهد رفت و در عین حال نوبت گیم دیر به دیر به سایر گیمکنان حاضر در حیاتیانی یا شب نشینی می رسد. اما در مسابقات مبارزه ای معمولاً چنین مشکلی وجود ندارد؛ دلیل که مسابقات انجام انجام گرفته معمولاً زیاد از دو سه دقیقه به طول نمی انجامد و بنابر این شما می توانید سبک زیاد جالبی را برای تجربه کـــردن عناوین مبارزه ای در پیش بگیرید. به این ترتیب که فرد پیروز اجازه داشته باانجام گرفت تا کنترلر را نزد خود نگاه دارد و در عوض باخانومدگان کنترلر را دست به دست نمایند. مسلماً گیم های سبک مبارزه ای انتخاب زیاد نیکوی برای سپری کـــردن یک شب پر هیجان به شمار می روند؛ خصوصاً ایم که مواردی نظیر کری خوانی و بحث دیرینی به نام رو کم کنی (!) جزو لاینفک گیم های این سبک محسوب می شوند که شور و هیجان رقابت جمعی را بالا می برند. در این میان شما در حال حاضر انتخاب های زیاد نیکوی را هم در سبک مبارزه ای در اختیار دارید و خوشبختانه عناوینی نظیر Mortal Kombat X و Guilty Gear Xrd Sign علاوه بر کیفیت نسبتاً معقول گیم پلی، برای پایانی پلتفرم های از جمله پلتفرم PC نیز موجود هستند. به صورت حتم گیم های مبارزه ای معمولاً پر از ویژگی هایی نظیر ضد و خورد های خشن و خون و خونریزی های فراوان هستند. بنا براین سعی کنید در هنگام تجربه ی این آثار در شب هایی نظیر امشب، به اعضای کم و سن سال تر خانواده نیز توجه داشته باشید و این گیم ها را به دور از چشم آنان انجام دهید.

سبک نقش آفرینی

می توان گفت اکثر آثار حاضر در این سبک که از قابلیت تجربه ی گروهی و تعداد نفره بهره می برند، عناوینی در سبک اکشن – نقش آفرینی و گیم های شناخته انجام گرفته با نام شبه دیابلو یا به عبارتی Diablo Clone ها هستند. بنا براین تجربه ی گروهی این گیم ها به هیچ وجه فرآیندی خسته کننده به شمار نمی رود و می تواند موجبات سرگرمی شما را در یک شب نشینی طولانی فراهم آورد. علاوه بر گیم Diablo 3 یکی دیگر از انتخاب های نیکو شما در این سبک می تواند گیم Divinity: Original Sin باانجام گرفت و به صورت حتم گیم Torchlight 2 را هم نباید از نظر دور داشت. از آن جایی که این روز ها اکثر جوانان و نوجوانان همراه با یار همیشگی شان یعنی لپ تاپ ها یا سایر تجهیزات الکترونیک خود در شب نشینی ها یا حیاتیانی ها حاضر می شوند، شما در صورت بهره نبردن از کنسول های خانگی هم می توانید با اتصال لپ تاپ های خود به یکدیگر در قالب یک شبکه ی محلی، به صورت تعداد نفره از انجام چنین گیم هایی لذت ببرید.

Portal 2

گیم اختصاصی شب یلدا

سوای عناوینی که در سطور پیشین این متن به آن ها اشاره انجام گرفت ما در پایان این مطلب قصد معرفی یک گیم تکمیلاً اختصاصی را نیز داریم که قطعاً قادر خواهد بود بهترین تجربه ی تعداد نفره را در شب یلدا برایتان رقم بخانومد. گیم مورد نظر Portal 2 نام دارد و می توان ادعا کـــرد که بخش همکاری تیمی یا Co-Op موجود در گیم Portal 2 (درست همانند بخش تک نفره ی این اثر) بی هیچ تردیدی یکی از بهترین سیستم های همکاری تیمی طراحی انجام گرفته در گیم های کامپیوتری محسوب می شود. سیستمی مبتنی بر حل معما های جذاب محیطی که علاوه بر قابلیت تمرکز فراوان و خصلت درگیر کنندگی زیاد بالا حتی در حین گیم شما را مجبور به داشتن ارتباط کلامی با هم تیمی تان می کند تا بتوانید معما های موجود در مراحل این اثر را به گونه ای بهتر حل کنید. مواردی نظیر دهستان زیاد جذاب ، شخصیت پردازی فوق العاده، گیم پلی تکمیلاً سرگرم کننده، قابلیت تجربه به شکل تقسیم صفحه نمایش و همچنین هستفاده از شبکه ی محلی (حتی در تعاون پرتال ی PC این گیم) و وجود قابلیت های جانبی نظیر امکان طراحی نقشه های اختصاصی همه و همه جزو مواردی هستند که ارزش تجربه کـــردن این گیم به شکل همکاری تیمی را زیاد بالا می برند. در این میان شاید تنها نقطه ضعف گیم Portal 2 (که به صورت حتم تنها در حیاتیانی های شلوغ شب یلدا یک نقطه ضعف کوچک محسوب می شود) این هست که تنها دو نفر می توانند در قالب همکاری تیمی به تجربه ی این گیم بپرداخانومد. با این حال خاطره ای که از تجربه کـــردن این گیم به صورت دو نفره برایتان باقی می ماند، قطعاً ارزش آن را خواهد داشت که حتی به شکل نوبتی هم که انجام گرفته، دو نفر دو نفر به انجام این گیم بپردازید.

نوشته با گیم های مخصوص شب یلدا آشنا شوید اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.