تعلیم روش از پوشک گرفتن بچه در سه روز • بهداشت كودك،بیماری های کودک • همراه تعاون پرتال

فهرست سرفصل ها

تعلیم روش از پوشک گرفتن بچه در سه روز

نتیجه تصویری برای از پوشک گرفتن بچه

مثل یک آرزو یا حقه هست، نه؟ فکر این که کودک شما بتواند بی‌دردسر از توالت هستفاده کند، آن هم فقط در تعداد روز یا حتی در طول یک بعدازظهر، به نظر باور نکـــردنی می‌آید. اغلب مادرها دست کم تعداد ماه به این موضوع (و همه دشواری‌های مربوط به فرش و شلوار و آب‌کشی) فکر می‌کنند و حتی نزدیک انجام گرفتن به لگن بچه هم آن‌ها را دچار تپش قلب می‌کند!

در این صفحات ما روش تعلیم سریع را برای ۳ روز به صورت یک ساختار گام به گام توضیح می‌دهیم تا مطمئن باشید چیزی را جا نینداخته‌اید. یادتان باانجام گرفت هستفاده از این روش یا هر روش دیگری، به این معنا نیست که کودک پس از آن دیگر مثل آدم‌های بزرگ از توالت هستفاده می‌کند. موفقیت در این روش، یعنی کودک شما هستفاده از توالت را به پوشک ترجیح بدهد، اما همچنان ممکن هست گاهی خراب‌کاری کند و شما باید کمکش کنید تا پیشرفت کند. کمک به کودک تایمی تکمیل می‌شود که امکان هستفاده آسوده از توالت برای کودک‌تان به صورت مستقل تکمیلا وجود داشته باانجام گرفت.

چیزهایی هم هست که باید یادش بدهید؛ مثلا این که چطوری شلوارش را پایین بکانجام گرفت و مجدد پایش کند، لگن توالت را خالی کند و دست‌هایش را با صابون بشوید. این چیزها ممکن هست تعداد ماه طول بکانجام گرفت و شما مجبور باشید تا آن تایم خودتان همراهی‌اش کنید. برای همین هست که بهتر هست به این پلن ۳ روزه، به عنوان آخرین ضربه‌ای نگاه کنید که به توپ در حال پرواز به سمت دروازه می‌خانومید. حیاتی‌ترین چیز این هست که یادتان باانجام گرفت هیچ روشی «درست و بی‌اشکال» نیست، مگر آن که برای خودتان و بچه‌تان درست از آب دربیاید!

خودتان برای تعلیم توالت آماده‌اید؟!

تکنیک کودک بی‌پوشک یک روش «بدون پوشک» هست. یعنی احتمال خرابکاری و آب‌کشی در این روش افزایش از ۱۰۰ درصد هست! بنابراین باید از قبل خودتان را برای هر چیزی آماده کنید. اگر حوصله این طور کارها را ندارید، می‌توانید از شورت‌های تعلیمی هستفاده کنید، اما دیگر انتظار پایان انجام گرفتن ماجرا در ۳ روز را نداشته باشید. روش‌هایی که همراه با پوشک هستند و مثلا مادر در ساعات معینی بچه را به دستشویی می‌برد، ممکن هست ماه‌ها طول بکشند. اما این یک روش تضمینی تعداد روزه هست. اگر واقعا می‌خواهید این روش برای‌تان کار کند، باید بچه‌تان را لخت رها کنید! اگر این موضوع برای‌تان غیرقابل تحمل هست، از یک روش دیگر هستفاده کنید. در غیر این صورت، الان بهترین زمان برای شروع هست. اگر از همین حالا خودتان را آماده کنید، می‌توانید تابستان را بدون پوشک سپری کنید! هورا!

