تامین سلامت مادر و جنین در دوران بارداری

قدرت باروری سلامت مادران باردار سلامت باروری درمان ناباروری باروری سالم باروری خانومان بارداری سالم

در دوران بارداری برای افزایش سلامت مادر و جنین تا پایان دوره بارداری باید از برخی اصول حیاتی پیروی شود. به همین منظور آمادگی پیش از بارداری و پلن ریزی در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار هست. در این بخش به عوامل متعددی که بر سلامت باروری تاثیرگذار هستند اشاره خواهیم کـــرد با ما همراه باشید.

زیاد تلاش کـــرده بود باردار شود، اما هربار شکست خورده بود. سرانجام با همسرش تصمیم گرفته بودند به پژوهشگاه آرزون مراجعه و از روش‌های کمک باروری هستفاده کنند تا فضای خانه با حضور فرشته‌ای ناخانومین گرم‌تر و زیباتر شود.

مشورت با دکتر رضا سامانی، مدیر گروه اپیدمیولوژی و سلامت باروری پژوهشگاه آرزون، شوک بزرگی را به آنها وارد کـــرده بود. آنها می‌توانستند با روش طبیعی باردار شوند! چون هر دو سالم و قدرت باروری آنها طبیعی هست. مشکل آنها چه بود و دلیل پیش از مراجعه و مشاوره با این پژوهشگر باردار نانجام گرفته‌اند. برای هشدار از مشکل این زوج که می‌تواند مشکل زیادی از زوجین باانجام گرفت، ما گفت‌وگویی با دکتر سامانی و مریم محمدی از پژوهشگران پژوهشگاه آرزون که به طور مشترک، تحقیقی در این ارتباط داشته‌اند، انجام داده‌ایم .

سلامت باروری چیست؟

«سلامت باروری» به ملاحظات سلامت در دوران پیش از لقاح تا پایان سن باروری فرد نقل کرد می‌شود. باروری سالم از تعداد زاویه حائز اهمیت هست؛ داشتن نسل سالم (شامل پایان ابعاد سلامت همچون جسمی، روانی و…)، تشخیص بموقع ناهنجاری‌ها و بیماری‌های دوران جنینی، پیشگیری از هزینه‌های درمان بعدی این بیماران و اجتماع سالم که در تحقق این دنبال، سلامت تکمیل جسمی و روحی پدر، مخصوصا مادر، وجود زیرساخت‌های اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی لازم برای تأمین شرایط مطلوب در دوران قبل، حین و پس از بارداری زیاد حیاتی هست.

قدرت باروری سلامت مادران باردار سلامت باروری درمان ناباروری باروری سالم باروری خانومان بارداری سالم

سلامت باروری دارای چهارستون اصلی «سلامت جنسی، روش‌های کمک باروری، سقط جنین و تنظیم خانواده» هست. بررسی زوج‌های مراجعه‌کننده به مراکز مشاوره پیش از ازدواج در منطقه پایتخت نشان می‌دهد آگاهی آقام درباره سلامت باروری زیاد پایین و در مجموع زیر ۵۰درصد هست. این امر گویای آن هست که خانواده‌ها و مسئولان باید تعلیم نوجوانان و جوانان را درباره سلامت باروری از مقطع دبیرستان آغاز کنند.

تاثیر تحصیلات و سن بر سلامت باروری

اغلب ما گمان می‌کنیم تحصیلات، سن و نقطه جغرافیایی محل سکونت در میزان آگاهی و شناخت افراد در رابطه با موضوعات مختلف از جمله سلامت باروری نقش موثری دارد، اما محققان آرزون این ادعا را رد می‌کنند.

متاسفانه حتی زوج‌های تحصیلکـــرده، سن بالا و مرفه نیز نسبت به چهارستون سلامت باروری هشدارات زیاد کمی دارند.به عنوان مثال، زیادی از خانم‌ها حتی از حدود زمان تخمک‌گذاری مطلع نیستند. در صورتی که هشدار از زمان تخمک‌گذاری برای زوجی که قصد بارداری دارند، زیاد حیاتی هست و این موضوع می‌تواند در باروری فرد تاثیرگذار باانجام گرفت.

از سوی دیگر نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد زیاد از ۶۰ درصد افراد حاضر در مراکز مشاوره، درباره روش‌های کمک باروری آگاهی نداشتند و تازه بعد از آن که برایشان توضیح داده می‌انجام گرفت، اعلام می‌کـــردند از این روش‌ها در صورت ناباروری هستفاده می‌کنند.

نازایی ناشی از سقط جنین

ضعف در انتقال تعلیم‌ها و هشدارات صحیح، موجب انجام گرفته زیادی از زوجین راه‌های پیشگیری از بارداری را ندانند و به محض هشدار از بارداری ناخوهسته خود، نخستین گزینه‌ای که به ذهنشان می‌رسد، سقط جنین هست. در حالی که از قوانین این روش مطلع نیستند.

