بی حسی اپیدورال | ۸ سوال رایج درباره اپیدورال

بی حسی اپیدورال یکی از محبوب ترین روش های کاهش درد در طول زایمان هست. خانومان این روش تسکین درد را افزایش از سایر روش ها درخوهست می کنند. در زیاد از ۵۰٪ از زایمان خانومان در بیمارستان ها از بی حسی اپیدورال هستفاده می شود. همانطور که خودتان را برای “روز زایمان” آماده می کنید، سعی کنید تا حد ممکن در مورد گزینه های تسکین درد هشدارات کسب کنید تا بتوانید تصمیم درست در طول زایمان بگیرید. 

بی حسی اپیدورال چیست؟

بی حسی اپیدورال، بی حسی موضعی هست که درد را در یک ناحیه خاص از بدن متوقف می کند. دنبال از اپیدورال این هست که به جای بیهوشی تکمیل، درد را به صورت ناحیه ای تسکین دهند. اپیدورال ها عصب های عضلانی را از قسمت های پایین تر نخاع متوقف می کنند. این کار باعث کاهش احساس در نیمه پایین بدن می شود. داروهای اپیدورال به دسته ای از داروهایی که به نام بی حس کننده های موضعی مانند بوپیواکایین، کلروپروکائین یا لیدوکائین می باشند، تقسیم می شوند. آنها اغلب به همراه مواد مخدر مانند فنتانیل و سوفنتانیل به منظور کاهش دوز مورد نیاز بیهوشی موضعی هستفاده می شوند.

چگونه اپیدورال داده می شود؟

مایعات داخل وریدی (IV) قبل از شروع زایمان و قبل از هستفاده از اپیدورال هستفاده می شوند. می توانید ۱-۲ لیتر مایعات IV در طول زایمان دریافت کنید. متخصص بیهوشی، متخصص خانومان و زایمان یا پرستار، اپیدورال را مدیریت می کند.

از شما خوهسته می شود پشت خود را قوس بدهید و تا زمان دراز کشیدن به پهلوی چپ یا نشستن در این حالت بمانید. این موقعیت برای جلوگیری از مشکلات و افزایش اثربخشی اپیدورال حیاتی هست. یک محلول ضد عفونی کننده برای پاک کـــردن ناحیه کمری از وسط کمر برای کاهش احتمال عفونت هستفاده می شود. بی حس کننده موضعی به یک ناحیه کوچک در کمر تزریق می شود. سپس یک سوخانوم به ناحیه بی حس در اطراف نخاع در پشت کمر وارد می شود.

پس از آن، یک لوله کوچک یا کاتتر از طریق سوخانوم به فضای اپیدورال وارد می شود. سوخانوم سپس با دقت خارج می شود و کاتتر در جای خود باقی می ماند تا دارو را از طریق تزریق دوره ای یا تزریق مداوم وارد بدن کند. 

انواع بی حسی اپیدورال:

بی حسی اپیدورال

دو اپیدورال اساسی امروزه وجود دارد. بیمارستان ها و متخصصین بیهوشی بر تفاوت دوز و ترکیب داروها تاکید دارند. شما باید از پزشک در بیمارستان در مورد اقدامات خود در این زمینه هشدارات کسب کنید.

۱- اپیدورال منظم

پس از هستفاده از کاتتر، ترکیبی از مواد مخدر و بیهوشی به وسیله یک پمپ یا تزریق دوره ای به فضای اپیدورال تزریق می شود. مواد مخدر مانند فنتانیل یا مورفین برای جایگزینی برخی از دوزهای بالاتر بیهوشی مانند بوپیواکائین، کلروفیکاین یا لیدوکایین داده می شود. این کار به کاهش برخی از عوارض جانبی بیهوشی کمک می کند. 

۲- اپیدورال ترکیبی نخاعی (CSE) 

دوز نخستیه مواد مخدر، بیهوشی یا ترکیبی در زیر غشای خارجی که پوشش نخاعی دارد و داخل فضای اپیدورال را پوشش می دهد تزریق می شود. این بی حسی، بی حسی اینتراکتال موضعی هست. متخصص بیهوشی سوخانوم را وارد فضای اپیدورال می کند، یک کاتتر را از طریق سوخانوم وارد میکند، سپس سوخانوم را خارج کـــرده و کاتتر را داخل محل قرار می دهد. این حالت باعث می شود آسوده تر بتوانید در تخت حرکت کنید و توانایی افزایشی برای تغییر موقعیت با کمک داشته باشید. با تزریق کاتتر در محل، اگر تزریق نخستیه ناکافی باانجام گرفت، می توانید اپیدورال را در هر زمان درخوهست کنید.  با هستفاده از این داروها، قدرت عضلانی، تعادل و واکنش کاهش می یابد. CSE باید درد را برای ۴-۸ ساعت تسکین دهد.