تعلیم توالت

یک لگن تعلیمی کودک که او خودش به تنهایی بتواند رویش بنشنید. اگر بتوانید برای هر جای خانه (مثلا اتاق خودش، هال، آشپزخانه، توالت و حمام) یکی تهیه کنید، فوق‌العاده هست. یک عالمه آب یا آبمیوه و مایعات دیگر برای نوشیدن جایزه برای هر بار هستفاده مطلوب(!) از لگن (شکلات، چیپس یا هر چیز دیگری که کودک‌تان واقعا دوست داشته باانجام گرفت و شما معمولا او را از خوردن‌اش محروم می‌کنید!)شلنگ یا ظرف آب و یک عالمه دستمال و سطل و این طور چیزها برای پاک کـــردن رخدادهای تصادفی در وسط خانه. تعداد دست شلوار یا شورت آسوده که فوری پایین بیایند؛ برای تایم‌هایی که بیرون از خانه هستید.

تعداد دست زیرانداز جاذب آب یک بار مصرف (می‌توانید از داروخانه تهیه کنید) برای جاهای خاص که نمی‌خواهید احیانا کثیف شوند؛ مثلا روی صندلی ماشین یا مبلی که روی آن می‌نشینید. بهتر هست آن را طوری پهن کنید که کودک‌تان متوجه آن نشود، مثلا زیر روکش اصلی صندلی.

یک ماه قبل از شروع

کنترل کنید که کودک‌تان برای شروع پلن تعلیم توالت آماده هست یا نه. آمادگی، یعنی این که کودک‌تان بعد از هر بار دستشویی برای ۲ ساعت یا افزایش خشک می‌ماند، از شما می‌خواهد که به توالت برود، دوست ندارد پوشکش کنید و در زمان‌های نسبتا مشخصی در روز مدفوع می‌کند. اگر کودک شما ۲۸ ماهگی را پشت سر گذاشته باانجام گرفت، به احتمال زیاد این نشانه‌ها را خواهد داشت. هر چه سن بچه‌ها افزایش از ۲۸ ماه و نزدیک‌تر به ۳ سالگی باانجام گرفت، موفقیت این روش افزایش تضمین می‌شود.

پلن کاری‌تان را خالی کنید و ۳ روز را دربست کنار بگذارید و روی تعلیم توالت تمرکز کنید. یک نفر دیگر (پدر، مادربزرگ یا پرستار) را هم کنار دست‌تان داشته باشید تا حداقل در ۲ روز نخست کمک‌تان کند.

یک جور «سرود توالت» اختراع کنید! دنبال این هست که با رقص و سرود و خوشحالی کودک را به خاطر موفقیتش تشویق کنید و برای ادامه دادنش به او انگیزه بدهید. بنابراین این سرود می‌تواند یک آواز باانجام گرفت، یک هورای دسته‌جمعی یا یک رقص ۳ نفره با کودکی که توی هوا پرت می‌شود! به این فکر کنید که کودک‌تان چطوری‌اش را دوست دارد.

۲ تا ۵ هفته قبل از شروع تعلیم، کودک‌تان را با لگنش آشنا کنید. تایم‌هایی که خودتان، همسرتان یا نزدیکان دیگری که با آن‌ها رودربایستی ندارید، می‌خواهید به توالت بروید، به او هشدار بدهید که دارید برای چه کاری می‌روید! می‌توانید مراحل توالت را از پایین کشیدن شلوار تا سیفون و شستن دست‌ها برایش توضیح بدهید. حتی می‌توانید بعد از توالت، همراه با همسرتان برای خودتان سرود توالت را اجرا کنید! (اگر والدین این کار را برای خودشان بکنند، کودک حس می‌کند این یک تفریح خانوادگی هست!) می‌توانید این کار را برای عروسک‌های کودک‌تان هم اجرا کنید و پایان مراحل توالت را به او نشان بدهید.

یک هفته قبل از شروع
یک بسته پوشک را به کودک‌تان نشان بدهید و بگویید که از چهارشنبه (یا هر روز دیگری که قرار هست آغاز تعطیلات ۳ روزه تعلیم پوشک‌تان باانجام گرفت) دیگر نیازی به این‌ها ندارید و او قرار هست بی‌پوشک بگردد. این را به عنوان یک ماجرای مفرح و هیجان‌انگیز معرفی کنید. به او بگویید هر تایم این بسته پوشک پایان شود، دیگر نیازی نیست او پوشک به پا کند و آزاد هست!

