بهترین دارو برای درمان سوزاک

سوزاک چیست؟

سوزاک یک بیماری انتقال یافته جنسی هست. این بیماری ناشی از عفونت با باکتری Neisseria gonorrhoeae هست. این بیماری باعث می شود که مناطق گرم و مرطوب بدن آلوده شوند، از جمله:

سوزاک از فردی به فرد دیگر از طریق رابطه جنسی غیرقانونی دهان، مقعد یا واژن منتقل می شود. افرادی که از کاندوم هستفاده نمی کنند، افزایش در معرض خطر عفونت هستند. بهترین محافظت در مقابل عفونت هستفاده از کاندوم هست. بعضی رفتارها باعث افزایش احتمال عفونت ( درمان خانگی عفونت خانومان ) می شود از جمله سوء مصرف الکل و سوء مصرف مواد مخدر، به ویژه مصرف مواد مخدر داخل وریدی.

علائم سوزاک را بشناسید:

علائم سوزاک در خانوم و آقا

علائم معمولا در عرض دو تا ۱۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض عفونت بروز می کنند. با این حال، برخی از افراد مبتلا به سوزاک هرگز نشانه های قابل توجهی مشاهده نمی کنند. عفونت سوزاک مسری هست. 

علائم سوزاک در آقاان

در آقاان عوارض سوزاک تا تعداد هفته بروز نمی کند. در بعضی از آقاان علائم به هیچ عنوان دیده نمی شود. به طور معمول، عفونت یک هفته پس از انتقال بروز می کند. نخستین علامت قابل توجه در آقاان احساس سوزش یا درد در هنگام ادرار هست. همانطور که بیماری پیشرفت می کند، علائم دیگر عبارتند از:

 • افزایش تعداد دفعات ادرار ( نام آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری)
 • ترشحات از آلت تناسلی (سفید، زرد، بژ، یا سبز)
 • تورم یا قرمزی در دهانه آلت تناسلی
 • تورم یا درد در بیضه ها
 • گلو درد مداوم

عفونت به مدت تعداد هفته پس از درمان علائم در بدن باقی خواهد ماند. در موارد نادر، سوزاک می تواند به بدن، به ویژه مجرای ادرار و بیضه ها آسیب وارد کند. درد ممکن هست به مقعد گسترش یابد.

علائم سوزاک در خانومان

زیادی از خانومان علائم سوزاک را مشاهده نمی کنند. هنگامی که خانومان علائم بیماری را مشاهده می کنند، علائم مشابه سایر عفونت ها هست و شناسایی آن ها دشوار می شود. عفونت های سوازک می توانند زیاد شبیه به مخمرهای واژینال یا عفونت های باکتریایی باشند. علائم عبارتند از:

 • ترشحات از مهبل (آبی، خامه، یا کمی سبز)
 • احساس درد یا سوزش هنگام ادرار کـــردن
 • نیاز به ادرار زیاد از حد
 • پریودی های سنگین تر و یا لکه بینی
 • گلو درد
 • درد در رابطه با مقاربت جنسی ( این مقاله را بخوانید: اختلال جنسی واژینیسموس را بشناسید)
 • درد انجام گرفتید در شکم
 • تب

تشخیص سوزاک چگونه هست؟

متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند عفونت سوزاک را به روش های مختلف تشخیص دهند. آنها می توانند نمونه ای از مایع را از ناحیه علامتدار با سواب (آلت تناسلی، واژن، مقعد یا گلو) بگیرند و آن را بر روی یک اسلاید شیشه قرار دهند. اگر پزشک به عفونت مفصلی یا خون مظنون باانجام گرفت، نمونه را با گرفتن خون یا قرار دادن سوخانوم در مفصل برای برداشتن مایع خواهد گرفت. آنها یک لکه را به نمونه اضافه کـــرده و آنرا زیر میکروسکوپ بررسی می کنند. اگر سلول به لکه واکنش نشان دهد، به احتمال زیاد عفونت سوزاک وجود دارد. این روش نسبتا سریع و آسان هست، اما تکمیلا مطمئن نیست. این آزمایش همچنین توسط متخصص آزمایشگاه تکمیل می شود.

روش دوم شامل گرفتن نمونه مشابه و قرار دادن آن بر روی ظرف مخصوص هست. این نمونه به مدت تعداد روز تحت شرایط ایده آل رانجام گرفت می کند. اگر سوزاک داشته باشید، یک کلنی از باکتری های سوزاک رانجام گرفت می کند. نتیجه نخستیه ممکن هست ظرف ۲۴ ساعت آماده شود. نتیجه نهایی سه روز بعد آماده خواهد انجام گرفت.

