برای بلندی قد چه باید کـــرد؟

افرادی که کوتاه قد هستند یا قد متوسطی دارند متداوم آرزوی بلندتر بودن دارند. قد بلند بودن به احساس فرد نسبت به خودش تاثیر می گذارد. افراد کوتاه قد، به خصوص آقاها، اعتماد به نفس کاهشی دارند.قد فرد افزایش براساس ژنتیک تعیین می شود. در بدن هورمونی به اسم هورمون رانجام گرفت وجود دارد که به قد مربوط می باانجام گرفت. هورمون رانجام گرفت توسط غده هیپوفیز تولید می شود و برای رانجام گرفت هستخوان ها ضروری هست. 

چه چیزی بلندی قد شما را تعیین می کند؟

– قد هر فرد به ژن هایی که از والدین به ارث می برد و سلامتی عمومی و تغذیه فرد در طول سالهای رانجام گرفت بستگی دارد. احتمال کوتاه بودن فرخانومد والدین کوتاه افزایش از فرخانومد والدین بلندتر هست. هستثناء نیز وجود دارد؛ برادران یا خواهران با والدین یکسان متداوم قدهای یکسانی ندارند و گاهی فرخانومدان به طور غیر منتظره نسبت به سایر اعضای خانواده بلندتر یا کوتاه تر می شوند.

– بیماری یا تغذیه نامعقول در دوران کودکی یا کوچک بودن یا زودرس بودن در هنگام زایمان باعث می شود فرد به پتانسیل تکمیل خود نرسد. قد متوسط جمعیت به تدریج در طول قرن ها افزایش یافته هست، زیرا کودکان بهتر تغذیه انجام گرفته اند و بیماری ها و عفونت های کاهش دارند.

رانجام گرفت طبیعی قد چگونه هست؟

رانجام گرفت طبیعی قد

– سریع ترین دوره رانجام گرفت قبل از تولد هست، در حالی که نوزاد در طول ۹ ماه از تقریبا صفر تا طول حدود ۵۰ سانتی متر رانجام گرفت می کند. این سرعت پس از تولد با رانجام گرفت متوسط ۵٫۵ سانتی متر در سال در هشت سالگی کاهش می یابد. در دوران بلوغ، رانجام گرفت سریعتر می شود. این رانجام گرفت رانجام گرفت بلوغ هست. پیش از بلوغ، پسران و دختران با سرعت های مشابه رانجام گرفت می کنند، اما در دوران بلوغ، پسران با سرعت افزایش از دختران رانجام گرفت می کنند. متوسط قد یک آقا بالغ ۱۴ سانتی متر بلندتر از متوسط قد یک خانوم بالغ هست.

– هستخوان ها به دلیل رانجام گرفت epiphyses در هستخوان ها افزایش طول دارند. رانجام گرفت کل اسکلت به طور همان زمان متوقف نمی شود؛ رانجام گرفت دست ها و پاها نخست متوقف می شود، سپس بازوها و ساق پاها و آخرین قسمت ستون فقرات هست. زمانی که کودک به دوران بلوغ می رسد رانجام گرفت کاهش می یابد و متوقف می شود. این به این معنی هست که رانجام گرفت در سن خاصی متوقف نخواهد انجام گرفت.  رانجام گرفت طبیعی توسط تعدادی از هورمون ها کنترل می شود:

 •  هورمون رانجام گرفت، ساخته انجام گرفته در غده هیپوفیز هست، که حیاتی ترین عامل هست
 • هورمون تیروئید
 • هورمونهای جنسی، تستوسترون یا هستروژن، که برای رانجام گرفت در دوران بلوغ حیاتی هستند

خیلی بلند یا خیلی کوتاه !!!!

محدوده قد طبیعی می توانند بین قاره ها، نژادها و یا گروه های قومی متفاوت باشند، بنابراین قد یک فرد که به لحاظ پزشکی یا اجتماعی به عنوان “کوتاه” یا “بلند” تعریف می شود، بسته به موقعیت مکانی و قومیت آنها متفاوت هست.

همچنین تفاوت هایی در قد هر یک از جمعیت های فردی وجود دارد، و اکثر افراد زیاد کوتاه یا بلند قد تکمیلا سالم هستند، اما فقط در بالای محدوده طبیعی برای آن جمعیت خاص هست. یک مشکل پزشکی که بر روی رانجام گرفت تأثیر می گذارد این هست که فرد کندتر یا سریعتر از حد انتظار رانجام گرفت کند. علل رانجام گرفت خیلی آهسته یک فرد عبارتند از:

 1. کمبود هورمون تیروئید یا هورمون رانجام گرفت.
 2. بیماری هایی که هورمونهای کنترل رانجام گرفت طبیعی هستند اما اسکلت به طور طبیعی واکنش نشان نمی دهد. این امر می تواند به عنوان مثال، سندرم ترنر و achondroplasia باانجام گرفت.
 3. یک بیماری که می تواند بر رانجام گرفت تاثیر بگذارد، به عنوان مثال، یک کودک مبتلا به مشکل روده ای یا قفسه سینه ممکن هست از این به بعد به آرامی رانجام گرفت کند.

