برای ایجاد تعادل میان کار و خانومدگی چکار کنیم؟

چگونه بین کار و خانومدگی تعادل برقرار کنیم بهترین روش برای برقراری تعادل میان کار و خانومدگی برقراری تعادل میان کار و خانومدگی

افزایش افراد درک درستی از تعادل میان کار و خانومدگی خود ندارند. این موضوع باعث می شود تا هسترس و فشارهای کاری به خانه آورده شود. همچنین برخی از افراد فکر می کنند که نباید هیچ حرفی در مورد کار در خانه زده شود و این دو را تکمیلا از هم جدا می دانند. در این مقاله به تعادل میان خانومدگی و کار پرداخته ایم. پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

افزایش افراد درک درستی از اصطلاح «تعادل میان کار و خانومدگی» ندارند. برخی از آن ها، هسترس و فشارهای کاری را به خانه می آورند و برخی دیگر فکر می کنند نباید کلمه ای از کار در خانه مطرح شود و کار و خانومدگی را تکمیلا از هم جدا می دانند؛ اما در واقع، شخصیت خود را به دو قسمت تقسیم می کنند. برخی به صورت ناخودآگاه کار را در مقابل خانومدگی شخصی قرار می دهند و آن را مقدم می دانند.

برخی دیگر تایمی سر کار هستند، احساس می کنند از خانومدگی عقب مانده اند، آن ها کار را همچون شیطانی می بینند که برای شکنجه دادن آن ها به وجود آمده هست؛ اگر شما هر چیزی را که مربوط به کارتان هست منفی و زجرآور می دانید، خانومدگی تان تحت فشار انتظارات غیرواقعی از لذت قرار دارد و تعادلی بین کار و خانومدگی تان وجود ندارد.

الگوهای توزیع تعادل

برای ایجاد تعادل میان خانومدگی و کار، بهتر هست در جنبه های مثبت و منفی هر دو تجدیدنظر کنیم. ابتدا به الگو های توزیع تعادل میان افراد مختلف می پردازیم.

الگوی نخست: افزایش افراد در این دسته قرار می گیرند. این ها افرادی هستند که پایان تلاش خود را می کنند تا خستگی های کاری خود را در خانه جبران کنند.
اگر در زمان کار، حس بدی دارید و مدام تحت فشار این حس هستید و با پایان ساعت کاری این احساس از بین می رود، عملکـــردتان در کار پایین می آید و حس ناخوشایندتان به مرور افزایش می یابد. این افراد برای رهایی از این حس ناخوشایند، به زمان هایی تکیه می کنند که سر کار نیستند. آن ها در کارشان کوتاهی می کنند تا به خانومدگی شخصی خود برسند.
پایان توجه و حواسشان در محل کار به خانومدگی شخصی، تفریحات و خوش گذرانی معطوف هست تا حس ناخوشایند کار را از بین ببرند.

الگوی دوم: دسته دوم نقطه مقابل افراد دسته نخست هستند. این اشخاص پایانی تایم خود را صرف کار می کنند. حتی زمانی که در حال هستآسوده هستند به کار می اندیشند و خانومدگی شخصی را فدای کار می کنند. این دسته از افراد به احتمال زیاد در کار موفق اما در خانومدگی شخصی باخانومده هستند.

الگوی سوم: اگر جزو گروهی هستید که در خانومدگی و کار حس نیکوی دارید و وظایف خود را در هر دو به نیکوی انجام می دهید، به خود افتخار کنید، چون کاهش از پنج درصد آقام در این دسته قرار دارند.

راه حلی ساده برای ایجاد تعادل بین کار و خانومدگی

یک راه حل ساده برای ۹۵ درصد دیگر وجود دارد تا به شرایط تعادل واقع بینانه بین کار و خانومدگی برسند. در ابتدا بهتر هست کار و خانومدگی خود را به صورت یک کل واحد در نظر بگیرید. رقابتی را که در ذهن خود بین این دو به وجود آورده اید، از بین ببرید و احسهستان را نسبت به هر دو، متعادل کنید؛ یعنی حس شکنجه ای راکه کار به شما می دهد، بهبود ببخشید. مشاهده خواهید کـــردکه انرژی مثبت به آرامی در شما افزایش می یابد.

