بررسی نشانه های بیماری اوتیسم در کودک و علل بروز آن

بررسی نشانه های بیماری اوتیسم در کودک و علل بروز آن

اوتیسم از جمله اختلالاتی هست که سلامت کودکان را تهدید می کند. ابتلا به این بیماری دلایل مختلفی را شامل می شود. کودکان مبتلا به اوتیسم در انجام فعالیت های روزانه خود اغلب با مشکل مواجه می شوند. ابتلا به این بیماری از جمله اختلالات رانجام گرفت به شمار می آید. در ادامه به بررسی علل بروز این اختلال و علائم آن خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

بیماری اوتیسم (درخودماندگی یا Autism) یکی از بیماری های جدی گروه بیماری های رانجام گرفتی اختلالات طیف اوتیسم بوده که در اوایل دوره کودکی (معمولا قبل از ۳ سالگی) ظاهر می شود. هرتعداد علایم و انجام گرفتت آن در افراد مختلف، متفاوت هست، اما همه انواع اوتیسم برتوانایی برقراری ارتباط با دیگران توسط کودک، تاثیر می گذارد. بنظر می رسد که تعداد کودکان مبتلا به اوتیسم درحال رانجام گرفت هست. هرتعداد درمان و شفای تکمیلی برای درمان اوتیسم وجود ندارد، اما درمان جدی و بموقع اوتیسم تغییرات بزرگی در خانومدگی کودکان مبتلا به بیماری ایجاد می‌کند.

حیاتی ترین علائم برای تشخیص اوتیسم

قبل از ۳ سالگی، می توان نشانه های اوتیسم را در کودک دید.

برخی از نوزادان مبتلا به اوتیسم تا ۱۸ الی ۲۴ ماهگی رانجام گرفت طبیعی دارند و سپس از رانجام گرفت باز می ایستند و توانایی های خود را از دست می دهد.

علائم اوتیسم شامل:

– حرکات تکراری بدن (تکان خوردن و یا چرخش)

– اجتناب از تماس جسمی

– تاخیر در یادگیری زبان

– تکرار کلمات یا عبارت

– ناآسوده انجام گرفتن از تغییرات جزئی

به صورت حتم این علائم در کودکان معمولی هم ممکن هست دیده شوند

روانپزشک و هستاد دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به سه علامت حیاتی و هانجام گرفتار اوتیسم در کودکان، افزود:مشاهده هرگونه اختلال در کلام و فن بیان، دیر به حرف افتادن کودک، گوشه گیری و کم حرفی غیر معمول و علاقه زیاد به هر چیزی که میچرخد مثل عقربه های ساعت و نظایر آن حیاتیترین و اصلی ترین علایم هانجام گرفتار اختلال در فرآیند رانجام گرفت مغز یا اوتیسم هست. به نقل کرد وی، در صورت تشخیص به موقع در همان مراحل نخستیه قابل کنترل و درمان هست. این روانپزشک با بیان اینکه در اغلب موارد اوتیسم بین ۳ الی ۴ سالگی با ظهور افزایش علایم مشخص می شود، تاکید کـــرد: حیاتیترین دلیلغ قرمز بروز این عارضه، نحوه برخورد غیر معمول کودک خردسال با اسباب گیم هایش هست.

کودک اوتیسمی همانند سایر همسالانش با اسباب گیم هایش به معنای واقعی گیم نمی کند و فقط عاشق ایجاد نوعی حرکت چرخشی در آنها هست؛ برای مثال وی می تواند ساعت ها با لذتی خاص به جریان چرخش لباس در لباسشویی و چرخیدن عقربه های ساعت خیره شود و هر شیء را که به دستش می رسد حتی عروسک هایش را هم می چرخاند. این روانپزشک و هستاد دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کـــرد:مبتلایان به اوتیسم معمولا دیرتر از همسالانشان به حرف می آیند به گونه ای که خردسال مبتلا به این عارضه هیچگاه بر اساس قواعد دستور زبان فارسی جملات را تکمیل و صریح بیان نمی کنند.