تقریبا هر کس که زیاد بلند هست، طبیعی هست و هیچ مشکلی در پزشکی ندارد. سندرم مارفان و سندرم Klinefelter می تواند باعث قد بلند، و تومورهای زیاد نادر غده هیپوفیز که هورمون رانجام گرفت زیاد از حد تولید می کنند می تواند باعث رانجام گرفت زیاد سریع Gigantism)) شوند.

چه کسی باید در مورد قد خود به پزشک مراجعه کند؟

اگر کودک سریعتر یا کندتر از حد انتظار رانجام گرفت کند باید به پزشک مراجعه کنید. اگر کودک نسبت به دیگر فرخانومدان سنین مشابه خیلی کوتاه یا بلند باانجام گرفت نیز باید به پزشک مراجعه کنید. 

چیزی می تواند به بلندی قد کمک کند؟

اگر کودک به طور طبیعی رانجام گرفت نمی کند، علت باید مورد بررسی قرار گیرد. درمان برای یک وضعیت پزشکی یا کمبود هورمون ماع از قد کوتاه کودک می شود. هنگامی که اسکلت رانجام گرفت را متوقف می کند، هیچ درمان پزشکی نمی تواند باعث افزایش قد شود. یک روش جراحی که در آن پاها بریده می شوند و سپس به تدریج از هم جدا می شوند می توانند طول هستخوان ها را افزایش دهند و بنابراین قد را افزایش می دهند. از آنجایی که خطر عوارضی مانند شکستگی و عفونت وجود دارد، این روش در بزرگسالان برای افزایش قد هستفاده نمی شود.


بلندی قد با هورمون رانجام گرفت

هورمون رانجام گرفت و بلندی قد

هورمون رانجام گرفت برای قد کودکان 

اگر تست نشان دهد که کودک دچار کمبود هورمون رانجام گرفت هست، می توان آنها را تحت درمان با هورمون رانجام گرفت مصنوعی قرار داد تا به قد طبیعی برسند.. مطالعات نشان داده که هورمون رانجام گرفت می تواند به افزایش قد افرادی که مبتلا به سندرم ترنر، سندرم پرادر، نارسایی کلیه هستند کمک کند. همچنین برای برخی که کودکان که وخانوم زیاد کمی در هنگام حاملگی دارند نیز معقول هست.

اکثر کودکان که کوتاه هستند تکمیلا سالم هستند و هیچ علتی پزشکی برای کوتاه بودن آنها وجود ندارند. مطالعات نشان می دهد که درمان هورمون رانجام گرفت در کوتاه ترین کودکان سبب افزایش قد می شود. با این حال، درمان برای کودکان سالم کوتاه قد تجویز نمی شود.

هورمون رانجام گرفت برای بزرگسالان

بعضی از بزرگسالان با کمبود هورمون رانجام گرفت، درمان هورمون رانجام گرفت را هستفاده می کنند. این به این دلیل هست که در بزرگسالان، هورمون رانجام گرفت در حفظ عضله، اسکلت سالم و سطح انرژی طبیعی حیاتی هست. درمان برای کمک به این مشکلات اهمیت دارد و نه برای افزایش قد. هنگامی که رانجام گرفت متوقف شود، درمان هورمون رانجام گرفت تغییری در قد ایجاد نخواهد داد.

بزرگسالان زیادی وجود دارند که مایل به بلندتر انجام گرفتن یا کوتاهتر انجام گرفتن هستند. والدین زیادی نیز هستند که نگران کوتاهی یا بلندی فرخانومدانشان هستند. در افزایش موارد، وضعیت نمی تواند تغییر کند.

هنگامی که رانجام گرفت متوقف نمی شود، قد را نمی توان تغییر داد. درمان فقط می تواند قد کودکان را در شرایط زیاد محدود تغییر دهد.


مکمل ها و بلندی قد

مکمل و بلندی قد

از مکمل ها با احتیاط هستفاده کنید . تنها تعداد مورد وجود دارد که مکمل ها در افزایش قد کودکان و جلوگیری از کاهش قد در بزرگسالان موثر هستند. به عنوان مثال، اگر بیماری دارید که بر تولید هورمون رانجام گرفت انسانی (HGH) تأثیر می گذارد، پزشک ممکن هست یک مکمل حاوی HGH مصنوعی توصیه کند.

