برررسی علل جیغ زدن کودکان و روش های درمان آن

برررسی علل جیغ زدن کودکان و روش های درمان آن

قطعا شما هم با کودکانی مواجه انجام گرفته اید که گاه و بی گاه شروع به جیغ زدن می کنند. جیغ ضدن و گریه کـــردن برای دست یابی به اهداف از جمله روش های کودکان برای متقاعد کـــردن والدینشان هست؛ اغلب والدین نیز در اینگونه مواقع تسلیم خوهسته کودک می شوند. اما علت اصلی و راه حل معقول برای جلوگیری از جیغ زدن کودکان چیست؟ در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

معمولا در هر سنی جیغ‌زدن معنا و مفهوم متفاوتی دارد. مثلا در سنین زیر یک سال، جیغ‌زدن می‌تواند راه ارتباطی شیرخوار با مادرش باانجام گرفت. در حقیقت کودک با این کار نشان می‌دهد خواهان ارتباط با مادر هست. بعد از ۳ تا ۴ ماهگی، این جیغ‌ها ممکن هست همراه با گریه‌ باانجام گرفت و معمولا کودک در زمان خستگی، گرسنگی، درد یا کثیف‌بودن پوشک جیغ می‌ز ند. اغلب یک مادر آگاه می‌تواند تشخیص دهد گریه‌های مختلف کودک زیر یک سال چه مفهومی دارد. به طور کلی گریه همراه با جیغ این کودک به دلیل اتفاقی هست که برایش افتاده و برای برقراری ارتباط با والدین خود به‌خصوص مادر جیغ می‌خانومد اما از سنین ۱۵ ماهگی که دشوار‌ترین سن تربیت کودک هست و به آن سنین نوپایی نقل کرد می‌ شود، کودک یک سلسله رفتار که آن را «قشقرق» می‌نامیم، بروز می‌دهد. این رفتار شامل جیغ‌زدن، فریاد کشیدن، پا به زمین کوبیدن، سر به زمین یا دیوار‌ زدن همراه با گریه هست. قشقرق به پا کـــردن معمولا از سنین ۱۵ ماهگی شروع می‌شود و تا ۳ سالگی ادامه پیدا می‌کند و اغلب به منظور دستیابی به خوهسته‌ای هست که والدین در مقابل آن پافشاری می‌کنند. در این سنین جیغ به دلیل بیماری، گرسنگی و تشنگی نیست.

حسادت: ممکن هست کودکتان هنگامی که شما با تلفن صحبت می کنید، شروع به جیغ زدن کند، چون او احساس می کند که دیگر به او توجهی ندارید.

گیجی و سردرگمی: شاید فرخانومدتان دقیقاً از آن چه که می خواهد مطمئن نباانجام گرفت و همین موجب عصبانیت و داد زدن او شود.

احساس عجز و درماندگی: در مواقعی که فرخانومدتان در بیان بعضی از کلمات احساس عجز و ناتوانی می کند ذهن مستعد او را برای بیان آنها آماده سازید. کودک تایمی که نمی تواند کلماتی را برای بیان آن چه که می خواهد پیدا کند، ممکن هست عصبانی شود.

با این کودک چگونه باید رفتار کـــرد؟

با کودکتان چشم در چشم شوید. این یکی از تاثیر گذار ترین روش ها بر روی کودک هست و به نیکوی می تواند قاطعیت شما را به او خاطر نشان شود. پس برقراری ارتباط چشمی از وی بخواهید به این کار خاتمه دهد و به او بگویید شما حاظر هستید تا در این باره با او حرف بخانومید و علت ناآسودهی اش را بدانید، ولی تنها در صورتی که وی از فریاد زدن دست بکانجام گرفت این کار را خواهید کـــرد. اگر کودک شما سن پایینی داشته و صحبت با آن ها فایده ای ندارد، انگشت خود را جلوی دهانتان گرفته و به او نشان دهید که می خواهید ساکت باانجام گرفت. هیچ گاه سر کودکی که داد میخانومد، داد نخانومید.

برررسی علل جیغ زدن کودکان و روش های درمان آن

یکی از موثرترین راه ها برای آرام کـــردن کودک این هست که در زمان جیغ کشیدن بچه به طوری که صورتتان درست مقابل صورت فرخانومدتان قرار گیرد، به او چیزهای شبیه به این بگوئید:«تایمی که تو جیغ می خانومی منظورت را نمی فهمم. آیا می توانی بگویی که بر سر صدای عادیت چه آمده هست؟» اگر نمی تواند تکمیلاً منظورش را بیان کند، خودتان حدس بخانومید که او چه می خواهد (مثلاً آیا تو چیپس می خواهی؟) و می بینید که او سر تکان می دهد. ممکن هست او چیزهایی را که شما نمی توانید یا نمی خواهید به او بدهید را تقاضا کند، هیچ لزومی ندارد که تسلیم شوید، ولی سعی کنید که پیشنهاد چیز دیگری به او دهید نظیر:«شیرینی را بعد از شام می توانی بخوری، ولی من یک خوراکی خیلی نیکو برایت دارم.»سعی کنید او را به عناوین مختلف سرگرم کنید. کتابی را که قبلاً نخوانده را برایش انتخاب کنید یا اگر تایم اضافی دارید با او گیم کنید.