بررسی نشانه های بیماری اوتیسم در کودک و علل بروز آن

علاقه به حرف زدن! کودکان مبتلا به اوتیسم هیچ علاقه ای به حرف زدن ندارد. برخی از کودکان به خاطر خجالتی بودن از حرف زدن پرهیز می کنند اما این کودکان تا مجبور نباشند کلامی به زبان نمی آورند؛ به عنوان مثال ممکن کودک برای رفع تشنگی خود لب به نقل کرد بگشاید و خوهسته خود را مطرح کند در غیر این صورت کودک ابداً تمایلی به حرف زدن ندارد و غالبا ساکت می ماند. هستاد دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر اینکه والدین به داشتن کودکان زیادی آرام، کم حرف و کلا بی سر و صدا افتخار نکنند، افزود:به علت آگاهی ناکافی عموم جامعه، خیلی ها به اینکه کودک خردسالشان خیلی گوشه گیر، کم حرف، کم تحرک و تودار هست، افتخار می کنند.

وی تاکید کـــرد:در حالی که آرامش غیر معمول کودک نسبت به محیط و واکنش های اطراف می تواند از وجود اختلالی در روند رانجام گرفت و تتکمیل مغزی خردسال رویداد دهد، در زیادی از موارد نیز کودک مبتلا به اوتیسم حتی در همان یک الی ۲ سالگی هیچ واکنشی نسبت به رفتارهای هیجانی والدین و اطرافیانش برای گیم با او نشان نمی دهد و کلا نسبت به محرک های محیطی اعم از شادی، غم و حتی شور و نشاط بی تفاوت هست.

این روانپزشک یادآور انجام گرفت: امروزه اوتیسم به عنوان دستاورد کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته شیوع نسبتا بالایی دارد و بنابراین تشخیص به موقع زیاد حیاتی هست؛ زیرا در این زمان و در همان مراحل نخستیه با اعمال روش هایی همچون شناخت درمانی، رفتار و گفتار درمانی، کودک مبتلا به اوتیسم می تواند با کنترل وضعیتش به مدرسه برود درس بخواند و در فردا فرد مفیدی برای جامعه شود. وی یادآور انجام گرفت:در صورت تشخیص دیر هنگام و پیشرفت بیماری دیگر امیدی به کنترل و درمان آن نبوده و تنها راهکار فقط ایجاد شرایط مراقبتی تخصصی و قوی آن هم صرفا برای ادامه حیات فرد مبتلا هست؛ زیرا یک مبتلا به اوتیسم حتی قادر به برقراری ارتباط با اجتماع نیست.

این روانپزشک گفت:گرچه اوتیسم درمان قطعی ندارد اما می توان با غربالگری به موقع آن را بنیکوی کنترل و در راه معقول تری هدایت کـــرد بنابراین خانواده ها می توانند با مراجعه به مراکز بهداشت منطقههایشان و بهره مندی از مشاوره های روانپزشکان، نورولوژیست ها و روانشناسان از بروز علایم حادتر جلوگیری کنند. وی اظهار داشت:در پایتخت هم مرکز مغز و شناخت دانشگاه علوم پزشکی ایران یکی از حیاتیترین مراکز فعال برای غربالگری، تشخیص و کنترل و درمان اوتیسم آماده ارائه خدمات به عموم اقشار هست.

متاسفانه در حال حاظر متاسفانه هیچ راه درمانی برای بهبود از اوتیسم وجود ندارد، اما تشخیصبه موقع تاثیر زیاد زیادی در کنترل و جلوگیری از عدم پیشرفت این بیماری دارد. بهبود مهارت های اجتماعی و همچنین افزایش مهارت در تکلم از جمله فواید تشخیص و درمان به موقع اوتیسم هست. اگر کودک شما مبتلا به اوتیسم هست با مراجعه به مشاوران و متخصصان برای آشنایی با راه های مختلف بهبود کودک، به کودکتان کمک نمایید. درمان بموقع برای کودک مفید بوده، خانومدگی را برای او آسان تر کـــرده و از افزایش انجام گرفتت بیماری اوتیسم پیشگیری می نماید.

 


در این باره افزایش بخوانید: جلوگیری از ابتلا به اوتیسم با کمک این ویتامین ها


 

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و پیوند دهی مستقیم مجاز هست

نوشته بررسی نشانه های بیماری اوتیسم در کودک و علل بروز آن اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.