یکی از علت‌های کارآمدی این روش (و علت این که به آن روش «کودک، بی‌پوشک» می‌گویند) این هست که بچه‌ها عاشق این هستند که بی‌لباس بگردند!

نخستین روز تعلیم
همراه با کودک‌تان از خواب بیدار شوید. پوشکش را باز کنید. بهتر هست کودک‌تان لباسی داشته باانجام گرفت که مزاحم نشستن او روی لگن نشود. یک دامن کوتاه (بدون شورت) برای دخترها عالی هست. برای پسرها هم فقط یک شورت آسوده‌تر هست. از حالا به بعد شما و همسرتان باید چشم بدوزید به بچه‌تان تا اگر نشانه‌هایی از نیاز به دستشویی دیدید، او را فوری به نزدیک‌ترین لگن برسانید.

در طول روز همگی (یعنی خودتان، همسرتان و کودک‌تان) را مجبور کنید میوه و چیزهای آبکی بخورند و کلی آب و شربت دم دست بگذارید که چیزی برای توالت داشته باشید! هر تایم خودتان خوهستید به توالت بروید، به کودک‌تان بگویید و مراحل را برایش توضیح دهید. جای دقیق لگن را به او نشان بدهید و بگویید که چه انتظاری از او دارید.

اگر کودک‌تان روی لگن نشست و کارش را انجام داد، موفقیتش را به او تبریک بگویید، حتی اگر افزایشش روی زمین ریخته بود و فقط یک قطره‌اش به لگن رسیده بود! اگر این طوری انجام گرفت، سرود توالت را با هم اجرا کنید و حتی می‌توانید به او جایزه هم بدهید. بعد از ۱۰ تا ۱۲ بار، معمولا بچه‌ها یاد می‌گیرند به صورت مستقل از لگن هستفاده کنند.

اگر یک اتفاق ناخوشایند رخ داد (مثلا مبل یا فرش کثیف انجام گرفت) نگویید «چیزی نیست!». به جایش با یک لحن ملایم و کمی ناآسوده بگویید «جیش (یا پی‌پی) توی لگن!» و به کودک‌تان کمک کنید تا فرش و مبل را تمیز کنید. به هیچ عنوان سرش داد نخانومید و به خاطر اتفاقی که افتاده، شرمنده‌اش نکنید. اتفاق، حتما می‌افتد!

قبل از زمان خواب بعدازظهر و خواب شبانه، به کودک‌تان بگویید که تایم توالت هست (از او نپرسید که می‌خواهد برود یا نه، چون پاسخش نه خواهد بود!) و بعد پوشکش کنید، مگر این که مطمئن باشید خشک می‌ماند.

روز دوم تعلیم
روش روز نخست را ادامه بدهید. تنها تفاوت این هست که در روز دوم می‌توانید یک ساعت در بعدازظهر بیرون بروید. صبر کنید تا او در لگن کارش را بکند و بعد سریع از خانه بیرون بخانومید! این طوری به او می‌فهمانید که بین زمان بیرون رفتن از خانه و دستشویی کـــردن، ارتباطی وجود دارد. ضمنا با این کار کودک‌تان را با «توالت درخوهستی» هم آشنا می‌کنید، یعنی قبل از بیرون رفتن از او بخواهید که توالت کند.

موقع بیرون رفتن پای کودک‌تان یک شلوار آسوده بکنید و برایش پوشک یا شورت تعلیمی نپوشانید. قرار هست برای هر رخدادی، داخل خانه یا بیرون آن کودک را آزاد بگذارید. با این حال تعداد دست لباس با خودتان بردارید؛ شاید خیلی هم خوش شانس نبودید!

بهتر هست برای بیرون رفتن یک جای نزدیک را انتخاب کنید تا پیاده (بدون ماشین) بروید. قدم زدن در محله (حتی اطراف ساختمان خودتان) یا رفتن تا پارک نزدیک خانه، این امکان را مهیا می‌کند که یک لگن کوچک را هم با خودتان ببرید. در این مرحله، انتظار نمی‌رود که کودک بتواند خودش را یک ساعت نگه دارد.

