حاملگی پوچ چیست؟! – سلامت بانوان تعاون پرتال

حاملگی پوچ پدیده ای هست که در آن علائم نخستیه بارداری اتفاق می افتد. به عبارتی دیگر، خون ریزی قاعدگی به تعویق افتاده و پاسخ تست بارداری مثبت می شود. حتی اگر در هفته های نخستیه بارداری پوچ سونوگرافی انجام دهید مشاهده خواهید کـــرد که کیسه حامل جنین در دیواره رحم وجود دارد. ولی نهایت در دو ماه نخست حاملگی با لکه بینی، خون ریزی، و دردهای شکمی پایان می یابد.

بارداری پوچ چیست؟

علائم بارداری پوچ چیست؟

چه کسی در معرض خطر حاملگی پوچ هست؟

درمان دارویی حاملگی پوچ چیست؟

بارداری پوچ چگونه تشخیص داده میشود؟

سوالات رایج شما درباره حاملگی پوچ


بارداری پوچ چیست؟

بارداری پوچ نتیجه یک خطای ژنتیکی در طول روند لقاح هست که منجر به رانجام گرفت بافت غیرطبیعی داخل رحم می شود. حاملگی های پوچ به ندرت جنین را درگیر می کنند و رانجام گرفت این ماده در مقایسه با رانجام گرفت طبیعی جنین سریع هست. این ظاهر یک مجموعه بزرگ و تصادفی از خوشه های انگور مانند سلول هست. دو نوع بارداری پوچ وجود دارد؛ تکمیل و جزئی.

انواع بارداری پوچ

بارداری پوچ تکمیل

بارداری های پوچ تنها قطعات جناحی دارند (هیچ بچه ای وجود ندارد) و زمانی که اسپرم تخمک خالی را بارور می کند اتفاق می افتد. از آنجا که تخمک خالی هست، هیچ بچه ای شکل نمی گیرد. جفت رانجام گرفت می کند و هورمون بارداری، hCG را تولید می کند. متاسفانه، یک سونوگرافی نشان می دهد که هیچ جنین وجود ندارد، فقط یک جفت وجود دارد.

بارداری پوچ جزئی

 • بارداری پوچ جزئی هنگامی رخ می دهد که توده حاوی هر دو سلول های غیر طبیعی و جنین دارای نقص های انجام گرفتید زودرس باانجام گرفت. در این مورد، جنین غالبا با سرعت رو به رانجام گرفت غیرطبیعی رو به رو می شود.
 • یک تعاون پرتال زیاد نادر از بارداری پوچ جزئی زمانی هست که دوقلوها ( چطور دوقلو باردار شوم؟) تشکیل انجام گرفته اند، اما یک جنین شروع به رانجام گرفت به طور معمول می کند در حالی که دیگری پوچ هست. در این موارد، جنین سالم به سرعت توسط رانجام گرفت ناخوشایند مصرف خواهد داشت.

علائم بارداری پوچ چیست؟

بارداری پوچ ممکن هست در ابتدا حاملگی طبیعی باانجام گرفت ولی افزایش حاملگی های پوچ باعث علائم خاصی می شود از جمله:

اگر علائم بارداری پوچ تجربه کـــرده اید، با پزشک خود مشورت کنید. او ممکن هست علائم دیگری از بارداری پوچ را تشخیص دهد، مانند:

چه کسی در معرض خطر حاملگی پوچ هست؟

افراد در معرض خطر حاملگی پوچ

 • در ایالات متحده، حدود ۱ از ۱۰۰۰ حاملگی، حاملگی پوچ هست
 • در مکزیک، آسیای جنوب شرقی و فیلیپین نرخ بارداری پوچ در خانومان بالاتر از ایالات متحده هست
 • خانومان سفید پوست در ایالات متحده در معرض خطر افزایشی نسبت به خانومان سیاه پوست هستند
 •  خانومان بالای ۴۰ سال
 •  خانومان دارای بارداری پوچ قبلی
 •  خانومان با سابقه سقط جنین( برای سقط جنین چه باید کـــرد)

درمان دارویی حاملگی پوچ چیست؟

بارداری پوچ نمی تواند به عنوان یک حاملگی خانومده ادامه یابد. برای جلوگیری از بیماری، بافت پوچ باید برداشته شود. درمان معمولا شامل یک یا تعداد مورد زیر هست:

کورتاژ (D & C)

در طول درمان، یک بیهوشی موضعی یا عمومی انجام خواهد انجام گرفت. دکتر برای معاینه لگن برای دیدن دهانه رحم، یک اسپکولوم را به واژن وارد می کند. سپس پزشک دهانه رحم را گشاد می کند و با هستفاده از یک دستگاه خلاء بافت رحم را برمیدارد. معمولا عمل کورتاژ حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کانجام گرفت.

هیسترکتومی

اگر بافت پوچ دیده شود و تمایلی برای بارداری در فردا نداشته باشید، ممکن هست جراحی برداشتن رحم (هیسترکتومی) ( عمل هیستروسکوپی چیست؟) نیاز داشته باشید.

