بررسی ۱۰ خاصیت طلایی زیتون برای حفظ سلامتی

زیتون و سلامت قلب زیتون و دیابت زیتون و آلرژی زیتون روغن زیتون و چاقی

زیتون یک میوه بهشتی هست! مصرف زیتون فواید زیادی را در خود جای داده هست. این میوه از میزان بالایی مواد مغذی برخوردار هست که می توان از آن به تنهایی به عنوان یک پزشک متخصص در درمان بیماری ها نام برد. در این مطلب به بررسی ۱۰ خاصیت طلایی زیتون پرداخته ایم. با دکتر سلام همراه باشید.

زیتون سرشار از مواد مغذی گیاهی به علاوه ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها برای جلوگیری از سرطان و بهبود سلامت قلب و عروق هست. خواص شگفت انگیز زیتونبه نقل سرویس فضای مجازی رویدادگزاری صدا و سیما؛ اگرچه زیتون دارای چربی بالایی هست اما با این وجود منبع نیکوی از اسید نخستئیک یا اسیدهای چرب اشباع نانجام گرفته، امگا ۹ و ویتامین E محسوب می شود. زیتون همچنین می ‌تواند اشتها را نیز افزایش ‌دهد.

آنتی اکسیدانی

ثابت انجام گرفته که فرایند اکسیداسیون در بدن منجر به پیشرفت و رانجام گرفت زیادی از بیماری ها مانند بیماری قلبی و سرطان می شود. زیتون سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند پلی فنل هست که خاصیت ضد سرطان و ضد پیری دارد ضمن این که عملکـــرد سیستم عصبی بدن را بهبود می بخانجام گرفت. زیادی از مطالعات ارتباط بین افزایش سطح گلوتاتیون در خون با مصرف زیتون را تایید کـــرده اند. گلوتاتیون یکی از آنتی اکسیدان‌ های با ارزش در طبیعت هست. سطوح پایین تر از گلوتاتیون در خون می‌ تواند منجر به فشار خون بالا، درصد بالایی از چربی در بدن و سلامت کلی ضعیف تر شود. از سوی دیگر، سطوح بالاتر این آنتی اکسیدان با سلامت بهتر و پیشگیری از سرطان رابطه مستقیم دارد.

کاهش کلسترول و فشار خون بالا

از آنجا که زیتون منبعی سرشار از چربی های نیکو هست، به شریان ها آسیب نمی خانومد و منجر به کاهش فشار خون و کنترل هرچه بهتر کلسترول خون نیز خواهد انجام گرفت. اثرات کاهش فشار خون ناشی از مصرف روغن زیتون به دلیل وجود اسید نخستئیک در آن هست. به طور کلی کسانی که رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از روغن زیتون را پیروی می کنند، کاهش دچار التهاب قلبی عروقی می شوند.

کاهنده درد

زیتون و سلامت قلب زیتون و دیابت زیتون و آلرژی زیتون روغن زیتون و چاقی

آنتی اکسیدان‌ها و مواد مغذی ضد التهاب موجود در زیتون، به عنوان یک ایبوپروفن طبیعی عمل می ‌کند. زیتون حاوی ماده ای به نامه نخستئوکانتال؛ یک ماده با خواص ضد التهابی هست که زیاد شبیه به خواص داروهای ضد التهابی غیر هستروئیدی عمل می‌ کند. حدود ۵۰ گرم روغن زیتون مقدار زیادی نخستئوکانتال دارد که شبیه به ۱۰ دوز ایبوپروفن برای بزرگسالان عمل می‌ کند. باید بدانید که التهاب نقش حیاتیی در ابتلا به بیماری های قلبی عروقی دارد.

درمان و پیشگیری از سرطان

مناطق مدیترانه ای به طوری قابل ملاحظه کاهش دچار ابتلا به سرطان نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی می شوند. به این دلیل که مصرف زیتون و روغن زیتون در آنها بالا هست. ترکیبات فنلی در زیتون خاصیت محافظت در برابر سرطان سینه، سرطان روده بزرگ و سرطان معده دارند.