برای از بین بردن حس ناخوشایند در محل کار، از خود بپرسید برای چه کار می کنم؟ کار در خانومدگی من چه معنایی دارد؟ پاسخ این سوال به شما کمک می کند تا برای فردا خود پلن ریزی بهتری داشته باشید و حس یک پارچگی بین کار و خانومدگی ایجاد کنید. اکنون از پلن خود برای بررسی خانومدگی تان در محل کار، اوقات فراغت و روابط خود هستفاده کنید و ببینید آیا آن ها با یکدیگر همخوانی دارند؟ در این چارچوب جدید تنها تعادل حیاتی نیست؛ بلکه همسویی آن ها هم اهمیت دارد.

موارد زیر باعث روشن انجام گرفتن برخی مسائل برای شما خواهد انجام گرفت:

* برخی از جنبه های کار شما زجرآور نیست: نگاهی مجدد به کار خود بیندازید، متوجه خواهیدانجام گرفت کارتان سرشار از نکات مثبت هست؛ مثلا خلاقیت برای شما اهمیت ویژه ای دارد،کارتان این امکان را می دهد تا خلاقیت خود را بروز بدهید.

* مسائل حیاتی کاری شبیه مسائل حیاتی خانومدگی هست: برای مثال در خانومدگی برای «دوستی» ارزش زیادی قائل هستید، کار این فرصت را به شما می دهد تا دایره دوستانتان را گسترش دهید. ارزش های شما در پایانی تعاملاتتان رعایت می شود و باعث ایجاد یک پارچگی و اتحاد بین کار و خانومدگی تان خواهدانجام گرفت.

* کار و خانومدگی پشتیبان هم هستند: برای مثال همان سخاوتی را که در مواجهه با دوستانتان از خود نشان می دهید اگر در محل کار در مقابل ارباب رجوع هم نشان دهید، بدون شک در کار پیشرفت می کنید یا اگر همان تلاشی را که در حل مشکلات کاری تان دارید، در حل مسائل خانومدگی هم به کار ببرید، در خانومدگی احساس خوشبختی افزایشی خواهید کـــرد.

چگونه بین کار و خانومدگی تعادل برقرار کنیم بهترین روش برای برقراری تعادل میان کار و خانومدگی برقراری تعادل میان کار و خانومدگی

حیاتی آن هست که شما در یک سمت (خانومدگی یا کار) احساس خود را سرکوب نکنید و در سمت دیگر، آن را به صورت غیرقابل کنترل مثل دو الگوی نخست و دوم نمایش ندهید. اجازه دهید هر دو جنبه های مثبت و منفی خود را به طوربا هم به شما نشان دهد. یک الگوی واقع گرایانه برای تعادل بین کار و خانومدگی به صورت زیر هست:

* خانومدگی بدون اضطراب: حال که با هستفاده از راهکارهای جدید از تعادل به همسویی بین کار و خانومدگی رسیدید، می توانید شرایط فعلی خود را بهبود ببخشید؛ برای مثال می توانید شرایط زجرآور کاری خود را با به یادآوردن نکات مثبت آن به شرایط خوشایند تبدیل کنید. اگر در کارتان هیچ نقطه مثبتی پیدا نمی کنید، بهتر هست تلاش کنید کاری باب میلتان پیدا کنید.

اگر به کارتان اعتیاد پیدا کـــردید و مدام در حال کار هستید، بهتر هست به خود یادآوری کنید که دنبال از کار، رسیدن به خانومدگی بهتر هست نه آن که خانومدگی کنید تا کار کنید. در این شرایط بهتر هست به مرخصی اجباری بروید. مدتی از محیط کار دور باشید، به مسافرت بروید و در زمانی که در مرخصی نیستید ساعاتی را به تفریحات مورد علاقه تان اختصاص دهید و به هیچ عنوان از آن ساعات، برای کار هستفاده نکنید.

منبع: آی سبک

نوشته برای ایجاد تعادل میان کار و خانومدگی چکار کنیم؟ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.