–  نظارت بر HCG بعد از برداشتن بافت پوچ، دکتر سطح HCG را اندازه گیری می کند تا زمانی که به حالت طبیعی بازگردد. اگر همچنان HCG در خون داشته باشید، ممکن هست نیاز به درمان افزایشی داشته باشید. هنگامی که درمان بارداری پوچ تکمیل انجام گرفت، پزشک شما به مدت شش ماه تا یک سال به اندازه گیری سطح HCG می پردازد تا مطمئن شود هیچ بافت پوچی باقی نمانده هست. از آنجا که حاملگی مانع از نظارت بر سطح HCG می شود، پزشک توصیه می کند تا زمان تکمیل نظارت، باردار نشوید.

بارداری پوچ چگونه تشخیص داده میشود؟

تشخیص بارداری پوچ

اگر پزشک شما مشکوک به بارداری پوچ باانجام گرفت، احتمالا یک آزمایش خون برای اندازه گیری سطح گونادوتروپین کورونی (HCG) – هورمون بارداری – انجام میدهد. او یک سونوگرافی نیز انجام خواهد داد. با سونوگرافی هستاندارد، امواج صوتی با فرکانس بالا به بافت های ناحیه شکمی و لگن هدایت می شوند. در طول بارداری نخستیه، رحم و لوله های فالوپ به واژن نسبت به سطح شکمی نزدیک تر می شوند، بنابراین ممکن هست نخستتراسوند از طریق دستگاه سرگردان در واژن یا همان سونوگرافی واژینال ( سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود؟)  انجام شود.

سونوگرافی بارداری تکمیل پوچ- که می تواند در اوایل هفته هشت یا نه بارداری تشخیص داده شود – موارد زیر را نشان می دهد:

سونوگرافی حاملگی پوچ جزئی ممکن هست موارد زیر را نشان دهد:

 •  جنین با رانجام گرفت محدود
 •  مایع آمنیوتیک پایین
 •  جفت کیستیک ضخیم

اگر پزشک شما بارداری پوچ را تشخیص دهد، ممکن هست بیماری های زیر را نیز بررسی کند، از جمله:

 •  پره اکلامپسی
 •  هیپرتیروئیدیسم
 •  کم خونی

عوارض جانبی بارداری پوچ چیست؟

پس از بارداری پوچ، بافت پوچ ممکن هست باقی بماند و همچنان رانجام گرفت کند. این بیماری نامنظم تروفوبلهستی حاملگی (GTD) نامیده می شود. این اتفاق در ۱ خانوم از هر ۵ خانوم بعد از بارداری پوچ اتفاق می افتد – معمولا بعد از یک بارداری پوچ تکمیل و نه یک بارداری پوچ جزئی.

یک نشانه از GTD پایدار زمانی هست که سطح گنادوتروپین کوریونی (HCG) – هورمون بارداری – بعد از برطرف کـــردن بارداری پوچ افزایش می یابد. در برخی موارد، یک مولکول تهاجمی عمیق به لایه میانی دیوار رحم نفوذ می کند که باعث خونریزی واژینال می شود GTD .پایدار متداوم با موفقیت درمان می شود به خصوص با شیمی درمانی . یکی دیگر از گزینه های درمان حذف رحم (هیسترکتومی) هست.

به ندرت، یک نوع سرطانی GTD به عنوان کوریوکارسینوم توسعه یافته شناخته انجام گرفته هست. کریوکارسینوما معمولا با داروهای سرطانی تعدادگانه درمان می شود.


سوالات رایج شما درباره حاملگی پوچ

سوالات بارداری پوچ شما

۱- دلیل در بارداری پوچ جنین تشکیل نمی شود؟

موثرترین عامل شناخته انجام گرفته در بروز حاملگی های پوچ، اختلالات سلول تخم همراه با ناهنجاری های کروموزومی هست که ممکن هست بر اثر بالا بودن سن مادر یا پدر به وجود آید. به صورت حتم معمولا این حاملگی ها ارتباط مستقیم با سن مادر ندارند، اما بالا بودن سن مادر ممکن هست باعث افزایش احتمال وقوع مشکلات کروموزومی یا مشکلات تقسیم سلولی در سنین بالا در وقوع حاملگی پوچ شود.  از سوی دیگر، این وضعیت ممکن هست ناشی از کیفیت پایین اسپرم یا تخمک باانجام گرفت یا ممکن هست پس از تشکیل سلول تخم، اختلالاتی در تقسیم سلولی به وجود آید که باعث ایجاد این نوع حاملگی شود.

۲- حاملگی پوچ به سرانجام نمی رسد؟

جالب هست بدانید بدن خانمی که بارداری پوچ را تجربه می کند، اختلال در روند طبیعی بارداری را به طور خودکار تشخیص می دهد و حاملگی را متوقف می کند. در صورت وقوع حاملگی پوچ، ابتدا همان علائم نخستیه حاملگی رخ می دهد، یعنی قاعدگی به تاخیر می افتد و تست حاملگی مثبت می شود. ولی معمولا در ادامه، دردهای شکمی و لکه بینی ایجاد انجام گرفته و حاملگی با وقوع خونریزی متوقف می شودبه صورت حتم متداوم حاملگی پوچ به طور خود به خود سقط نمی شود و گاهی به مداخله پزشکی، مانند تجویز دارو یا عمل کورتاژ نیاز هست.

