جراحی ایمپلنت برای نخستین بار توسط یک روبات

کاشت دندان با روبات جراحی ایمپلنت توسط روبات هشداراتی در خصوص ایمپلنت با روبات

محققان چینی موفق انجام گرفتند بعد از ۴ سال تلاش، روباتی را طراحی کنند که به تنهایی و مستقل از انسان جراحی انجام بدهد. این روبات می تواند جراحی ایمپلنت را به تنهایی انجام دهد. در این مقاله از دکتر سلام هشداراتی در خصوص ایمپلنت توسط روبات را آماده کـــرده ایم. توصیه می کنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

هستفاده از روبات در جراحی، تازگی ندارد اما ارائه روباتی که قادر باانجام گرفت بطور مستقل از انسان کارها را انجام دهد دستاورد قابل توجهی در این حوزه محسوب می‌شود. محققان چینی بعد از تلاشی چهار ساله، چنین روباتی را با موفقیت آزمایش کـــرده‌اند.

محققان چینی موفق انجام گرفته‌اند برای نخستین بار یک جراحی ایمپِلنت ( کاشت دندان ) روباتیک را بطور موفقیت‌آمیز و بدون دخالت انسان اجرا کنند. هرتعداد گروه پزشکی در طول اجرای این عمل یک ساعته، در محل حضور داشتند اما دخالت مستقیمی در اجرای عمل نکـــردند. در این عمل دو دندان با خطایی حدود ۰٫۲ تا ۰٫۳ میلیمتر کار گذاشته انجام گرفتند که هستاندارد لازم برای چنین عملی را برآورده می‌کند. کمبود دندانپزشکان کارآزموده از یک سو و بروز خطاهای مکرر در جراحی‌های این چنینی باعث انجام گرفته هست که متخصصان به فکر توسعه چنین فناوری به عنوان راهکاری معقول بیافتند. این روبات با همکاری یکی از دانشگاه‌های پزشکی نظامی چین و انستیتوی روباتیک دانشگاه Beihang این کشور طی چهار سال توسعه داده انجام گرفته هست و قادر هست به تنهایی جراحی را اداره کند. بنابراین می‌توان انتظار داشت در طول عمل جراحی، شاهد خطاهای انسانی نباشیم. نکته حیاتی دیگر در این عمل جراحی، هستفاده از روش چاپ سه‌بعدی برای ساخت دندان‌های کاشته انجام گرفته هست.

مطالعه‌ای در چین نشان داده هست که حدود چهارصد میلیون بیمار در این کشور نیازمند دندان جدید هستند و دندانپزشک کافی برای پوشش دادن این نیاز وجود ندارد بطوریکه هر ساله تنها یک میلیون کاشت دندان در این کشور صورت می‌گیرد و معطل انجام گرفتن بیماران در نوبت جراحی، امکان حادتر انجام گرفتن وضعیت آن‌ها را افزایش می‌کند. در چنین عمل‌هایی، جراح دندانپزشک در فضای زیاد کوچکی کار می‌‌کند که برخی از قسمت‌های آن به دشواری دیده می‌شوند و چنین شرایطی اجرای کاشت دندان را دشوارتر می‌کند. هستفاده از روبات برای اینکار، راهکاری برای حل چنین مشکلاتی خواهد بود.

روبات‌ها در سال‌های اخیر، بطور گسترده‌ای بعنوان دستیارانی برای دندانپزشکان بکار گرفته انجام گرفته‌اند و از آن‌ها در اعمالی نظیر روت کانال ( درمان ریشه) و اورتودنسی و حتی برای تعلیم دانشجویان دندانپزشکی هستفاده انجام گرفته هست.

منبع: شبکه

نوشته جراحی ایمپلنت برای نخستین بار توسط یک روبات اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.