تغذیه در کودکان مبتلا به آسم

پریسا شفیعی ثابت؛ کارشناس تغذیه

 

آسم بیماری غیر واگیر ریوی بوده که با تاثیر بر مجاری تنفسی مشکلات مختلفی از جمله تنگی نفس، خس خس و سرفه ایجاد می‌کند که انجام گرفتت و تعداد دفعات این حملات در افراد مختلف متفاوت می‌باانجام گرفت.

اگر آسم خانومدگی و فعالیت‌های روزانه کودک شما را درگیر کـــرده، رعایت رژیم غذایی سالم در کاهش علائم این بیماری زیاد کمک کننده خواهد بود که برخی از این نکات در ادامه بیان انجام گرفته هست.

مواد غذایی غنی از ویتامین‌های C و E را در رژیم غذایی روزانه خود افزایش دهید

ویتامین‌های C و E دارای اثرات آنتی اکسیدانی قوی هستند. آنتی‌اکسیدان‌ها باعث محافظت در برابر آسیب سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد انجام گرفته و نقش حیاتیی در بهبود عملکـــرد ریه‌ها دارند.

میوه‌ها و سبزیجات منابع غنی از ویتامین C بوده و همچنین ویتامین E در مغزها، دانه‌ها و بعضی روغن‌ها یافت می‌شود. ویتامین C همچنین دارای اثرات ضد التهابی نیز می‌باانجام گرفت.

این اثرات باعث می‌شود تا رژیم غذایی غنی از ویتامین‌های C و E علائم بیماری آسم را کاهش دهد.

همچنین تحقیقات نشان داده هست کودکان متولد انجام گرفته از مادران با ویتامین E سرمی پایین، افزایش در معرض ابتلا به آسم قرار می‌گیرند.

کمبود منیزیم و سلنیوم را جدی بگیرید

کمبود منیزیم در بیماران مبتلا به آسم شایع بوده و گرفتگی‌های ماهیچه‌ای را ایجاد می‌کند.

با مصرف مواد غذایی غنی از منیزیم مانند حبوبات، سبزیجات برگ سبز، ماهی و گوشت قرمز می‌توان جلوی این انقباض‌های عضلانی را گرفت و علائم آسم را کاهش داد.

سلنیوم برای تولید آنزیمی در بدن که نقش آنتی‌اکسیدانی دارد مورد نیاز هست. با تأمین نیاز بدن به سلنیوم می‌توان از تخریب سلولی جلوگیری کـــرد و به بهبود بیماری آسم کمک کـــرد.

مواد غذایی غنی از ویتامین B6 دریافت کنید

زیادی از داروهای آسم تجویز انجام گرفته برای بیماران با جذب ویتامین B6 تداخل ایجاد کـــرده و این تداخل باعث می‌شود در زیادی از مبتلایان به آسم شاهد کمبود ویتامین B6 باشیم.

مصرف مواد غذایی غنی از این ویتامین مانند دانه آفتابگردان، تخم مرغ، مغزها، سیب زمینی، موز ویا افزودن مکمل ویتامین B6 به رژیم غذایی باعث کاهش دفعات و انجام گرفتت حملات آسم می‌شود.

مصرف ویتامین B12 و کمک به بهبود علائم انجام گرفتید آسم

ویتامین B12 از عوامل کمک کننده در روند بهبود مبتلایان به آسم می‌باانجام گرفت و همچنین با توجه به اینکه برخی از واکنش‌های افراد مبتلا به آسم مربوط به افزودنی‌های غذایی هست، مصرف مقادیر کافی ویتامین B12 می‌تواند واکنش‌های آسم را در افراد حساس به سولفیت‌ها کاهش دهد.

منابع غذایی غنی از ویتامین B12 شامل گوشت، شیر، فرآورده‌های لبنی، ماهی و تخم مرغ می‌باانجام گرفت.

مصرف چربی‌های امگا ۳ را افزایش دهید

چربی‌های امگا ۳ حاوی ترکیبات ضدالتهابی هستند که خطر حملات آسم و علائم این بیماری را کاهش می‌دهد.

در مطالعات انجام انجام گرفته مشخص انجام گرفته کودکانی که به طور منظم امگا ۳ دریافت می‌کنند نسبت به کودکانی که دریافت کمی دارند چهار برابر کاهش در معرض ابتلا به آسم قرار می‌گیرند.

از منابع غذایی غنی از امگا ۳ می‌توان به گردو، تخم کتان، سویا و ماهی‌ها اشاره کـــرد.

دریافت ویتامین D را فراموش نکنید

آسم بیماری مرتبط با سیستم ایمنی بوده و از این جهت دریافت کافی ویتامین D با اثری که بر سلامت سیستم ایمنی دارد، در بهبود علائم آسم کمک کننده هست.

همچنین کاهش سطح ویتامین D موجب بروز التهاب و تانجام گرفتید علائم آسم می‌گردد.   از منابع غذایی غنی از ویتامین D، تخم مرغ، غلات غنی انجام گرفته، ماهی‌های چرب، جگرگاو، شیر غنی انجام گرفته با ویتامین D را می‌توان نام برد.