بعد از آن که مطلع می‌شوند قوانین سقط شامل آنها نمی‌شود، دست به اقدام خطرناک تری می‌خانومند و آن هستفاده از راه‌های غیرهستاندارد سقط ازجمله مصرف داروهای غیر‌مجاز هست. این کار ممکن هست باعث بروز مشکلات جدی برای مادر از‌جمله عفونت و خونریزی‌های انجام گرفتید، آسیب به رحم مادر و نازایی، مرگ مادر و حتی تولد کودکان معلول شود.

قدرت باروری سلامت مادران باردار سلامت باروری درمان ناباروری باروری سالم باروری خانومان بارداری سالم

نقش والدین در ناباروری فرخانومدان

تعلیم و انتشار هشدارات درباره سلامت جنسی، تولید مثل، ناباروری و سقط جنین به افراد متناسب با سن آنها، یک تابوی زیاد جدی در کشور مهست. آنچنان که زیادی از پدر و مادرها، فارغ از نداشتن هشدارات کافی درباره نحوه آگاه سازی نوجوانان خود نسبت به بلوغ، زمینه تعلیم و دریافت هشدارات علمی و درست را برای فرخانومد خود نیز فراهم نمی‌کنند. دلیل؟ چون خجالت می‌کشند! غافل از آن که همین خجالت می‌تواند باعث ناباروری دختران و حتی پسران در فردا شود.

آگاهی اندک درباره بیمارهای مقاربتی

متخصصان می‌گویند بیماری‌های مقاربتی همچون زگیل تناسلی و ایدز در حال افزایش هستند. در حالی که یافته‌های تحقیق انجام انجام گرفته نشان می‌دهد هشدارات زوج‌ها درباره بیماری‌های مقاربتی کاهش از ۵۰ درصد هست. مثلا عده‌ای از افراد گمان می‌کنند ایدز از طریق بزاق دهان قابل انتقال هست، در صورتی که چنین برداشتی تکمیلا اشتباه هست. ایدز از طریق خون و زخم به بدن وارد می‌شود. یا عده‌ای دیگر گمان می‌کنند هستفاده از کاندوم برای پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی کافی نیست، در صورتی که هستفاده از این وسیله پیشگیری مانع ابتلا به بیماری‌های مقاربتی می‌شود.

پیشگیری آسیب خانومنده

هستفاده ناصحیح از روش‌های پیشگیری بدون آگاهی درست و مشورت با متخصص باعث می‌شود زوجین در راه ناباروری گام بردارند. دقیقا مشکل زوجی که در ابتدای این گزارش به آنها اشاره داشتیم، «هستفاده نادرست این زوج از روش جلوگیری از بارداری بود.» آنها گمان می‌کـــردند نابارور هستند. در صورتی که بعد از دریافت مشاوره فهمیدند خودشان توانایی بارداری را دارند. باید توجه داشت که هستفاده غلط از روش‌های جلوگیری از بارداری، در طول زمان می‌تواند واقعا افراد را دچار نازایی کند. متاسفانه زوج‌های زیادی هستند که مکانیسم هستفاده از روش‌های پیشگیری را نمی‌دانند.

نکته قابل تعمق دیگر آن که، کاربرد روش‌های پیشگیری از بارداری برای همه افراد یکسان نیست. از این روش‌ها باید متناسب با شرایط هر فرد هستفاده شود. دریافت هشدارات در این زمینه علاوه بر مطالعه کتاب، از طریق متخصصان خانومان و زایمان امکانپذیر هست. به صورت حتم متاسفانه برخی از این متخصصان ابداً نسبت به افزایش آگاهی مراجعان خود حتی از طریق معرفی کتاب یا درج هشدارات صحیح در وبگاه شخصی خود اقدامی نمی‌کنند. اما به نظر می‌رسد تلاش برای آگاه‌سازی آقام باید از جانب پزشکان شروع و تحت حمایت رسانه‌ها قرار گیرد.

محدودیت باروری در آقاان

هر تایم صحبت از سن باروری انجام گرفته، افزایش درباره ضرورت توجه خانم‌ها به این نکته شنیده‌ایم. برای همین زیادی از زوجین نمی‌دانند سن و قدرت باروری در جناب آقاان نیز محدود هست و زیادی از جناب آقاان فکر می‌کنند قدرت باروری آنها در پایان سنین یکسان هست. ضمن آن که با توجه به افزایش آلودگی هوا، افزودنی‌های غذایی، هستفاده طولانی‌مدت از لپ تاپ و موبایل به نظر می‌رسد ناباروری با علت آقاانه در جهان رو به افزایش هست.

جام جم

نوشته تامین سلامت مادر و جنین در دوران بارداری اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.