برای سقط جنین چه باید کـــرد

همان اندازه که از بارداری پلن ریزی انجام گرفته خوشحال میشوید ممکن هست از بارداری ناخوهسته ناآسوده شوید. در این زمان شما به فکر سقط جنین هستید و به دنبال راه هایی می گردید. در واقع سقط جنین نخستین قدم در ادامه بارداری هست. اگر شما می خواهید بدانید که چگونه از بارداری خود بعد از گذشت یک ماه و یا افزایش می توانید خلاص شوید، باید گفت سه راه پیش روی شما هست:

۱- سقط جنین با دارو

در ۹ هفته نخست بارداری معمولا مصرف دارو پاسخگو هست. پزشک برای شما داروی میفپریستون را تجویز می کند که هورمون پروژسترون را بلوکه کـــرده که این هورمون ضروری بارداری هست و باعث ضخیم انجام گرفتن دیواره رحم میشود. داروها با ایجاد انقباضات انجام گرفتید رحمی باعث خونریزی و ختم بارداری می‌شوند. خونریزی ایجاد‌ انجام گرفته به‌ دنبال سقط دارویی معمولاً ۹ تا ۱۶ روز ادامه دارد. گاه علائمی نظیر تهوع، هستفراغ، اسهال، تب و لرز و خستگی انجام گرفتید طی این مدت در بیمار ظاهر می‌شود كه خودبه‌خود از بین می‌رود.  پس از سپری انجام گرفتن این زمان، معاینه و بررسی‌های كامل لازم هست تا اطمینان حاصل شود كه سقط كامل شده هست. در تعداد زیاد كمی از خانومان، روش سقط دارویی به سقط نمی‌انجامد و نیاز به انجام اقدامات دیگری هست.

 قرص و شیاف میزوپروستول (سیتوتک) یا آمپول پروستاگلندین:

بهترین زمان برای سقط جنین با قرص سایتوتک را مصرف آن در هفته ۴ تا ۸ بارداری می‌دانند و در سه ماهه نخست بارداری تا ۹۸ درصد باعث سقط جنین می‌شود.  قرص سایتوتک در قالب قرص‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ میکروگرمی و با نام  میزوپروستول در بازار وجود دارد. در این زمان شما می بایست پزشک خود را سه مرتبه ببینید. در نخستین ویزیت، نخستین دوز مصرف دارو داده میشود، بعد از گذشت تعداد روز دومین دوز که میسوپروستال نامیده میشود تجویز میشود. این دارو باعث انقباضات در رحم انجام گرفته و محتوای آن را خالی میکند. سقط باعث خونریزی میشود که ممکنه تا ۱۶ روز طول بکانجام گرفت. لکه بینی و خونریزی روشن ممکن هست تا هفته ها ادامه داشته باانجام گرفت. ویزیت آخر برای این هست که دکتر ببینید سقط انجام انجام گرفته هست یا نه.

 نحوه مصرف قرص سایتوتک:

روش های مصرف گوناگونی برای این قرص وجود داره. دو روش برای هستفاده از قرص سایتوتک به اینصورت هست: قرار دادن قرص در واژن یا در دهان. بعد از مصرف قرص‌ها تا ۲ هفته احتمال سقط انجام گرفتن جنین هست ولی معمول در ۱۲ ساعت نخست پس از مصرف قرص‌ها جنین سقط می‌شود.

مصرف از طریق واژن:

در این رو شباید دراز بکشید و ۴ تا قرص سایتوتک را ئر داخل واژن بگذارید، نیاز نیست که خیلی عمیق گذاشته شود. بعد از گذاشتن قرص ۳۰ دقیقه دراز بکشید. حتما قبلش دستان را بشورید و ادرار کـــرده باشید.

مصرف از طریق دهان:

۴ عدد قرص سایتوتک را زیر زبان بگذارید و برای ۳۰ دقیقه نگه دارید، تا قرص حل شود . بعد از ۳۰ دقیقه قرص باقیمانده را ببلعید.

توجه: قرص حتما زیر نظر پزشک و با در نظر گرفتن شرایط پزشکی شما مصرف شود و از مصرف سر خود آن بپرهیزید.

