ترشحات آبکی واژن نشانه چیست؟

واژن ورودی سیستم تولید مثل شما هست. بدن شما PH را ایجاد می کند تا محیط اسیدی ایجاد کند که مانع عبور باکتری ها از طریق دهانه رحم شود. این فرایند تضمین می کند که سیستم تولید مثل شما از عفونت محافظت می شود.
ترشحات واژن طبیعی هست و ترشحات راهی معقول برای تمیز کـــردن واژن از باکتری هست.

ترشحات آبکی در اکثر موارد طبیعی هست. ترشحات نشان می دهد بدن کار خود را انجام می دهد. زمانی که ترشحات آبکی هستند، سطوح PH واژن متعادل هست و باکتری های مخمر و باکتری نیکو در تعادل هستند. اما ترشحات شما در طی دوره شما تغییر خواهند کـــرد. خانومان می توانند ترشحات کرمی، ترشحات کم و ترشحات شبیه تخم مرغ داشته باشند (تخمک گذاری). رویداد نیکو این هست که همه این ترشحات طبیعی هستند و معمولا دلیلی برای نگرانی نیست.

انواع ترشحات آبکی واژن

ترشحات آبکی هستاندارد هستند. از آنجایی که هر خانوم حجم های مختلفی از ترشحات را تولید می کند، نوع معمولی وجود ندارد. اگر ترشحات به سادگی آبکی باانجام گرفت، می توانید به نیکوی در شب بخوابید و هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اما اگر نشانه های دیگری رخ می دهد یا رنگ ترشحات متفاوت هست، باید نگران باشید. اگر ترشحات زیر را داشته باشید، باید به دکتر مراجعه کنید:

زرد (رنگ پریده یا تاریک)

ترشحات زرد رنگ واژن

 • وجود ترشحات آبکی زرد نشان دهنده گونوره یا واژینوز باکتریایی هست. ترشحات اغلب بوی ماهی می دهند و در هنگام ادرار کـــردن یا داشتن مقاربت با خارش واژن و درد همراه هست.

پنیری

ترشحات پنیری واژن

 • خانومانی که ترشحات آبی پنیری دارند، بوی نامطبوعی نیز حس می کنند. این ترشحات اغلب مات هست و شبیه پنیر هست. عفونت های مخمری و یا واژینوز باکتریایی دو بیماری هستند که باعث ترشحات پنیری می شوند.

سبز

ترشحات سبز رنگ واژن

 • ترشحات آبکی سبز شاخصی از بیماری کلامیدیا یا تریکومونیا هست. این ترشحات دارای بوی ماهی و ترشی هستند و اغلب همراه با قرمزی و درد لگن می باشند.

خاکستری

ترشحات خاکستری واژن

 • اگر ترشحات آبکی خاکستری دارید، ممکن هست نشانه ای از واژینوز باکتریایی باانجام گرفت. این بیماری موجب بوی بد و خارش و تورم واژن می شود.

اگر ترشحات آبکی بو دارند یا سفید تر از آن هست که شفاف باانجام گرفت، نشانه ای از عفونت یا چیز دیگری در بدن هست. هنگامی که می گوییم آبکی، منظورمان ترشحات مشابه آب هست که شفاف هستند و رنگ سفید یا خاکستری در آن ها دیده نمی شود.

۴ علت ترشحات آبکی و شفاف واژن

ترشحات مرطوب واژن طبیعی هست. چرخه قاعدگی شما باعث تغییرات زیادی در ترشحات می شود و ترشحات آبکی یکی از این تغییرات هست. اگر از علائم دیگر رنج می برید، توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید.

خانومان متوجه خواهند انجام گرفت که چهار دلیل عمده برای این ترشحات وجود دارد:

علت نخست: تخمک گذاری

تخمک گذاری محیطی ایده آل برای باردار انجام گرفتن فراهم می کند. اگر می خواهید باردار شوید، تخمک گذاری افزایشین احتمال بارداری را تضمین می کند. مخاط دهانه رحم محیطی آبکی فراهم می کند که اجازه می دهد اسپرم از طریق دهانه رحم شنا کند. به یاد داشته باشید که مخاط معمولا از باکتری ها و عفونت محافظت می کند، اما همچنین به افزایش شانس بارداری کمک می کند.

