تاثیر وراثت در خرابی دندان ها

میکروب های دهان و دندان عوامل اصلی خراب انجام گرفتن دندان ها دلیل دندان ها دچار پوسیدگی می شوند اهمیت رعایت بهداشت دهان

شاید این سوال برای شماهم پیش آمده باانجام گرفت که میکروب های دهان و دندان از کجا پدید می آیند؟ یا اینکه می توان متداوم عوامل وراثتی را مقصر بدانیم؟ ولی دانشمندان بر این باور هستند که دیگر بهانه گیری ها کافی هست، چون بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی حرف نخست را می خانومند.

تایمی جوان هستیم ترکیبات باکتری های دهان ما به انجام گرفتت تحت تأثیر پیشینه ژنتیکی ما هست اما با افزایش سن، فاکتورهای غیر وراثتی جای صفات ارثی را می گیرند و آن چیزی که در شکل دادن به میکروبیوم دهانی اثرگذار هست رژیم غذایی و بهداشت دهان هست.

این ایده را محققان مؤسسه جی. کریگ ونتر در کالیفرنیا با بررسی میکروبیوم های دهانی دوقلوهای همسان و غیرهمسان در کودکی اثبات کـــردند. دلیل مطالعه دوقلوها این بود که آنها احتمالاً تربیت زیاد مشابهی داشته اند و می توانند سوژه نیکوی برای مطالعه «قدرت طبیعت در برابر تربیت» در سلامت دهان باشند.

نباید این حقیقت را فراموش کنیم که خرابی یا پوسیدگی دندان ها یک مسئله بزرگ جهانی در حوزه سلامت هست. حدود ۹۰ درصد کودکانی که به مدرسه می روند و تقریباً ۱۰۰ درصد بزرگسالان سراسر جهان دچار پوسیدگی دندان هستند. همچنین حدود ۲۰ درصد میانسالان جهان از بیماری لثه رنج می برند که می تواند به از دست دادن دندان ها و دیگر مشکلات سلامتی منجر شود.

محققان در این مطالعه توضیح می دهند که خرابی دندان معمولاً زمانی پیش می آید که انواع معینی از باکتری ها با مصرف مکرر قند متابولیزه می شوند. این اتفاق، محیطی اسیدی را در دهان ایجاد می کند که با حمله به مینای دهان منجر به پوسیدگی می شود. همچنین در بیماری لثه در افراد بالغ، گروه های مشخصی از باکتری ها موجب التهاب در دهان می شوند که بافت لثه را خراب می کنند، کیسه هوا تشکیل می دهند و در نهایت دندان را به طور تکمیل خراب می کنند. از سوی دیگر میان میکروبیوم دهان یا تجمع میکروب های دهانی و ماده ژنتیکی آن و نیز بیماری های دیگر مانند سرطان دهان و بیماری های قلبی عروقی ارتباط وجود دارد.

دانشمندان با هستفاده از نمونه برداری میکروبیوم های دهانی ۴۸۵ دوقلوی ۵ تا ۱۱ ساله که هر دو نوع همسان و هم غیرهمسان در میان آنها بود، همانطور که انتظار داشتند متوجه انجام گرفتند میکروبیوم های دهانی دوقلوهای همسان از گروه دیگر با یکدیگر شباهت زیاد افزایشی داشت. این یعنی پیشینه ژنتیکی فرد میزبان در انواع باکتری های موجود در دهان اثرگذار هست. اما یافته دیگر این بود که انواع باکتری هایی که از نظر ارثی با پیشینه ژنتیکی فرد میزبان در ارتباط هستند، با باکتری هایی که منجر به خرابی دندان می شوند متفاوت هست.

به عبارت دقیق تر، دوقلوهایی که رژیم غذایی آنها شامل شیرینی فراوان بود افزایش از آنکه باکتری های ژنتیکی داشته باشند میزبان باکتری هایی بودند که منجر به پوسیدگی دندان می شوند. این تحقیق نوع ویژه ای را باکتری ها را شناسایی کـــرده هست که به تناسب محیط تغییر می کند و توانایی خرابی به بارآوردن در بزرگسالی را دارد.

منبع: فاش نیوز

ارسال انجام گرفته در ۲۲ مهر ۱۳۹۶ توسط جناب آقا مختارنیا با موضوع دندانپزشکی

نوشته تاثیر وراثت در خرابی دندان ها اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.