۲-عمل جراحی برای سقط جنین

سقط جنین با کورتاژ

روش ساکشن ، یکی از روش های سقط جنین با جراحی هست که بین هفته ششم تا شانزدهم بارداری انجام میشه. نام‌های دیگر ساکشن مانند ساکشن آسپیراسیون ، کورتاژ با ساکشن، یا آسپیراسیون واکیوم می باانجام گرفت.

انحلال و کورتاژ (D & C):

این روش جراحی برای پایان دادن به بارداری تا ۱۶ هفتگی بارداری انجام می شود. همچنین به عنوان کورتاژ مکش یا آسپیراسیون خلاء نامیده می شود.

انحلال و تخلیه (D & E):

اما اگر سن بارداری زیاد از ۱۶ هفته باانجام گرفت، سقط به شیوه‌ای با نام انحلال و تخلیه (D & E) انجام می‌شود. در این روش، برای باز انجام گرفتن دهانه رحم به زمان افزایشی نیاز هست و از وسیله ی  دیگری نیز همراه با دستگاه مكش هستفاده می‌شود.

 

مقاله پیشنهادی پزشک تعاون پرتال: کورتاژ چیست | عوارض و مراقبت های بعد از کورتاژ

۳- سقط جنین با تزریق مایع داخل آمنیونی

این روش جراحی به ندرت انجام می شود و در سه ماهه دوم بارداری انجام میشه و در آن با سرنگ مایع آمنیوتیک خارج و محلول  آب نمک، اوره یا کلرید پتاسیم به کیسه آمنیوتیک تزریق می شود. پروستاگلاندین ها به واژن وارد می شوند و پیتوسین به داخل ورید تزریق می شود. بعد از ۴۸ ساعت جنین از رحم خارج میشه.

روش های سقط جنین چقدر دردناک هست؟

داروهای سقط کننده: هنگام مصرف این داروها شما احساس پریود انجام گرفتن انجام گرفتید همراه با اسهال، کرامپ انجام گرفتید شکمی و معده درد دارید. بعدا شما خونریزی روشن خواهید داشت که برای یک تا دو هفته ادامه خواهد داشت. این عوارض طبیعی سقط جنین با دارو هست اما ممکن هست شما سایر شرایط زیر را هم تجربه کنید که باید با پزشک مشورت کنید:

 • داشتن خونریزی انجام گرفتید به معنی تعویض پد بهداشتی ۲ بار در هر ساعت
 • تب بالای ۳۸ درجه
 • درد انجام گرفتید و کرامپ حتی بعد از مصرف مسکن

جراحی سقط: شما همان پریود انجام گرفتید را تجربه خواهید کـــرد و دکتر برای شما هستآسوده تا تعداد هفته را تجویز میکند.

آیا این روش ها برای سقط جنین موفقت آمیز هست؟

داروهای سقط جنین با میفپریستون حدودا ۹۷ درصد  در پیشگیری از ادامه بارداری مفید هست. در صورت عدم موفقیت جراحی پیشنهاد میشود. تا ۹۹ درصد جراحی موفقیت آمیز هست و در صورت شکست بار دوم تکرار میشود.

بهبود یافتن بعد از سقط با دارو

معمولا خانم ها بسرعت بعد از یک سقط ریکاوری میشوند اما در میان خانومان مختلف متفاوت خواهد بود که مدت زمان آن تعداد هفته افزایش نیست.شما باید از موارد زیر بعد از سقط آگاه باشید:

۱-خونریزی

خونریزی و کرامپ شکمی علامت رایج بعد از داروی سقط هست. سقط ۴ تا ۵ ساعت اتفاق می افتد و در طول یک تا دو روز تکمیل میشود. در برخی موارد مثلا سقط جنین بعد از یک ماهگی ممکن هست تا دو هفته ادامه داشته باانجام گرفت. خونریزی انجام گرفتید یک تا دو ماه ادامه خواهد داشت.

۲-درد

تا یک هفته بعد از سقط کرامپ انجام گرفتید دارید. کمپرس گرم می تواند درد شما را تسکین دهد.

