تعداد دمنوش برای بچه ها

فرزاد برهمندپور؛ کارشناس ارانجام گرفت تغذیه و ارتقای سلامت

 

هشدارات و تحقیقات زیادی در مورد منافع برخی از دمنوش‌ها و چای‌های گیاهی بر سلامت بدن افراد بالغ موجود می‌باانجام گرفت، اما این سؤال ممکن هست مطرح شود که آیا کودکان هم می‌توانند از منافع دمنوش‌ها و چای‌های گیاهی سود ببرند؟

حقیقت امر آن هست که برخی از دمنوش‌ها و چای‌های گیاهی می‌توانند برای کودکان مفید باشند، هرتعداد که مصرف زیاد هر نوع دمنوش یا چای گیاهی برای کودکان توصیه نمی‌شود.

آشنایی با ۷ نوع دمنوش یا چای گیاهی معقول برای کودکان

دمنوش یا چای رازیانه

این نوع دمنوش که به صورت چای و از گیاه رازیانه تهیه می‌شود به دلیل این که مملو از آنتی اکسیدان‌های حیاتی برای بدن کودک هست، می‌تواند برای رفع مشکلات گوارشی، تنفسی و رفع دردهای کولیک در روده کودکان زیاد مؤثر باانجام گرفت.

به صورت حتم طبیعتاً مصرف یکبار در روز آن برای کودکانی که دچار این نوع مشکلات هستند، توصیه می‌شود.

دمنوش یا چای خانومجبیل

تحقیقات زیادی امروزه نشان دادند که خانومجبیل اثرات مثبتی بر عملکـــرد هضم و جذب، فعالیت معقول کبد و کیسه صفرا، رفع درد و ناآسودهی بدنی و از بین بردن مشکلات تنفسی در کودکان دارد.

برخی پزشکان و متخصصان سلامت معتقدند که خانومجبیل بهترین دارو برای رفع دردهای بدنی ناشی از بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا در کودکان می‌باانجام گرفت.

بنابراین مصرف خانومجبیل همراه با چای سبز یا سیاه توصیه می‌شود.

دمنوش یا چای هِل

هِل به عنوان یک طعم دهنده طبیعی چای نقش حیاتیی در تسهیل عملکـــرد دستگاه گوارش و دردهای معده دارد.

در نتیجه برای کودکانی که دچار دل‌دردهای مزمن و خفیف هستند، بهترین نوشیدنی می‌تواند مصرف حداقل یکبار در روز نوشیدنی چای هِل باانجام گرفت.

دمنوش یا چای بابونه

بابونه از جمله گیاهانی هست که منافع زیادی برای بدن کودک به همراه دارد. به خصوص این که ضد دل درد، رفع کننده مشکلات گوارشی، تسکین دهنده دردهای بدن و از بین برنده گاز در روده‌ها می‌باانجام گرفت.

بنابراین در کودکانی که مشکلات گوارشی دارند و یا زیاد حساس و عصبی هستند، مصرف دمنوش یا چای بابونه توصیه می‌گردد.

دمنوش یا چای تمشک قرمز

یکی از بهترین انواع دمنوش و چای می‌باانجام گرفت که غنی از مواد مغذی مورد نیاز کودک بوده و در سلامت کبد و کلیه او نقش زیاد حیاتیی دارد.

به والدین توصیه می‌شود که سعی نمایند در هفته حداقل یکبار این نوع دمنوش و یا چای را به کودک خود بدهند.

دمنوش یا چای نعناع

زمانی که کودک دچار مسمومیت‌های گوارشی می‌شود و یا مبتلا به دل درد و اسپاسم و گرفتگی‌های عضلات داخل شکمی بخصوص در محدوده معده می‌شود، دمنوش یا چای نعناع به عنوان یک نوشیدنی کمک رسان مطرح می‌باانجام گرفت.

چای سبز

هر تعداد که این نوع چای منافع زیادی برای بدن افراد بالغ دارد، ولی در کودکان رعایت تعداد نکته حیاتی ضروری هست، نخست این که نوشیدن زیاد چای سبز برای کودکانی که دچار آلرژی و حساسیت هستند، توصیه نمی‌شود.

به علاوه این که مصرف چای سبز غلیظ به علت این که حاوی کافئین بالایی هست و بدن کودک به کافئین واکنش افزایشی نسبت به افراد بزرگسال نشان می‌دهد، توصیه نمی‌شود.

اما از آنجایی که چای سبز نسبت به چای سیاه حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی افزایشی می‌باانجام گرفت، مصرف یکبار آن به صورت منظم و هفتگی برای کودکان بالای ۱۲ سال به شرط آن که غلظتی ملایم داشته باانجام گرفت، به عنوان یک نوشیدنی تنظیم کننده عملکـــرد سیستم‌های بدنی می‌تواند سودمند باانجام گرفت.

توصیه به والدین

هر تعداد که دمنوش‌ها و چای‌های معرفی انجام گرفته می‌توانند برای عملکـــرد بدنی کودکان مفید باشند، اما والدین باید توجه نمایند که این منافع در صورت مصرف متعارف و کم این نوشیدنی‌ها در کودکان‌شان می‌باانجام گرفت و در صورت بروز هر نوع مشکل، حساسیت و آلرژی در اثر مصرف این نوع نوشیدنی‌ها در کودک خود باید مصرف آن را برای کودک خود قطع نمایند.

 

نوشته تعداد دمنوش برای بچه ها اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.