روز سوم تعلیم
همان روش روز نخست را ادامه بدهید، اما می‌توانید صبح و عصر برای یک ساعت بیرون بروید. هر بار قبل از رفتن از کودک‌تان بخواهید توالت کند و بعد بیرون بروید.

برای بیرون رفتن همان کارهای قبلی را بکنید؛ شلوار آسوده، لگن کوچک همراه و لباس‌های اضافه.

بعـد از آمـوزش
بعد از این تعطیلات طولانی می‌توانید انتظار داشته باشید که کودک‌تان هر بار که لازم دارد، خودش را به لگن برساند یا به شما بگوید که کمکش کنید. اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب، همچنان باید انتظار اتفاقاتی را داشته باشید.

برای ۳ ماه فردا، به کودک‌تان اجازه بدهید با شورت یا با یک شلوار شل و ول در خانه بگردد. پوشک را فقط برای خواب شبانه هستفاده کنید. بیرون از خانه هم شلوارهای آسوده پای او کنید که پایین کشیدن‌شان ساده باانجام گرفت.

شورت‌های تعلیمی یا لباس‌های زیر تنگ برای بچه حس پوشک را دارند و هستفاده از آن‌ها قبل از ۳ ماه کودک‌تان را ترغیب می‌کند که توی همان‌ها کارش را انجام بدهد. بعد از ۳ ماه بدون هیچ رخداد غیر منتظره، می‌توانید به او شورت بپوشانید.

تایمی بیرون می‌روید، لگن کوچک‌تان را همراه‌تان ببرید. در محیط‌های عمومی از آن در دستشویی‌های عمومی هستفاده کنید یا از تبدیل‌های توالت فرنگی برای او هستفاده کنید. حتما دست‌های خودتان و کودک‌تان را بعد از هستفاده از توالت بشویید.

اگر تعلیم ۳ روزه پاسخ نداد

اگر کودک شما بعد از تعلیم ۳ روزه هیچ اشتیاقی برای هستفاده از لگن نشان نداد، ۶ تا ۸ هفته وقفه ایجاد کنید و مجدد امتحان کنید. اگر کودک‌تان کاهش از ۷۵درصد موفقیت نشان بدهد یا ابداً برایش اهمیتی نداشته باانجام گرفت که زیر پایش خیس می‌شود، تعلیم را متوقف کنید و به بعد موکول کنید.

مثبت و منفی‌های تعلیم ۳ روزه توالت

 چیزهای نیکو
روش تعلیم ۳ روزه «کودک، بدون پوشک» یک روش آسان هست که هر مادر و پدری می‌توانند آن را دنبال کنند. اگر به نظرتان تعلیم توالت رفتن یک فرایند مخوف و پراضطراب هست، یا فکر می‌کنید تعلیم آن غیر ممکن هست، این روش را انتخاب کنید!

این روش خیلی سریع پاسخ می‌دهد؛ در نتیجه برای مادرهای شاغل یا آن‌هایی که مجبورند در مدت مشخصی این ماجرا را پایان کنند (مثلا اگر انتظار فرخانومد دوم را می‌کشید یا یک سفر کاری در پیش دارید) مفید هست. ضمنا کودک‌تان هم به خودش افتخار می‌کند و احساس هستقلال به دست می‌آورد. علاوه بر این، شما می‌توانید پول‌هایی را که برای خریدن پوشک خرج می‌کـــرده‌اید، کنار بگذارید و به خاطر پوشک‌های کثیف‌تان هم کاهش به محیط زیست آسیب می‌خانومید!

این روش به جایزه دادن متکی نیست و تشویق کودک در حد سرود توالت یا یک آواز تشویقی هست. بنابراین لازم نیست نگران این باشید که کودک‌تان برای توالت به جایزه (مثلا شکلات) وابسته می‌شود. ضمنا با این روش شما توالت را به یک فعالیت مفرح و بامزه تبدیل می‌کنید و از تبدیل انجام گرفتن کودک‌تان به یک موجود بیزار از توالت (که باید برای بردنش به دستشویی دنبالش بدوید و التماسش کنید) جلوگیری می‌کنید.