مواجهه روزانه پوست با نور خورشید نیز از کاهش سطح سرمی ویتامین D جلوگیری می‌کند.

مواد غذایی ممنوع

اگر کودک شما مبتلا به آسم هست، برای کاهش دفعات و انجام گرفتت حملات بهتر هست برخی خوراکی‌ها از رژیم غذایی روزانه حذف شود.

۱- کاهش مصرف غذاهای تند، ادویه دار و غذاهای سرخ انجام گرفته و چرب به بهبود حملات آسم کمک می‌کند.

۲- سولفیت‌ها موجب بروز حملاتی مانند تنگی‌نفس در برخی کودکان مبتلا به آسم می‌گردد. جهت کنترل مصرف سولفیت‌ها به برچسب‌های غذایی کنسروها و مواد غذایی آماده و بسته بندی توجه کنید.

انجام گرفتت حملات به غلظت سولفیت موجود در مواد غذایی و میزان حساسیت هر کودک بستگی دارد.

۳- مصرف نمک طعام را کاهش دهید. مصرف نمک طعام علائم بیماری آسم را تانجام گرفتید کـــرده و همچنین بدن را در معرض کمبود پتاسیم قرار می‌دهد، در حالیکه پتاسیم برای بهبود عملکـــرد ریه‌ها ضروری هست.

علاوه بر کاهش نمک طعام مصرفی، مواد غذایی آماده، بسته‌بندی، کنسرو انجام گرفته و منجمد حاوی مقادیر زیادی نمک می‌باشند که ترجیحأ بهتر هست از رژیم غذایی روزانه حذف انجام گرفته و یا محدود گردد.

۴- در اغلب موارد آلرژی به مواد غذایی علائم آسم را تانجام گرفتید می‌کند پس بهتر هست مواد غذایی حساسیت زا را از پلن غذایی کودک حذف کنید.

هرتعداد در افراد مختلف ممکن هست مواد غذایی متفاوتی حساسیت ایجاد کند ولی خوراکی‌هایی مانند بادام یا بادام زمینی از اقلام شناخته انجام گرفته هست.

۵- تأثیر مصرف شیر بر علائم آسم در افراد مختلف متفاوت هست. پس از مصرف شیر، در برخی افراد خس خس سینه و سایر علائم منفی دیده می‌شود اما در برخی دیگر شاهد بهبود حملات آسم هستیم.

با توجه به این تأثیرات متناقض بهتر هست درباره مصرف یا عدم مصرف شیر به بدن کودک خود توجه کنید.

نکات حیاتی

از مصرف حجم زیاد مواد غذایی در یک وعده خودداری کنید. با کاهش حجم هر وعده و افزایش تعداد دفعات غذاخوردن از ۳ به ۶ وعده اصلی، می‌توان مشکلات تنفسی ایجاد انجام گرفته برای کودکان را کاهش داد و به کنترل حمله‌های آسم کمک کـــرد.

به این ترتیب تمایل کودکان به غذاخوردن افزایش می‌یابد. برای تأمین مواد مغذی مورد نیاز، بهتر هست مواد غذایی با ارزش غذایی بالا را در وعده‌ها بگنجانید و تنقلات کم ارزش را حذف کنید.

 چربی‌های مصرفی را با دقت انتخاب کنید. چربی‌های اشباع مانند روغن‌های جامد و کره می‌تواند التهاب مجاری تنفسی را تانجام گرفتید کند و بهتر هست از غذای روزانه حذف گردد.

در مقابل برخی چربی‌ها مانند امگا ۳ موجود در ماهی، روغن کلزا و چربی گردو علائم آسم را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

 وخانوم کودک را کنترل کنید. نتایج مطالعات نشان می‌دهد افزایش وخانوم بدن باعث تانجام گرفتید علائم آسم و کاهش عملکـــرد ریه‌ها می‌گردد.

کودکان مبتلا به آسم افزایش در معرض افزایش وخانوم بدن هستند که این موضوع به علت کم تحرکی ناشی از مشکلات تنفسی می‌باانجام گرفت.

افزایش وخانوم در سنین کودکی و وخانوم بالای هنگام تولد، احتمال ابتلا به آسم را افزایش می‌دهد و کاهش وخانوم در کودکان چاق گام حیاتیی به سمت سلامتی می‌باانجام گرفت.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای یک انتخاب معقول برای مبتلایان به آسم می‌باانجام گرفت.  

با رعایت رژیم غذایی مدیترانه‌ای در دوره بارداری و کودکی، احتمال ابتلا به آسم و علائم آسم را در فرخانومدان خود کاهش دهید.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای سرشار از میوه و سبزیجات بوده و با مصرف منظم روغن زیتون، ماهی، غلات سبوس‌دار، حبوبات و مغزها یک الگوی تغذیه‌ای سالم به حساب می‌آید.

این الگوی غذایی به علت دارا بودن مقادیر بالای آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و اسیدهای چرب غیراشباع در بهبود علائم بیماری آسم مؤثر هست.

 

نوشته تغذیه در کودکان مبتلا به آسم اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.