۳-احساسات نامشخص

بعد از سقط، خانومان احساس ناآسودهی، افسردگی، گناه و عذاب وجدان دارند. این احساسات متایمی هست و شما بهبود می یابید.

۴-هستآسوده

شما تا تعدادین هفته نیاز به هستآسوده دارید.

۵-رابطه جنسی

یک تا دو هفته بعد از سقط رابطه جنسی نداشته باشید. باروری یک هفته بعد از سقط برمیگردد . شما باید از قرص ضد بارداری هستفاده کنید.

۳ درمان خانگی سقط جنین

درمان های خانگی سقط جنین

این درمان ها تنها برای شناخت شما مطرح میشود و بهتر هست برای اینکار نخست از همه با پزشک مشورت کنید:

 • غذا
 • دارو
 • گیاهان

غذاهای سقط آور جنین

 1. دانه کنجد
 2. دارچین
 3. آناناس
 4. تمشک
 5. پاپایا
 6. کرفس
 7. زرشک (۱۰ گرم)
 8. سیاه دانه
 9. زیره

داروی سقط کننده جنین

۱- ویتامین سی در دوز بالا برای ۶ روز:

برای شروع باید گفت ویتامین C دارای آستانه ایمنی بالاتر از سمی هست. بنابراین مصرف دوزهای بالاتر ویتامین C باعث سقط جنین می شود. ویتامین C در مرکبات وجود دارد و می توانید این ویتامین را با خوردن این میوه ها به دست آورید، مکمل های ویتامین C نیز برای اثربخشی بهتر توصیه می شود. شما باید دوز روزانه خود را از ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم در طول زمان هستاندارد افزایش دهید. افزایش تدریجی دوز ویتامین C سبب افزایش متناوب در میزان هستروژن در بدن شما می شود. علاوه بر این، افزایش سطح هستروژن باعث کاهش سطح پروژسترون می شود. پروژسترون یک هورمون ضروری برای رانجام گرفت سالم جنین هست. بنابراین، کاهش پروژسترون ناشی از افزایش مصرف ویتامین C در نهایت منجر به سقط می شود. 

۲- قرص آسپرین

مصرف آسپرین برای بارداری سالم و ایمن زیاد ممنوع هست.  از مصرف قرص های آسپیرین مطمئن باشید؛ حدود ۵ تا ۶ روز بین ۲ تا ۸ هفته حاملگی همراه با ترکیب مواد گرم مانند خانومجبیل، دارچین، قهوه، انجیر و غیره به شما کمک خواهد کـــرد که سقط جنین اتفاق بیفتد.

۳- کپسول دونگ کوئی

هستفاده از این دارو اغلب به دنبال مصرف منظم ویتامین C به مدت شش روز هست. در این مرحله، خانم به طور کلی نیاز به مصرف یک کپسول دونگ کوئی دارد. عمل ترکیبی هر دو دارو (مکمل های ویتامین C و کپسول دونگ کوئی) باعث انقباض رحم و سقط جنین می شود.

گیاهان سقط آور

۱- روغن پامچال

 • روغن پامچال را با ۴-۵ کپسول به تامپون وارد کنید و آن را یک شب بگذارید بماند. در عین حال، ۲-۳ قرص را با آب بخورید تا غلظت روغن پامچال در بدن شما افزایش یابد.

۲- چای بابونه 

 •  مصرف ۲-۳ قاشق بابونه خشک در فنجان آب گرم ، ۲-۳ بار در روز به مدت پنج روز معقول می باانجام گرفت. شما همچنین می توانید از ۵ قطره روغن اسانس بابونه هستفاده کنید. توصیه می شود نوشیدن چای بابونه باعث افزایش احتمال موفقیت می شود (۲۵ خواص بابونه+طرز تهیه چای بابونه)

۳- برگ جعفری

 • برگ جعفری داروی خانگی زیاد طبیعی برای سقط جنین هست. لازم هست برگ جعفری را به طور تکمیل مصرف کنید. عمل این گیاه به وضوح در مقابل ویتامین C می باانجام گرفت. در نتیجه، منجر به اثر متقابل انقباض رحم و انقباض دهانه رحم می شود که در نهایت منجر به سقط جنین می شود. برای افزایش تاثیر، می توانید جعفری را با ویتامین C مصرف کنید. 