سطح هستروژن در بدن در طی تخمک گذاری افزایش می یابد و این باعث ترشحات واژن می شود. این اتفاق در طول یک دوره می افتد، و بدن مخاطی که معمولا در طول تخمک گذاری تولید می شود را ایجاد می کند. افزایش ترشحات در یک خانوم باعث:

 • مرطوب انجام گرفتن لباس زیر
 • ترشحات زیاد

در طی تخمک گذاری رطوبت دیده می شود. ترشحات در طی تخمک گذاری:

 • شفاف
 • آبکی
 • بی بو

هستند و بعد از آن یک دوره خشکی و سپس پریودی دیده می شود.

علت دوم: در طول بارداری

– آیا شما سعی دارید باردار شوید؟ اگر چنین هست، ممکن هست باردار باشید. برخی از خانومان قبل از انجام آزمایش حاملگی متوجه این ترشحات آبکی می شوند و معتقدند که حامله هستند. این ترشحات ناشی از تغییرات هورمونی هست که بدن برای بارداری انجام می دهد. 

– سطح هستروژن در بدن تقریبا بلافاصله بعد از لقاح افزایش می یابد. این هورمون ها بدن را برای بارداری آماده می کنند، و در نهایت باعث افزایش چشمگیری در مخاط دهانه رحم می شود. این مخاط زیاد غلیظ می شود که باعث می شود که یک “پوشش مخاطی” ایجاد شود. این پوشش مانع از ورود باکتری ها به مهبل می شود و از جنین محافظت می کند. ترشحات شما حتی ممکن هست حاوی رگه های خون باانجام گرفت.

– اگر ترشحات شما آبکی و حاوی خون باانجام گرفت، نشانه خونریزی لانه گزینی می باانجام گرفت. بعضی از خانومان متوجه لکه بینی می شوند، اما خانومان دیگر ترشحات آبکی حاوی خون مشاهده می کنند.

 • ترشحات واژن در دوران بارداری باقی خواهد ماند و این ترشحات طبیعی هستند مگر اینکه غلیظ و قرمز باشند.
 • اگر خونریزی یا ترشحات قرمز دارید، به پزشک مراجعه کنید تا از سالم بودن جنین در حال رانجام گرفت مطمئن شوید.

علت سوم: بعد از نزدیکی جنسی

اگر رابطه جنسی داشته اید یا متوجه ترشحات آبکی در طول رابطه جنسی انجام گرفتید، این امر بوسیله تحریک جنسی ایجاد انجام گرفته هست. یک خانوم که از نظر جنسی تحریک انجام گرفته هست، همانطور که در طی مقاربت اتفاق می افتد، متوجه خواهد انجام گرفت که ترشحات از واژن خارج نمی شود. دو غده بالای واژن وجود دارد که باعث ترشحات می شود.

بدن شما این ترشحات را برای روانکاری مهبل انجام می دهد تا به آسودهی نفوذ اتفاق بیفتد. گاهی خانومان متوجه می شوند که بعد از نزدیکی جنسی ترشحات آبکی دارند. این نشان می دهد غدد ترشحات را متوقف نکـــرده اند. این اتفاق طبیعی هست و این ترشحات خود به خود متوقف می شوند.

علت چهارم: پریودی

آب نمی تواند از مهبل خارج شود مگر آنکه به زور وارد واژن انجام گرفته باانجام گرفت. این یک اتفاق غیر طبیعی هست و بعضی از خانمها این ترشحات را بدون هیچ دلیل مشخصی تجربه خواهند کـــرد. زیادی از پزشک ها نمی دانند دلیل ترشحات آبکی در طول پریودی اتفاق می افتد. در صورت ترشحات آبکی در پریودی، احتمال مشکلات زیر وجود دارد:

زیادی از خانومان شکایت می کنند که لباس زیر آن ها در طول پریودی با این ترشحات مرطوب می شود، و هیچ کس درک درستی از این که دلیل این اتفاق می افتد ندارد.بهتر هست به پزشک مراجعه کنید و آزمایشات لازم را انجام دهید.