علاوه بر این، افراد مسن ممکن هست مایل به مصرف ویتامین D یا مکمل های کلسیم برای کاهش خطر ابتلا به پوکی هستخوان باشند.

در پایان موارد دیگر، باید از مکمل ها با وعده های مربوط به افزایش قد اجتناب کنید. هنگامی که صفحات رانجام گرفت شما با یکدیگر ترکیب می شوند، هیچ شانسی برای افزایش قد ندارید.


نقش خواب در بلند انجام گرفتن قد:

نقش خواب در بلندی قد

خواب اضافی باعث افزایش تولید هورمون رانجام گرفت می شود. بنابراین سعی کنید افزایش بخوابید. بلندی پیشنهاد می شود که:

 •  نوزادان تا ۳ ماهگی هر روز ۱۴-۱۷ ساعت بخوابند
 • نوزادان ۳ تا ۱۱ ماهه ۱۲ تا ۱۷ ساعت بخوابند
 • کودکان نوپا ۱-۲ ساله ۱۱ تا ۱۴ ساعت بخوابند
 • كودكان كودك ۳-۵ ساله ۱۰ تا ۱۳ ساعت بخوابند
 • کودکان ۶ تا ۱۳ ساله ۹ تا ۱۱ ساعت بخوابند
 •  نوجوانان سنین ۱۴-۱۷ سال هشت تا ده ساعت بخوابند
 •  بزرگسالان سنین ۱۸-۶۴ سال هفت تا نه ساعت بخوابند
 •  افراد مسن تر از ۶۵ سال و بالاتر هفت تا هشت ساعت بخوابند

نقش ورزش در افزایش قد

ورزش منظم مزایای زیادی دارد. ورزش ماهیچه ها و هستخوان ها را تقویت می کند، به شما در حفظ وخانوم سالم کمک می کند و باعث تولید هورمون رانجام گرفت می شود. کودکان در مدرسه باید حداقل یک ساعت ورزش در روز ورزش کنند. در طول این زمان، آنها باید بر روی موارد زیر تمرکز کنند:

 •  ورزش های تقویت قدرت، مانند فشار دادن یا ایستادن
 • ورزش های انعطاف، مانند یوگا
 • فعالیت های هوازی، مانند پریدن با طناب، یا دوچرخه سواری

ورزش کـــردن به عنوان یک بزرگسال نیز منافع خود را دارد. علاوه بر کمک به حفظ سلامت کلی شما، ورزش همچنین می تواند به کاهش خطر ابتلا به پوکی هستخوان کمک کند. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که هستخوان های شما ضعیف یا شکننده شوند و باعث کاهش تراکم هستخوان شوند. این مسئله باعث قد کوتاهی شما می شود. برای کاهش خطر، تعدادین بار در هفته، پیاده روی، تنیس یا تمرین یوگا را امتحان کنید.

 


فاکتورهای دیگری که بر قد تاثیر می گذارند شامل سیگار کشیدن در طول بارداری، مراقبت پیش از زایمان ضعیف، وخانوم کم نوزاد و سلامت ضعیف نوزاد می باانجام گرفت.برخی افراد فکر می کنند هنگامی که وارد بزرگسالی می شوند رانجام گرفت آن ها متوقف می شود. اما یک فرد می تواند بعد از هجده سالگی نیز تعداد اینچ افزایش قد داشته باانجام گرفت. این مسئله با هستفاده از عادات  درست اتفاق می افتد.

در این جا ده روش برای افزایش قد ذکر انجام گرفته هست.

جنسینگ مصرف کنید:

جنسینگ و بلند انجام گرفتن قد

 • جنسینگ باعث افزایش قد می شود. این ماده دارای مواد معدنی معقول برای افزایش دانسیته و طول هستخوان ها هست. 
 • دو قاشق غذاخوری از جنسینگ را در شیر گاو گرم بریزید.
 • مقداری شکر به آن بیفزایید.
 • هر شب پیش از خواب به مدت چهل و پنج روز از این محلول مصرف کنید باعث افزایش قد می شود.

نکته: برای موثر بودن این دستور، از مصرف فست فود اجتناب کنید.

شیر بخورید:

 • شیر سرشار از کلسیم هست که ماده معدنی حیاتی برای رانجام گرفت هستخوان ها می باانجام گرفت. کلسیم باعث افزایش قد می شود. همچنین دارای ویتامین آ و پروتئین های ضروری برای بدن می باانجام گرفت. 
 • برای افزایش قد روزی دو تا سه لیوان شیر بخورید. بعلاوه محصولات لبنی مانند پنیر، مهست و خامه نیز بر قد تاثیر می گذارد.

یوگا انجام دهید:

برای افزایش قد می توانید یوگا کار کنید. این ورزش باعث آزادسازی هورمون های رانجام گرفت می شود. همچنین باعث کاهش هسترس می شود.