افزایش سلامت قلب

آسیب به رگ های خونی و شریان ها ناشی از تاثیرات اکسیداسیون و رادیکال های آزاد، شرایط حمله قلبی را فراهم می ‌کند. مواد مغذی و آنتی اکسیدان‌ های موجود در زیتون سیاه از اکسیداسیون کلسترول جلوگیری می‌ کنند و می‌ توانند مانع نارسایی ‌های قلبی و حمله قلبی شوند. زیتون حاوی نوعی چربی سودمند برای کاهش خطر ابتلا به آترواسکلروز هست. همچنین ثابت انجام گرفته هست که مصرف زیتون در رژیم غذایی به طور قابل ملاحظه ای خطر ابتلا به عوارض قلبی را حتی در افراد با هستعداد ژنتیکی فشار خون بالا و مشکلات قلبی کاهش می دهد.

یک پروبیوتیک طبیعی

مروری بر مطالعات نشان می دهد که ترکیبات فنلی موجود در زیتون می تواند منجر به افزایش تعداد باکتری های نیکو در روده شود ضمن این که تولید ویتامین ها و مواد شیمیایی ضد باکتری را در بدن بالا می برد. بنابراین زیتون بهبود دهنده سلامت روده و افزایش عملکـــرد میکروبیوم هست.

کاهنده خطر ابتلا به دیابت و چاقی

از آنجا که زیتون سرشار از چربی های اشباع نانجام گرفته هست، مصرف آن تا حد زیادی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و چاقی را کاهش می دهد. آنتی اکسیدان های موجود در زیتون همچنین آسیب های ناشی از هسترس اکسیداتیو را مهار می کنند و این خود کاهش خطر ابتلا به دیابت و کنترل موثرتر قند خون را به همراه دارد. کسانی که به طور منظم از روغن زیتون هستفاده می ‌کنند، افزایش تمایل به کاهش وخانوم دارند و به همین دلیل به ندرت می ‌بینید که این گونه از افراد به اضافه وخانوم دچار باشند. مطالعات علمی نیز تایید کـــرده هست که این افراد از سطح بالای سروتین در بدن خود برخوردارند. سروتین نوعی هورمون هست که در بدن انسان احساس سیری را تقویت می ‌کند بنابراین با مصرف زیتون می ‌توان به‌صورت روزانه تا ۲۰۰ کالری کاهش انرژی وارد بدن کـــرد که این موجب کاهش اشتها و احساس سیری می‌ شود.

زیتون و سلامت قلب زیتون و دیابت زیتون و آلرژی زیتون روغن زیتون و چاقی

مبارزه با عفونت ها

میوه زیتون و عصاره برگ زیتون در مبارزه با میکروب های خاص، ویروس ها و عفونت های قارچی کاربرد دارد.

جلوگیری از پوکی هستخوان

ترکیبات فنلی موجود در زیتون در پیشگیری از کاهش تراکم هستخوان ها مفید هست ضمن این که منجر به افزایش هستحکام هستخوان ها نیز می شود.

مفید برای افراد مبتلا به آلرژی

خواص ضد التهابی زیتون باعث می ‌شود که حتی افراد مبتلا به آلرژی بتوانند از خواص زیتون بهره ببرند. عصاره زیتون به عنوان یک آنتی هیستامین در سطح سلولی عمل می ‌کند. به همین دلیل شما باید زیتون را به عنوان غذا ضد آلرژی در پلن غذایی خود جای دهید. زیتون همچنین می‌تواند جریان خون را افزایش دهد و به کاهش اثرات زیادی از بیماری ‌ها مانند آسم کمک کند.

حفظ سلامت چشم

فقط یک فنجان روغن زیتون می ‌تواند ۱۰ درصد از مقدار مورد نیاز روزانه توصیه انجام گرفته از ویتامین آ را برای شما فراهم کند. این ویتامین برای داشتن چشم‌ های سالم زیاد حیاتی هست و بهبود دید در شب را فراهم می‌ کند. این ویتامین همچنین در برابر، لکه بینی چشم‌ ها، آب مروارید و زوال دید و دیگر بیماری ‌های چشمی مربوط به روند اجتناب ناپذیر پیری به عنوان یک دارو عمل می ‌کند.

منبع: irib news

نوشته بررسی ۱۰ خاصیت طلایی زیتون برای حفظ سلامتی اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.