 چیزهای بد
این که ۳ روز در خانه بمانید و چشم‌های‌تان را به کودک‌تان بدوزید تا متوجه کوچک‌ترین نشانه و تحرک از او برای نیاز به توالت شوید، کمی دشوار هست. به صورت حتم این موضوع معمولا پس از روز نخست و با یادگیری کودک آسوده‌تر می‌شود. اگر هر دو (شما و همسرتان) شاغل باشید، این موضوع دشوار‌تر هم می‌شود و شاید نیاز به یکی دو روز مرخصی داشته باشید.

این که کودک‌تان بخواهد ۳ روز در خانه لخت بگردد، شاید برای‌تان خوشایند نباانجام گرفت. ممکن هست شما این کار را غیراخلاقی بدانید، در حالی که خانواده‌های دیگری مشکلی با این که کودک‌شان را با خودشان به توالت ببرند و مراحل کار را نشانش بدهند هم نداشته باشند. این به وضعیت فرهنگی خودتان مربوط هست و شما باید روشی را که خودتان می‌پسندید، انتخاب کنید. اگر دوست ندارید کودک‌تان تکمیلا لخت باانجام گرفت، می‌توانید یک دامن پای دخترتان کنید یا یک شورت شل و آویزان پای پسرتان. ضمنا، فصل سرما هم می‌تواند مانع اجرای این روش باانجام گرفت. شاید لازم باانجام گرفت دمای شوفاژهای خانه را کمی زیاد کنید یا برای اجرای پلن تا تابستان صبر کنید.

تعداد تجربه واقعی برای اجرای پلن «کودک بدون پوشک»
من این پلن را در کمال ناامیدی شروع کـــردم! آن موقع کودک دومم را باردار بودم و ترجیح می‌دادم هر چه سریع‌تر این ماجرا پایان شود، اما امید نداشتم که واقعا این اتفاق رخ بدهد. روز نخست بی‌نهایت تاسف‌بار و ناامید کننده بود. دخترم حتی متوجه نمی‌انجام گرفت که دریاچه زیر پایش کاردستی خودش هست! حتی تلاشی هم برای رسیدن به لگن نمی‌کـــرد. تایمی روز نخست به شب رسید، مطمئن بودم که اشتباه کـــرده‌ام و زود اقدام کـــرده‌ام. تعداد شورت‌های شسته انجام گرفته روی بند ۱۲ تا بود و آن قدر خانه را آب کشیده بودیم که دیگر هیچ حوله و دستمال خشکی نداشتیم. من دچار کآقارد انجام گرفته بودم و همسرم پایان روز داشت حوله می‌شست. روز دوم همه چیز خیلی بهتر بود. تعداد آب‌کشی‌ها به ۳ بار رسید. دخترم سعی کـــرده بود خودش را به لگن برساند، اما در اغلب اوقات موفق نمی‌انجام گرفت. با این حال انگار تازه دخترم فهمیده بود که قضیه از چه قرار هست! روز سوم عالی بود. آبکشی پایان انجام گرفت. ما موفق انجام گرفته بودیم!

قاطع باشید. به خودتان بگویید: همین هست؛ ۳ روز دیگر همه چیز پایان انجام گرفته هست! چشم‌های‌تان را به روی دشواری‌ها ببندید و شروع کنید.

از کلی تایم قبل به ماجرا فکر نکنید و خودتان را نترسانید. ماجرا واقعا ساده‌تر از چیزی که فکرش را می‌کنید، پیش می‌رود. خیلی از مادرها بعد از این که کودک‌شان را از پوشک گرفتند، می‌گویند اگر می‌دانستم این قدر ساده هست، زودتر می‌گرفتم!

اگر برای فرش‌ها یا مبل‌های‌تان نگرانید، جمع‌شان کنید! فرش‌های گران قیمت‌تان را لوله کنید و روی مبل‌های‌تان روکش بکشید تا نخواهید پایان مدت به آن‌ها فکر کنید. به هر حال آب کشیدن یک متر سرامیک آسوده‌تر از شستن فرش ۹ متری هست.