بدن خود را بکشید:

کشیدن بدن در افزایش قد تاثیر می گذارد. بر روز انگشتان پا بایستید و بدن را بکشید؛ این کار را هر روز و تعداد بار در روز انجام دهید.

ورزش کنید:

ورزش و بلند انجام گرفتن قد

 • ورزش باعث تحریک هورمون های رانجام گرفت می شود و باعث افزایش قد می شود. برای افزایش قد باید به صورت منظم ورزش کنید.
 • یکی از ورزش های معقول پرش می باانجام گرفت. هر روز روزی حداقل سی دقیقه ورزش های پرشی انجام دهید.
 • ورزش هایی مانند تنیس و بسکتبال نیز باعث افزایش قد و تناسب اندام می شوند. 
 • همچنین فعالیت هایی مانند شنا و دوچرخه سواری نیز به شکل منظم باعث افزایش قد می شوند.

به میزان کافی بخوابید:

خواب و بلند انجام گرفتن قد

 • هنگامی که هستآسوده می کنید بدن رانجام گرفت می کند و بافت های جدید تولید می شوند. در واقع هورمون رانجام گرفت مسئول افزایش قد می باانجام گرفت و هنگامی که در خواب عمیق هستید تولید می شود.
 • در طول خواب، مغز هستآسوده می کند و هورمون افزایشی تولید می کند. از طرف دیگر مغز خسته در تولید هورمون آهسته تر عمل می کند. در طول رانجام گرفت هر فرد نیاز به هشت تا یازده ساعت خواب دارد. این میزان خواب به افزایش قد او کمک می کند.

رژیم غذایی معقول داشته باشید:

رژیم غذایی و بلند کـــردن قد

 • کمبود موادمغذی باعث جلوگیری از افزایش قد می شود. برای دریافت مواد مغذی باید رژیم غذایی معقول داشت. مواد مغذی ضروری شامل روی، منگنز، ویتامین ث، پروتئین، پتاسیم، کلسیم و فسفر می باانجام گرفت که باعث افزایش قد می شوند.
 • رژیم غذایی روزانه باید حاوی سبزیجات تازه، میوه، حبوبات، محصولات لبنی کم چرب باانجام گرفت.

از نور خورشید هستفاده کنید:

نور خورشید و بلند انجام گرفتن قد

 • نور خورشید منبع غنی از ویتامین د هست که برای رانجام گرفت لازم هست. هنگامی که بدن این ویتامین را به مقدار کافی دریافت نمی کند، هستخوان ها ضعیف می شوند و افزایش قد اتفاق نمی افتد. برای جذب ویتامین به میزان کافی، بیست تا سی دقیقه در روز جلوی نور آفتاب باشید. در افراد کمبود ویتامین دی، معمولا قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ واحد تجویز میشود.
 • صبح زود یا عصر برای جذب ویتامین د بیرون بروید تا از اشعه مضر خورشید مصون باشید.
 • در کنار نور خورشید، مصرف ویتامین د به صورت شیر، پنیر، تخم مرغ و روغن ماهی را فراموش نکنید.

روش نشستن درست را تمرین کنید:

درست نشستن و بلند انجام گرفتن قد

 • نشستن درست یکی از عوامل حیاتی در افزایش قد می باانجام گرفت. نشستن درست به شکلی هست که سر و گردن در یک رهستا باشند.
 • این نوع نشستن باعث آرامش و آسودهی عضلات می شوند بنابراین باعث افزایش قد می شود. از طرف دیگر حلات بد ستون فقرات بد قد طبیعی شما تاثیر می گذارد.
 • بنابراین بر روی صندلی صاف بنشینید و شانه ها را صاف در رهستای چانه نگهدارید. هنگامی که راه می روید یا می ایستید بدنتان صاف و محکم باانجام گرفت.

آب بنوشید:

آب و بلند انجام گرفتن قد

 • در طول روز آب به مقدار زیاد بنوشید. آب باعث خارج مواد سمی از بدن می شوند و باعث بهبود هضم غدا می شود. همچنین سرعت سوخت و ساز را افزایش می دهد بنابراین باعث افزایش قد می شود.
 • برای سلامتی بدن حداقل روزی هشت لیوان آب بخورید. در کنار مصرف آب، موادغذایی دارای آب مانند میوه و سبزیجات مصرف کنید.

نکات اضافی در بلندکـــردن قد 

 1. سعی کنید وخانوم ایده آل داشته باشید. چاقی باعث تاثیر منفی بر قد می شود.
 2. سیگار نکشید زیرا باعث کاهش رانجام گرفت می شود.
 3. از مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید.
 4. از مصرف فست فود اجتناب کنید.

منبع: www.top10homeremedies.com

نوشته برای بلندی قد چه باید کـــرد؟ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.