مزایای بی حسی اپیدورال چیست؟

 •  اگر زایمان شما طولانی باانجام گرفت به شما اجازه می دهد هستآسوده کنید.
 •  با کاهش ناآسودهی زایمان، تجربه مثبت تری از زایمان خواهید داشت.
 •  به طور معمول، اپیدورال به شما اجازه می دهد هشیار باشید و در هنگام زایمان فعالی باقی بمانید.
 •  اگر زایمان شما با سزارین (سزارین | علت انجام زایمان سزارین و مراقبت های آن) انجام می شود، بی حسی اپیدورال به شما امکان می دهد بیدار بمانید و همچنین در طول بهبودی، درد را تسکین می دهد.
 •  هنگامی که دیگر مکانیسم های مقابله موثر نیستند، اپیدورال می تواند به شما در خستگی و تحریک پذیری کمک کند. اپیدورال می تواند به شما اجازه هستآسوده و تمرکز بدهد.
 •  هستفاده از بی حسی اپیدورال در طول زایمان به طور مداوم تصحیح می شود، و افزایش موفقیت آن بستگی به مهارت هایی دارد که با آن اداره می شود.

عوارض بی حسی اپیدورال چیست؟

• اپیدورال ممکن هست فشار خون شما را به طور ناگهانی کاهش دهد. به همین دلیل، فشار خون شما به طور مرتب بررسی می شود تا اطمینان حاصل شود که جریان خون معقول برای نوزاد فراهم هست. اگر یک کاهش ناگهانی فشار خون رخ دهد، ممکن هست لازم باانجام گرفت با مایعات IV، داروها و اکسیژن برطرف شود.

• ممکن هست سردرد انجام گرفتید ناشی از نشت مایع نخاعی را تجربه کنید. کاهش از ۱٪ خانومان این عارضه را تجربه می کنند. اگر نشانه ها همچنان ادامه داشته باشند، یک روش “پچ خون” که تزریق خون شما به فضای اپیدورال هست، می تواند برای از بین بردن سردرد هستفاده شود.

 پس از وارد کـــردن اپیدورال، باید به پهلوی دیگر بخوابید و تغییرات ضربان قلب جنین بررسی می شود. دراز کشیدن در یک موقعیت می تواند باعث کندی یا توقف زایمان شود.  ممکن هست عوارض جانبی زیر را تجربه کنید:

 • لرز
 • خانومگ زدن گوش
 • کمر درد
 • درد در جایی که سوخانوم وارد شود
 • تهوع 
 • مشکل ادرار کـــردن.

 ممکن هست دریابید که اپیدورال باعث انجام گرفته هست فشار وارد کـــردن دشوارتر شود و ممکن هست داروهای اضافی یا مداخلات دیگری مانند فورسپس یا سزارین مورد نیاز باانجام گرفت. 

 •  تعداد ساعت پس از زایمان، نیمه پایین بدن شما احساس بی حسی دارد. بنابراین نیاز به کمک خواهید داشت.
 •  در موارد نادر، آسیب عصبی دائمی ممکن هست در ناحیه ای که کاتتر وارد انجام گرفته هست ایجاد شود.

 اگر چه تحقیق تا حدودی مبهم هست، اغلب مطالعات نشان می دهد که بعضی از نوزادان دچار مشکل “قفل انجام گرفتن” می شوند که باعث مشکلات شیردهی می شود. مطالعات دیگر نشان می دهد نوزاد ممکن هست دچار مشکل تنفسی، بدرفتاری جنین و افزایش میزان ضربان قلب جنینی شود، بنابراین نیاز به فورسپس، خلاء، سزارین و اپیزیوتومی افزایش می یابد.

سوالات متدنخست در مورد اپیدورال ها

سوالات متدنخست در مورد اپیدورال ها

۱- آیا بی حسی اپیدورال آسیب وارد می کند؟

بعضی از خانومان هستفاده از اپیدورال را باعث ناآسودهی در ناحیه کمر و احساس فشار لوله و یا کاتتر کوچک می دانند.

۲- چه موقع بی حسی اپیدورال قرار انجام میشود؟

به طور معمول، اپیدورال ها زمانی قرار می گیرند که دهانه رحم ۴-۵ سانتیمتر باز انجام گرفته هست و درد زایمان شروع انجام گرفته هست.