● برخورد با بچه های ۱/۵ تا ۲ ساله

خوهسته های کودک و جیغ زدن های او در یک مقطع تا حدودی منطقی هست و والدین نباید واکنش انجام گرفتیدی از خود نشان دهند. باید بپذیرند جیغ زدن در این سن جزئی از روند تتکمیل فرخانومدشان هست. توصیه بنده این هست والدین کودکان ۲ ساله به جیغ کودک بی تفاوت باشند. نباید کاری کـــرد که جیغ زدن تبدیل به نوعی گیم برای کودک با بزرگ ترها شود. نباید کودک را با کارهایی که در بالا به آن اشاره انجام گرفت به نحوی تشویق به جیغ زدن کـــرد. اگر در خانه کودک جیغ می خانومد بی تفاوت باشید اما در حیاتیانی ها بهتر هست از قبل مسایل را پیش بینی کنید و قبل از آنکه کودک بخواهد با جیغ به خوهسته ای برسد آن را انجام دهید تا موقعیت جیغ زدن برای او فراهم نشود. درواقع باید کودک را مدیریت کـــرد.

● برخورد با بچه های بالای ۳ سال

بعد از ۳ سال که کودک رانجام گرفت عقلانی پیدا می کند، در حدی که مفاهیم را متوجه می شود و می تواند حرف بخانومد باید در روند رفتار درمانی با او برخورد معقولی شود تا این حرکت زشت را کنار بگذارد. در این سن بهتر هست با یک متخصص روان پزشک کودک و نوجوان مشورت کنید.

برررسی علل جیغ زدن کودکان و روش های درمان آن

● اگر پدر و مادر بی حوصله ای هستید!

زیادی از والدین از جیغ زدن های کودک عصبی می شوند و او را کتک می خانومند تا دیگر جیغ نخانومد اما تنبیه بدنی کودک هیچ کمکی به ما نمی کند و کار درستی نیست. کتک زدن تنها باعث انجام گرفتت یافتن این رفتار در او می شود. اگر والدینی زیاد از حد حساس هستند و نسبت به جیغ زدن کودک نمی توانند بی تفاوت باشند، بهترهست رفتار او را پیش بینی کنند. اگر قرار هست با جیغ زدن کودک خوهسته اش را اجابت کنند قبل از جیغ این کار را انجام دهند. والدینی که کودک ۲ ساله دارند باید اعصابشان نیکو باانجام گرفت اما اگر نیست باید به روان پزشک کودک مراجعه کنند. به صورت حتم والدین به کمک برخی تمهیدات می توانند تحمل خود را بالا ببرند. حتی حذف عوامل پایین آورنده تحمل نیز می تواند مفید باانجام گرفت. فراموش نکنیم والدین یک کودک ۲ ساله باید فوق العاده صبور باشند. در این صورت این دوره به نیکوی می گذرد و در فردا اوضاع بهتر می شود.

کودکتان را لج باز نکنید

والدین می بایست موقعیت شناس باشند! در برخی موارد لازم هست تا تعداد گام عقب نشینی کنید و به قبول کـــردن خوهسته کودک خود تن دهید. این عمل نه تنها موجب گستاخی افزایش وی نخواهد انجام گرفت بلکه موجب می شود تا فرخانومدی لجباز را بار نیاورید و به او یاد دهید تا به خوهسته دیگران احترام بگذارد. از سن ۲ سالگی که سن لجگیم کودک هم هست، اگر افزایش خوهسته‌های او با واکنش منفی والدین مواجه شود و به همه خوهسته‌هایش«نه» بگویند، طبیعتا لجگیم‌اش افزایش می‌شود. والدین آگاه می‌توانند تشخیص دهند کدام خوهسته‌‌ فرخانومدشان را باید پاسخ دهند و در چه مواردی «نه» بگویند. در حقیقت داشتن مهارت‌ های فرخانومد‌ پروری در این مکان به والدین کمک می‌کند. اگر این مهارت‌ ها را کسب نکـــرده‌اند یا قادر به کنترل فرخانومد خود نیستند، بهتر هست از روان‌ پزشک کودک کمک بگیرند.

 


در این باره افزایش بخوانید: راه های پیشگیری از نق زدن کودکان


 

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و پیوند دهی مستقیم مجاز هست

نوشته برررسی علل جیغ زدن کودکان و روش های درمان آن اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.