بررسی علل خروج باد از واژن و روش های درمان آن

واژن خروج باد از واژن بیماری مقاربتی بیماری جنسی

واژن از جمله اندام های جنسی و زیاد حساس در خانومان می باانجام گرفت. اختلالات زیادی سلامت واژن را تهدید می کنند که از جمله می توان به بیماری های مقاربتی اشاره کـــرد. اما در این مطلب قصد بررسی یک اختلال که در اغلب موارد جدی گرفته نمی شود اما زیاد حساس هست را داریم؛ خروج باد از واژن! در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

خروج باد از واژن می‌تواند طبیعی یا در اثر یک بیماری رخ دهد. با دلایل خروج باد از واژن (Vaginal flatulence) و راه های درمان آن آشنا شوید.

دلایل خروج باد از واژن چیست؟

گاز واژن (queefing) حالتی هست که طی آن هوا داخل واژن محبوس می‌شود. زمانی که گاز داخل واژن محبوس شود در نهایت با صدایی شبیه باد شکم از واژن خارج می‌شود. معمولا بروز این موضوع طبیعی هست و به ندرت نشانی از مشکلات حاد سلامت می‌باانجام گرفت. با این وجود گاهی اوقات این حالت می‌تواند نشانه‌ای از یک وضعیت غیرطبیعی باانجام گرفت و نیاز به بررسی و درمان داشته باانجام گرفت. در این مطلب به علت این موضوع و اینکه “چه زمانی نیاز به پیگیری و درمان آن خواهید داشت؟” خواهیم پرداخت.

علت خروج باد از واژن چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث خروج گاز از واژن می‌شود و لازم هست که شما با آن‌ها آشنایی داشته باشید و بدانید که چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمائید. برخی از علل بروز این عارضه به شرح زیر می‌باانجام گرفت:

رابطه جنسی:

فعالیت جنسی یکی از دلایل عمده‌ی بروز این پدیده می‌باانجام گرفت. حرکت رو به جلو و عقب آلت تناسلی آقاانه داخل واژن می‌تواند باعث ورود هوا به داخل کانال واژن و جمع انجام گرفتن گاز در آن شود. زمانی که عضلات داخل واژن شما در اثر ارگاسم منقبض شوند یا زمانی که آلت آقاانه از داخل واژن به بیرون کشیده شود، گاز از داخل واژن آزاد و تخلیه می‌شود. این تخلیه‌ی هوا می‌تواند همراه با صدا و حالت کف‌ دار همراه باانجام گرفت. رابطه جنسی دهانی با واژن نیز می‌تواند باعث محبوس انجام گرفتن هوا در آن شود.

اختلال در عملکـــرد ماهیچه‌های کف لگن:

انجام حرکات ورزشی: حرکات شما در تمرینات ورزشی باعث به دام افتادن هوا داخل واژن می‌شود.

واژن خروج باد از واژن بیماری مقاربتی بیماری جنسی

فیستول واژن:

فیستول واژن حفره‌ای غیرعادی در دستگاه تناسلی می‌باانجام گرفت که ما بین واژن و عضوی داخلی دیگری از شکم یا اعضای داخل لگن ایجاد انجام گرفته هست. این عارضه دلیلی پنهانی هست که ارتباط مستقیمی با فعالیت جنسی شما ندارد. انواع مختلفی از فیستول واژنی وجود دارد؛ نوع این فیستول بر اساس محل سوراخ یا شکاف داخل واژن و اینکه با چه عضوی در ارتباط باانجام گرفت مشخص می‌شود.

شایعترین نوع فیستول واژنی که مشاهده انجام گرفته هست، فیستول واژن به مثانه می‌باانجام گرفت که به آن vesicovaginal fistula نقل کرد می‌شود. سوراخ ایجاد انجام گرفته در اثر این فیستول مابین مثانه و واژن می‌باانجام گرفت.

در حالتی که خروج باد از واژن با بوی تند یا تکه‌های مدفوع همراه باانجام گرفت می‌تواند نشانه‌ای از فیستول کولو واژینال (colovaginal fistula) باانجام گرفت؛ شرایط خطرناکی که در آن شکافی بین واژن و کولون ایجاد انجام گرفته هست. این فیستول می‌تواند در اثر عمل جراحی، در حین زایمان، برخی از بیماری‌ها (نظیر بیماری کرون) و… بوجود آید. وجود این فیستول می‌تواند به عفونت مجاری ادراری نیز منجر شود.

راه های پیشگیری از خروج باد از واژن

راه دقیق و قطعی برای پیشگیری از بروز این پدیده وجود ندارد دلیل که این موضوع علامتی از شرایطی دیگر یا رابطه جنسی می‌باانجام گرفت. با این حال انجام تمرینات کیگل می‌تواند به تقویت عضلات کف لگنی شما کمک کند و موثر باانجام گرفت.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که خروج باد از واژن در اثر رابطه جنسی باانجام گرفت جای نگرانی نیست. ولی در صوتی که بروز این عارضه در زمانی باانجام گرفت که شما رابطه جنسی ندارید و تقریبا مطمئن هستید که خروج هوا از واژن شما می‌تواند علتی غیر از تماس جنسی داشته باانجام گرفت به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک می‌تواند تعیین کند که شما به بیماری فیستول واژن یا بیماری دیگری مبتلا هستید. گاهی اوقات درمان فیستول نیاز به جراحی دارد.

 

منبع: ستاره

نوشته بررسی علل خروج باد از واژن و روش های درمان آن اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.