عوارض سوزاک چیست؟

خانومان افزایش در معرض خطر عوارض طولانی مدت عفونت های درمان نانجام گرفته هستند. عفونت درمان نانجام گرفته با سوزاک در خانومان در دستگاه تولید مثل خانومان گسترش می یابد و به رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها منتقل می شود. این بیماری به عنوان بیماری التهابی لگنی(PID)  شناخته انجام گرفته هست و می تواند باعث درد انجام گرفتید و مزمن و آسیب رساندن به اندام های جنسی خانوم شود. PID می تواند به وسیله بیماری های مقاربتی دیگر نیز منتقل شود. خانومان همچنین ممکن هست با انسداد یا زخم لوله های فالوپی مواجه شوند که از حاملگی های فردا جلوگیری می کند یا باعث بارداری خارج از رحم می شود. حاملگی خارج از رحم زمانی هست که تخمک بارور خارج از رحم کاشته می شود. عفونت سوزاک ممکن هست در طول زایمان به نوزاد منتقل شود.

آقاان ممکن هست از زخم مجرای ادراری رنج ببرند. آقاان همچنین ممکن هست از آبسه دردناک در داخل آلت تناسلی رنج ببرند. این عفونت می تواند سبب کاهش باروری یا عقیمی شود. هنگامی که عفونت سوزاک به داخل جریان خون گسترش می یابد، آقاان و خانومان آرتریت (ورم مفاصل)، آسیب به قلب و یا التهاب پوشش مغز یا نخاع را تجربه می کنند. این شرایط نادر اما جدی هست.

داروی درمان سوزاک را بشناسید:

نام داروی سوزاک

آنتی بیوتیک های مدرن می توانند اکثر عفونت های سوزاک را درمان کنند. 

درمان عفونت سوزاک در منزل و با داروهای بدون تعاون پرتال

هیچ داروهای خانگی یا داروهای بدون تعاون پرتال ای برای درمان عفونت سوزاک وجود ندارد. اگر فکر می کنید عفونت سوزاک دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

آنتی بیوتیک ها برای درمان سوزاک

سوزاک معمولا با تزریق آنتی بیوتیک سفتیاکرون یا با یک دوز آزیترومایسین دهانی درمان می شود. پس از مصرف آنتی بیوتیک ها، در عرض تعداد روز بهبود می یابید.

پیشگیری از عفونت سوزاک

پیشگیری از سوزاک

امن ترین راه برای جلوگیری از سوزاک یا سایر بیماری های STD پرهیز از در معرض خطر قرار گرفتن هست. اگر در رابطه جنسی هستید، متداوم از کاندوم هستفاده کنید. حتما پیش از نزدیکی جنسی آزمایشات STD را انجام دهید. اگر همسر شما علائم عفونت را نشان می دهد، از تماس جنسی با او اجتناب کنید. از او بخواهید به پزشک مراجعه کند. اگر قبلا سوزاک یا هر نوع STD دیگر داشته اید، خطر ابتلا به سوزاک در شما افزایش هست. اگر با تعداد نفر رابطه جنسی ( در هفته تعداد بار نزدیکی کنیم؟ )دارید نیز خطر ابتلا به سوزاک افزایش می یابد.

اگر سوزاک داشته باشید، چه کاری باید انجام دهید؟

اگر فکر می کنید سوزاک دارید، باید از هر گونه فعالیت جنسی اجتناب کنید. همچنین باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. در طول چکاپ پزشک سوالات زیر را از شما می پرسد:

 • جزئیات علائم 
 • درباره سابقه رابطه جنسی 
 • هشدارات تماس شرکای جنسی قبلی تا پزشک بتواند از طرف شما به صورت ناشناس با آنها تماس بگیرد.
 • اگر در تماس با شریک جنسی خود هستید، از آن ها بخواهید بلافاصله آزمایشات مربوط به عفونت را انجام دهند.

اگر پزشک آنتی بیوتیک تجویز کـــرده هست، دوره را به طور تکمیل انجام دهید تا عفونت به طور تکمیل درمان شود. کوتاه کـــردن دوره های آنتی بیوتیک ها باعث می شود تا باکتری ها مقاومت افزایشی نسبت به آنتی بیوتیک ایجاد کنند. همچنین باید یک یا دو هفته بعد با پزشک خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید عفونت برطرف انجام گرفته هست. اگر نتایج آزمایش منفی باانجام گرفت و شریک جنسی شما نیز از هر گونه عفونت مبرا باانجام گرفت می توانید فعالیت جنسی را از سر بگیرید.

ارتباط بین سوزاک و کلامیدیا چیست؟

سوزاک و کلامیدیا هر دو باکتری هستند که باعث STDs می شوند. عوامل خطر برای هر دو عفونت یکسان هست و هر دو باعث علائم مشابهی می شوند. عوارض کلامیدیا زیاد شبیه به سوزاک هست، به جز این که کلامیدیا، احتمال دارد که بر سایر نقاط دیگر از دستگاه تولید مثل تاثیر بگذارد. تشخیص و درمان تقریبا به همان نیکوی هست. اگر فکر می کنید ممکن هست STD داشته باشید، باید به متخصص مراجعه کنید. آنها تست های لازم را انجام می دهند و درمان معقول را شروع می کنند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت تعاون پرتال

منبع: www.healthline.com

نوشته بهترین دارو برای درمان سوزاک اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.