تزریق در نقطه ماشه‌ای به منظور مدیریت درد

TPI یا تزریق در نقطه ماشه‌ای می‌تواند گزینه‌ای برای درمان درد در برخی بیماران باانجام گرفت. TPI برای درمان نواحی دردناک عضلانی به کار می‌رود که حاوی نقاط ماشه‌ای یا گره‌های عضلانی‌ای هستند که تایمی عضلات هستآسوده نمی‌کنند، ایجاد می‌شوند. در خیلی از مواقع این گره‌ها را می‌توان زیر پوست حس کـــرد. نقاط ماشه‌ای می‌توانند عصب‌ های حول خود را تحریک کـــرده و موجب درد در همان نقطه یا در نقطه‌ی دیگری از بدن شوند.


در حین تزریق نقاط ماشه‌ای چه اتفاقی می‌افتد؟

در عمل TPI، یک متخصص درمان‌گر، سوخانوم کوچکی را درون نقطه ماشه‌ای بیمار وارد می‌کند. ماده‌ی تزریقی حاوی یک بی‌حس‌کننده موضعی یا محلول نمک هست و می‌تواند حاوی یک کورتیکوهستروئید هم باانجام گرفت. با این تزریق، نقطه‌ی ماشه‌ای غیرفعال می‌شود و درد تخفیف می‌یابد. معمولا یک دوره‌ی کوتاه درمانی با این روش می‌تواند منجر به از بین رفتن تکمیل درد شود. تزریق‌ها در مطب پزشک شده و اغلب تنها تعداد دقیقه طول می‌کشند. در یک مرتبه ویزیت می‌توان تعداد تزریق در تعداد ناحیه انجام داد. اگر بیمار نسبت به یک داروی خاص آلرژی دارد، می‌توان از تکنیک سوخانوم خشک (فاقد دارو) هستفاده کـــرد.


چه زمان باید از تزریق نقاط ماشه‌ای هستفاده کـــرد؟

TPI برای درمان خیلی از دردهای عضلانی به کار می‌رود، از جمله عضلات بازوها، پاها، کمر و گردن. هم‌چنین می‌توان از TPI برای درمان فیبرومیالژیا و سردردهای تنشی هستفاده کـــرد. این تکنیک برای التیام سندرم درد میوفاسیال (درد مزمن بافت‌های دور ماهیچه) که به درمان‌های دیگر پاسخ نداده هست، نیز به کار می‌رود. با این وجود تأثیرگذاری TPI در درمان درد میوفاسیال هنوز در دست بررسی هست.


ترجمه انجام گرفته از وبسایت: www.webmd.com

نوشته تزریق در نقطه ماشه‌ای به منظور مدیریت درد اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.