بهداشت غذاهای نذری

نذری طبخ نذورات توزیع نذورات تهیه نذورات تهیه نذری

 

نذری دادن از سنت های دیرینه ما ایرانیان هست در صورتی که قصد تهیه و توزیع نذری دارید بهتر هست اصول بهداشتی حیاتی در این زمینه را در نظر داشته باشید چون به صورت مستقیم با سلامتی آقام ارتباط دارید. تهیه شربت و غذاهای پخته نیازمند رعایت نکات حیاتیی هستند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کـــرد.

سلامت نیوز:مدیرگروه بهداشت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: رعایت توصیه‌های بهداشتی در طبخ و توزیع نذورات در ماه‌های محرم و صفر به حفظ سلامت آقام کمک شایانی می‌کند.

حسینعلی نوروزی اظهار کـــرد: در تهیه نذری باید از فرآورده‌های خام دامی با کشتار مجاز و یا بسته‌بندی انجام گرفته که مورد تأیید وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی هست، هستفاده شود به طوریکه باید از نگهداری موادغذایی پخته در دمای محیط به مدت طولانی، حداکثر دو ساعت خودداری کـــرد.

وی ادامه داد: در صورت الزام به نگهداری افزایش از دو ساعت، باید موادغذایی پخته در دمای زیر ۴ درجه سانتیگراد یا در بالای ۶۳ درجه سانتیگراد روی شمعک گاز نگهداری شود تا درجه حرارت ماده غذایی به زیر ۶۳ درجه نرسد.

نوروزی با بیان اینکه از نگهداری موادغذایی خام و پخته انجام گرفته در مجاورت هم در داخل یخچال و یا سردخانه خودداری شود، خاطرنشان کـــرد: در صورت توزیع سبزی و سالاد، رعایت مراحل چهارگانه سالم‌سازی الزامی هست و توصیه می‌شود از سالاد و سبزی بسته‌بندی انجام گرفته با پروانه ساخت از وزارت بهداشت هستفاده کـــرد.

وی با بیان اینکه برای توزیع چای و موادغذایی گرم از ظروف یکبار مصرف معقول ترجیحا ظروف گیاهی، سلولزی و آلومینیومی هستفاده شود، تصریح کـــرد: هستفاده از ظروف یکبار مصرف پلی‌هستایرینی برای موادغذایی و نوشیدنی گرم و داغ بالای ۶۵ درجه سانتیگراد معقول نیست.

نوروزی با اشاره به اینکه برای توزیع آب، شربت و یا شیر در بین دسته‌های عزاداری و یا در مراسم از لیوان یکبار مصرف هستفاده کنید، گفت: از فرو بردن لیوان و پارچ به داخل ظروف محتوی آب و شربت جدا خودداری شود.

ایسنا

نوشته بهداشت غذاهای نذری اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.