۴- کوهوش سیاه

 • این گیاه رحم را برای سقط جنین آماده می کند. پس از مصرف این گیاه باید کوهوش قرمز مصرف کنید. توجه داشته باشید مصرف کوهوش سیاه سبب ختم بارداری نخواهد انجام گرفت. با این حال، تاثیر آن بر رحم منجر به سقط جنین می شود. دوز توصیه انجام گرفته متفاوت هستند. بنابراین، بهتر هست با متخصص گیاه شناسی صحبت کنید. 

۵- گیاه آنجلیکا

 • اثر آنجلیکا در خانومان دو برابر می باانجام گرفت. این گیاه باعث انقباض می شود و قاعدگی را تسهیل می کند. هر دوی این اثرات، باعث خاتمه بارداری می شود. آنجلیکا باید در یک فنجان آب گرم مخلوط شود و چهار بار در هر ۲۴ ساعت مصرف شود. محدوده ایمنی توصیه انجام گرفته برای هستفاده از این محصول طبیعی بین ۵ تا ۱۵ سقط هست.

۶-  پونه

 • بر خلاف سایر گیاهان بالا، پونه باعث سقط جنین می شود. پونه باعث انقباض رحم می شود که موجب سقط جنین می شود. 

بعد از سقط چه کار هایی باید انجام داد؟

در این مکان به کارهایی که بعد از سقط انجام دهید بهتر هست اشاره می کنیم:

 1. نوشیدن مقدار زیادی مایعات برای هیدراته انجام گرفتن بدن
 2. خوردن غذاهای تازه و سالم و ویتامین ها
 3. کاهش هسترس و فشار کاری
 4. داشتن خواب کافی
 5. اجتناب از شنا کـــردن تا دو هفته
 6. اجتناب از بلند کـــردن اجسام سنگین
 7. عدم هستفاده از تامپون یا رابطه جنسی حداقل دو تا چهار هفته

خطرات سقط جنین عمدی برای مادر

قطعا سقط جنین برای رحم خطرناک هست. مخصوصا در افرادی که سقط های مکرر دارند. زوجین باید آگاهانه نزدیکی داشته باشند و از خطرات سقط جنین آگاه باشند:

 • سوراخ انجام گرفتن رحم
 • پارگی های دهانه رحم
 • جفت سرراهی
 • مشکلات در بارداری های بعدی
 • حاملگی نابجا یا خارج رحمی
 • بیماری التهابی لگن
 • اندومتریوز
 • التهاب و عفونت بافت رحم
 • خونریزیها و عفونت های ناشی از سقط
 • آثار روحی روانی ناشی از سقط

و در آخر پیام پزشک تعاون پرتال:

جنین هدیه خداوند هست، پس دادن هدیه خداوند کار درستی نیست، این هدیه حتما برای شما برکت خواهد داشت. پس نخست از همه در روابط جنسی مراقب و محتاط باشید. از روش های پیشگیری از بارداری هستفاده کنید که مجبور نشوید هدیه خداوند را پس دهید. سقط جنین هم برای شما و هم همسرتان عواقب روحی و عاطفی بدی را بدنبال خواهد داشت. پس مراقب باشید!!! اگر با همسرتان تصمیم به سقط جنین گرفتید حتما و حتما نزد یک پزشک یا ماما باتجربه اینکار را انجام دهید. پایان موارد درمان های خانگی به تنهایی باعث سقط جنین نمیشه! پس حتما باید با پزشک مشورت کنید. قبل از تصمیم گیری همه جوانب را در نظر بگیرید و اگر در نهایت تصمیم به سقط گرفتید، این کار و شانسی انجام ندهید، فکر نکنید با یک لیوان زعفران یا چای بابونه جنین سقط میشه !! پیش کسی برین که این کار رو درست براتون انجام بده . در آخر امیدوارم که پاسخ بی بی چک متداوم اون چیزی باشه که منتظرش هست چه مثبت و چه منفی.

منبع: www.momjunction.com

نوشته برای سقط جنین چه باید کـــرد اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.