اگر نمی‌خواهید همه جای خانه‌تان را شلنگ بکشید، یک جا در خانه‌تان را که آب کشیدنش آسان‌تر هست (مثلا آشپزخانه یا راهروی جلوی حمام یا دستشویی) برای کودک‌تان جذاب کنید. خودتان همان جا بپلکید و اسباب گیم‌های او را هم همان جا بیاورید. شاید بهتر باانجام گرفت ۳ روز خانوادگی در همین محل اطراق کنید!

می‌توانید به جای سرود توالت، از جایزه‌هایی مثل شکلات و چیپس هستفاده کنید یا فقط قول یک سه‌چرخه را بدهید.

لگن را دم دست بگذارید! تجربه من نشان داد این که دخترم روز نخست سراغ لگن نمی‌رفت، به خاطر دوری‌اش بود. عضلات بچه‌ها هنوز آن قدر سفت نیست که بتواند جلوی ریزش ادرار را تا رسیدن به لگن بگیرد. اگر لگن درست بغل دست بچه باانجام گرفت، او می‌تواند فوری رویش بنشیند. اما رسیدن تا دستشویی، کار دشواری هست. بهترین کار این هست که همان جا، وسط خانه یا اتاق یا آشپزخانه (هرجا که کودک افزایش حضور دارد) یک زیرانداز ضدآب بیندازید و لگن را رویش بگذارید. این طوری احتمال موفقیت و در نتیجه اعتماد به نفس کودک را افزایش می‌کنید. من این کار را روز دوم انجام دادم و فوری نتیجه‌اش را دیدم!

چطور همه جا را تمیز کنیم؟
احتمال این که مجبور شوید تعداد جا را آب بکشید، قطعی هست. پس از قبل خودتان را آماده کنید.

برای آب کشیدن زمین، باید از آب جاری یا کر هستفاده کنید. یک شلنگ که به شیر آب وصل انجام گرفته، نجسی را تمیز می‌کند. نخست عین نجهست (ادرار یا مدفوع) را با دستمال کاغذی خشک کنید. بعد روی آن آب بگیرید. اگر در آن محل آب‌رو (چاه) وجود داشته باانجام گرفت(مثل دستشویی یا حمام یا آشپزخانه)، کارتان خیلی آسوده هست. آب بگیرید و سعی کنید بدون پخش و پلا انجام گرفتن آب، وارد راه‌آب شود.

اگر آب‌رو ندارید (مثلا وسط هال یا پذیرایی یا اتاق نجس انجام گرفته) بعد از تمیز کـــردن نجهست، دور تا دور محل نجهست را حوله یا دستمال بچینید؛ طوری که آب به بیرون محیط درز نکند. روی نجهست آب بریزید. آب را با حوله‌ها تکمیلا جمع کنید (مواظب باشید به بیرون محیط دایره حوله‌ها درز نکند) و حوله‌ها را در یک لگن بیندازید. اگر از آب شلنگ هستفاده می‌کنید با یک بار آب ریختن و تکمیلا جمع کـــردن، محل پاک می‌شود. اما اگر به آب جاری دسترسی ندارید و مثلا با پارچ آب، آب می‌ریزید، باید این کار را ۳ بار تکرار کنید. با ۳ بار آب ریختن و خشک کـــردن، محل پاک می‌شود.

برای شستن لباس‌های بچه (و احیانا حوله‌هایی که برای پاک کـــردن زمین هستفاده کـــرده‌اید) کافی هست آن‌ها را زیر شیر آب بگیرید و تعداد بار خیس کنید و بچلانید تا مطمئن شوید که آب داخلش بیرون آمده و تمیز انجام گرفته.

برای شستن خود بچه، یک بار آب ریختن با شلنگ کافی هست. زیاد بچه را نشویید. اذیت می‌شود.

اگر وسیله‌ای مثل مبل و میز نجس انجام گرفت، بهترین راه این هست که آن را ببرید توی حمام و یک بار رویش آب شلنگ بگیرید. در غیر این صورت باید همان روش آب ریختن و خشک کـــردن را اجرا کنید.

منبع: مجله منطقهزاد

loading…

***

loading…

نوشته تعلیم روش از پوشک گرفتن بچه در سه روز • بهداشت كودك،بیماری های کودک • همراه تعاون پرتال اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.