تولید موز با پروویتامین A در سطح بالا

نحوه ایجاد موز با پروویتامین A موز با پروویتامین A بالا فواید موز با پروویتامین A بالا

محققان بعد از تعدادین سال بالاخره موفق انجام گرفتند با انتقال ژن و ابداًح ژنتیکی نوین، موز طلایی را تولید کنند که در خود پروویتامین A به میزان قابل توجهی دارد. در این مقاله از دکتر سلام به ایجاد موز طلایی با پروویتامین A بالا پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

محققان بعد از سال‌ها توانستند با انتقال ژن و ابداًح ژنتیکی نوین، موزی را تولید کنند که به میزان قابل توجهی سطوح پروویتامین A را دارهست.

موز در آفریقا منبع عالی نشهسته هست اما سطوح کمی از مکمل‌های غذایی از جمله پروویتامین A و آهن دارد. عواقب کمبود ویتامین A زیاد انجام گرفتید هست. تخمین زده انجام گرفته که هر ساله ۶۵۰۰۰۰_۷۰۰۰۰۰ کودک در سراسر جهان از کمبود پروویتامین A می‌میرند و تعداد صد هزار نفر دیگر نابینا می‌شوند.

به باور محققان، روند ابداًح ژنتیک منجر به شناسایی و انتخاب ژن‌هایی از موز انجام گرفته هست که می‌تواند برای افزایش پروویتامین A در میوه‌های موز هستفاده شود.

در پروژه‌ی انجام گرفته، یک ژن از موزهای پاپوآگینه‌نو که به طور طبیعی پروویتامین A زیاد اما خوشه‌های کوچکی دارد، به موز کاوندیش وارد انجام گرفت. محققان بعد از سال‌ها توانستند موزی را تولید کنند که به میزان قابل توجهی سطوح پروویتامین A را دارهست.

این ژن‌های منتخب در لوله‌های آزمایش به اوگاندا فرستاده انجام گرفته‌اند تا در موز‌های اوگاندا برای انجام آزمایشات میدانی، جای گیرند.

منبع: ایانا

نوشته تولید موز با پروویتامین A در سطح بالا اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.