۳- چگونه بی حسی اپیدورال بر زایمان تاثیر می گذارد؟

اپیدورال می تواند باعث کاهش سرعت زایمان (راه های کاهش درد زایمان طبیعی) و کاهش انقباضات شود. در صورتی که این اتفاق بیفتد، ممکن هست دارو Pitocin به شما کمک کند تا سریعا زایمان کنید.

۴- چگونه بی حسی اپیدورال بر نوزاد من تاثیر می گذارد؟

همانطور که قبلا نقل کرد انجام گرفت، تحقیق در مورد اثرات اپیدورال در نوزادان تا حدودی مبهم هست و زیادی از عوامل می توانند سلامت نوزاد را تحت تأثیر قرار دهند. اثرات این داروها بر اساس دوز، طول زایمان و ویژگی های هر نوزادی متفاوت هست. از آنجا که دوز و داروها می توانند متفاوت باشند، هشدارات دقیق از تحقیقات در حال حاضر در دسترس نیست. یکی از عوارض احتمالی اپیدورال با برخی از نوزادان “قفل انجام گرفتن” در شیردهی هست. یکی دیگر این هست که در داخل رحم، جنین دچار مشکل قرار گرفتن در موقعیت معقول می شود. این داروها همچنین باعث ایجاد مشکلات تنفسی و کاهش ضربان قلب جنین می شود. 

۵- پس از هستفاده از اپیدورال چه حسی خواهم داشت؟

اعصاب رحم تعداد دقیقه بعد از دوز نخستیه شروع به بی حسی می کنند. احتمالا بعد از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه به طور تکمیل بی حس می شوید.  اگر درد زایمان زیاد از تعداد ساعت ادامه یابد، احتمالا به کاتتریزاسیون ادراری نیاز خواهید داشت، زیرا شکم شما بی حس انجام گرفته هست و ادرار کـــردن دشوار هست. پس از تولد نوزاد، کاتتر برداشته می شود و اثرات بیهوشی معمولا در عرض یک یا دو ساعت ناپدید می شوند. بعضی از خانومان پس از ناپدید انجام گرفتن اثرات بی حسی، احساس سوزش ناخوشایند در اطراف کانال تولد را گزارش می کنند.

۶- آیا می توانم فشار وارد کنم؟

ممکن هست به علت بی حسی اپیدورال انقباض را متوجه نشوید. اگر نمی توانید انقباضات خود را احساس کنید، کنترل فشار دادن ممکن هست دشوار باانجام گرفت. به همین دلیل ممکن هست نوزاد نیاز به کمک اضافی برای پایین آوردن در کانال تولد داشته باانجام گرفت. این اتفاق معمولا با هستفاده از فورسپس ها انجام می شود.

۷- آیا اپیدورال متداوم موثر هست؟

در اکثر موارد، اپیدورال ها در کاهش درد در هنگام زایمان موثر هستند. 

۸- چه زمانی نمی توان از اپیدورال هستفاده کـــرد؟

اگر یکی از موارد زیر اتفاق بیفتد، نمی توان برای کاهش درد از اپیدورال هستفاده کـــرد:

 •  از رقیق کننده خون هستفاده کـــرده باشید
 •  تعداد پلاکت ها کم باانجام گرفت
 •  خونریزی دارید یا دچار شوک انجام گرفته اید
 •  عفونت رو یا پشت کمر دارید
 •  عفونت خون دارید
 •  دهانه رحم حداقل ۴ سانتیمتر باز نانجام گرفته هست
 •  فضای اپیدورال نمی تواند توسط پزشک تعیین شود
 • •اگر درد زایمان به سرعت در حال پیشروی هست و زمان کافی برای اداره دارو وجود ندارد

سوالاتی که باید از پزشک خود در حال حاضر و در زمان زایمان در بیمارستان بپرسید:

 1.  چه ترکیب و دوز دارویی هستفاده می شود؟
 2.  چگونه داروها بر روی نوزاد تاثیر می گذارند؟
 3.  آیا می توانم بلند شوم و راه بروم؟
 4.  چه مایعات یا جامداتی می توانم بخورم؟

فیلم زایمان طبیعی همراه با توضیحات مراحل زایمان

تهیه و تنظیم: گروه سلامت تعاون پرتال

منبع: americanpregnancy.org

نوشته بی حسی اپیدورال | ۸ سوال رایج درباره اپیدورال اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.