تفاوت های بارداری نخست و دوم

تحریریه گروه ترجمه تعاون پرتال

 

بارداری برای دومین بار تفاوت‌های فاحشی با بارداری قبلی دارد اما این تفاوت‌ها بد نیستند.

معمولا تایمی خانم‌ بارداری را می‌بینیم، همه دكتر می‌شویم و شروع به تعاون پرتال‌ پیچیدن برای او می‌كنیم و تا جائیكه می‌‌توانیم به او توصیه‌هایی درباره موقعیت و شرایطش می‌كنیم.

در افزایش بارداری‌‌ها، بارداری نخست و دوم، فرخانومدان جنسیت متفاوت دارند و همین مسئله باعث به وجود آمدن تفاوت‌هایی نیز می‌شود ولی تعداد بارداری‌هایی كه هر دو مورد یك جنس هستند، نیز كم نیستند، شاید با خواندن برخی از تفاوت‌ها در بارداری‌های نخست و دوم متعجب شوید.

دانش  و آگاهی

در بارداری نخست مادر سعی می‌کند هشدارات مورد نیازش را از طریق كتاب خواندن جمع‌آوری كند و سطح دانش خود را بالاتر ببرد او مرتب از دیگران (افراد با تجربه‌تر) سوال می‌كند و سعی می‌كند با پیچیدگی‌های این دوران افزایش آشنا شود ولی در بارداری دوم، مادر نیازی به مطالعه كردن در این باره ندارد خودش از تجربیات قبلی‌اش هستفاده می‌كند و آنها را به كار می‌گیرد مگر در مواردی خاص.

حالت تهوع صبحگاهی

شاید عجیب به نظرتان برسد ولی در بارداری نخست حالت تهوعی كه مادر صبح‌ها تجربه می‌كند زیاد افزایش از بارداری‌های بعدی هست.

سطح هیجان

در بارداری نخست، مادر و اطرافیانش هیجان افزایشی دارند مخصوصا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها. خود مادر نیز از اینكه می‌تواند موجود خانومده دیگری را داخل شكمش حس كند، زیاد شگفت‌زده هست ولی مسلما تجربه این دوران برای بار بعدی هیجانات كمتری به دنبال خواهد داشت.

نه اینكه اطرافیان خوشحال نیستند اما سطح هیجانات آنها كاهش پیدا می‌كند دلیل كه حتی خودتان نیز به اندازه بار نخست ذهن‌تان درگیر بارداری نیست و نسبت به آن حالت عادی‌تری دارید.

هشیاری افزایش نسبت به حركات جنین در رحم

در بارداری دوم، مادرها تقریبا در ۱۴ هفتگی جنین به نیکوی متوجه حركات او می‌شوند.

جنین‌ها در حركت كردن تفاوت‌های زیادی با هم ندارند، بلكه شما با توجه به تجربه قبلی‌تان بهتر می‌توانید آنها را درك كنید. عضلات بدن مادر قبلا یكبار كشیده انجام گرفته‌اند. پس سریع‌تر و آسوده‌تر از بارداری قبلی حركت‌ها را تشخیص می‌دهد.

چاقی و اضافه وخانوم افزایش

زیادی از خانم‌ها در طول دوران بارداری برای بار دوم احساس می‌كنند بزرگتر و چاق‌تر انجام گرفته‌اند اما معمولا این تصور آنها غلط هست و علت اینكه مادر احساس چاقی افزایشی می‌كند این هست كه در بارداری قبلی كمی نسبت به گذشته چاق‌تر انجام گرفته بود و حالا به وخانوم قبلی، وخانوم افزایشی اضافه می‌شود و مادر احساس چاقی افزایشی می‌كند.

برای كاهش این مشكل بهتر هست به فكر انجام برخی ورزش‌های سبك باشید مثلا هر روز تعداد دقیقه پیاده‌روی كنید.

نوع زایمان

در زایمان نخست یكی از دغدغه‌های بزرگ مادر، زایمان هست زایمان طبیعی و یا سزارین كدام بهتر هست؟ در بارداری دوم این ابهامات برای مادر پایان می‌شود و به طور واضح می‌داند كه باید چكار كند. او اعتماد به نفس افزایشی در مقایسه با بارداری قبلی‌اش دارد و گام‌هایش را مطمئن‌تر برمی‌دارد.

نگرانی‌ها

در بارداری نخست مادر تقریباً راجع به همه چیز نگران هست، پایان اختلالات و بیماری‌ها ذهن او را درگیر می‌كنند اما در بارداری دوم مادر فقط دغدغه خواب دارد او می‌خواهد مدتی بدون مزاحم و ناآسودهی به آسودگی بخوابد.

جنین افزایش از قبل به سمت پایین شكم می‌آید

عضلات ماهیچه شكم دچار كشیدگی انجام گرفته‌اند و در بارداری دوم ضعیف‌تر انجام گرفته‌اند آنها نمی‌توانند همانند بارداری نخست، جنین را بالا نگاه دارند و حالت شل و افتاده دارند.

بنابراین جنین افزایش به سمت پایین شكم مادر هدایت می‌شود در نتیجه فشار روی ناحیه مثانه و لگن افزایش می‌شود و مادر احساس درد افزایشی می‌كند. انجام برخی ورزش‌های كششی باعث تقویت این عضلات می‌شود.

 

نوشته تفاوت های بارداری نخست و دوم اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.