درمان ترشحات آبکی واژن

برای ترشحات آبکی درمانی وجود ندارد، بنابراین اگر ترشحات روشن دارید، بهتر هست راه طبیعی را برای رفع آن ادامه دهید. اگر دارای STD هستید که باعث ترشح می شود، برای درمان بیماری به دارو نیاز دارید.

۵ راه ساده برای کاهش ترشحات آبکی

روشهای کاهش ترشحات، عقلانی هستند، اما زیادی از خانومان موفق به انجام آن نمی شوند. اگر ترشحات باعث ناآسودهی می شود، با پزشک خود صحبت کنید. در غیر این صورت، میتوانید برای کمک به کاهش ناآسودهی از روش های زیر هستفاده کنید:

از دستمال مرطوب هستفاده کنید

دستمال مرطوب یک راه عالی برای کمک به تمیز کـــردن مهبل (واژن) و خالی نگه داشتن ناحیه از باکتری هست. دستمال مرطوب نباید وارد واژن شود. خارج از مهبل (واژن) را برای از بین بردن بو یا رطوبت که باعث ناآسودهی می شود، پاک کنید.هر چه مواد شیمیایی کاهش باانجام گرفت، بهتر هست.

هستفاده از پد

هستفاده از تامپون برای کاهش ترشحات توصیه نمی شود. اما می توانید از پد هستفاده کنید تا لباس های شما خشک بماند. از پدهای نازک هستفاده کنید تا آسوده باشید و ترشحات خروجی جذب آن شود. این پدها در عرض تعداد ثانیه ترشحات را جذب می کنند.

تعویض لباس زیر

اگر لباس زیر شما سریع خیس می شود، یک جفت لباس زیر در کیف خود همراه داشته باشید. در این صورت می توانید در صورت نیاز لباس زیر خود را عوض کنید تا از هر گونه ناآسودهی جلوگیری شود. همچنین تغییر لباس زیر باعث می شود هیچ باکتری تجمع نکند.محیط مرطوب باعث رانجام گرفت باکتری ها می شود و این باکتری ها می تواند منجر به عفونت شود.

آزاد گذاشتن ناحیه تناسلی

اگر می توانید، در شب بدون لباس زیر بخوابید. یک حوله زیر خود پهن کنید تا تخت مرطوب نشود. این تهویه هوا باعث می شود خطر ابتلا به عفونت ( نام آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری )و سوزش کاهش یابد. در اغلب موارد، بدن عدم تعادل باکتری را به صورت خود به خود برطرف می کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن با گیاهان طبیعی

ترشحات آبکی نشانه ای از سالم نبودن نیست، اما احتمال خیلی کمی برای تبدیل ترشحات به عفونت وجود دارد. این اتفاق زمانی دیده می شود که علائم دیگر وجود دارد، و ترشحات اغلب تغییر رنگ می دهند. تعداد گیاه طبیعی و محصولاتی که می توانند به شما در بهبود سیستم ایمنی بدن کمک کنند تا از آلودگی بالقوه جلوگیری کنند، عبارتند از:

 • ویتامین ث
 • D-MANNOSE
 • Saraca ashoka
 • CIMICIFUGA RACEMOSA

– همچنین می توانید سعی کنید برای جلوگیری از عفونت، مجرای ادراری را با آب قره قاط تمیز کنید.

– بهتر هست به تقویت سیستم ایمنی بدن و پاک کـــردن سیستم تولید مثل کمک کنید.

– ترشحات آبکی شایع هست و اغلب نگران کننده نیست. از آنجایی که ترشحات روشن بخشی از چرخه طبیعی قاعدگی هست، اغلب بدون هیچ مشکلی در طول ماه اتفاق می افتد. اگر متوجه انجام گرفتید که ترشحات می تواند تامپون را خیس کند، با پزشک خود صحبت کنید. اگر علائم همراه با این ترشحات باانجام گرفت، مراقبت های پزشکی معقول توصیه می شود.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت تعاون پرتال

منبع: www.checkpregnancy.com

نوشته ترشحات آبکی واژن نشانه چیست؟ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.