۳- آیا حاملگی پوچ تکرار می شود؟

اگرچه این نوع حاملگی در طبقه بندی سقط مکرر هم می تواند قرار بگیرد، اما تائید این مسأله، انجام بررسی های سقط مکرر را طلب می کنند. به علاوه احتمال افزایشی برای وجود علت ژنتیکی در تکرار وقوع حاملگی بدون جنین مطرح هست. توجه داشته باشید که این نوع حاملگی معمولا در همان مراحل نخستیه دفع می شود، اما در صورت تشخیص دیرهنگام این نوع بارداری، یا تمایل نداشتن مادر برای دریافت دارو یا انجام کورتاژ، ممکن هست مدت افزایشی طول بکانجام گرفت. معمولا بارداری پوچ اتفاقی هست که دیگر تکرار نمی شود و به همین دلیل بررسی خاصی پس از وقوع یک مرتبه بارداری پوچ لازم نیست، چون معمولا حاملگی بعدی طبیعی خواهد بود.  ولی در کسانی که بارداری پوچ به طور مکرر اتفاق می افتد احتمال وجود مشکل زمینه ای مطرح هست و به همین دلیل باید بررسی های سقط مکرر و مشاوره ژنتیک  نیز برای زوجین انجام شود.

۴- آیا با بارداری پوچ در فردا میتوانم کودک داشته باشم؟

بله، احتمال بارداری طبیعی در فردا وجود دارد. خطر بارداری پوچ دیگر حدود ۱-۲ درصد هست. با درمان و پیگیری های معمول، بارداری پوچ هیچ مشکلی در بلند مدت برای سلامت جسمی ایجاد نمی کند. با این حال، ممکن هست بعد از هورمونهای بارداری مدتی صبر کنید. توصیه می شود تا ۶ ماه پس از اپایان درمان، از بارداری پرهیز کنید. در صورتی که از درمان دیگری هستفاده می کنید ۱۲ ماه پس از درمان صبر کنید و سپس باردار شوید.

۵- نزدیکی جنسی، پس از بارداری پوچ چگونه هست؟

زمانی که آمادگی جسمی و روحی دارید می توانید نزدیکی جنسی داشته باشید. اگر بعد از درمان خونریزی داشتید، تا زمانی که متوقف نانجام گرفته هست، رابطه جنسی نداشته باشید. بارداری پوچ بر احتمال بارداری بعدی تاثیر نمی گذارد و خطر بارداری پوچ بعدی خیلی کم هست (حدود ۱ در ۸۰). بهتر هست قبل از اینکه نظارت بر درمان به پایان برساند، باردار نشوید. در صورت نیاز به درمان افزایش برای از بین بردن پایان سلول های باقی مانده در رحم بپردازید. تا زمانی که پزشک توصیه نکـــرده هست، داروهای ضد بارداری مصرف کنید. شما می توانید از هر نوع به جز ایمپلنت هایی که در رحم قرار دارند هستفاده کنید، که فقط باید زمانی هستفاده شود که سطح hCG شما به حالت طبیعی بازگردد.

۶- چه احساسی بعد از بارداری پوچ دارم؟

اگر چه حذف بارداری پوچ، فساد یک نوزاد در حال توسعه نیست، اما هنوز از دست رفتن هست. حتی زمانی که جنین وجود داشته باانجام گرفت، فرصتی برای رانجام گرفت جنین وجود ندارد. اکثر خانومان کشف کـــرده اند که آنها پس از کشف و پیش بینی بارداری با بارداری پوچ برخورد می کنند.  آنچه حیاتی هست نگرانی در خصوص سلامت مادران هست.  حتما قرار ملاقات های بعدی را پیگیری کنید. گروه های پشتیبانی و مشاوره ممکن هست مفید باانجام گرفت.

۷- آیا امکان دارد بارداری پوچ دیگری داشته باشم؟

اگر بارداری پوچ بدون عارضه داشته باشید، خطر ابتلا به بارداری پوچ در حدود ۱-۲٪ هست. مشاوره ژنتیکی قبل از اینکه مجدد شروع شود، برای برخی از زوج ها مفید هست.

۸- نظارت پس از درمان برای بارداری پوچ چگونه هست؟

بعضی از سلول های غیرطبیعی ممکن هست بعد از درمان در رحم شما باقی بمانند. اینها معمولا ظرف تعداد ماه خود به خود از بین می روند، اما گاهی اوقات درمان اضافی برای از بین رفتن آن ها نیاز هست. برای بررسی اینکه آیا ممکن هست به درمان افزایش نیاز داشته باشید یا خیر، از شما خوهسته خواهد انجام گرفت تا آزمایشات خون و یا ادرار را برای اندازه گیری سطح هورمون hCG (گونادوتروپین کورونی) انجام دهید. مقدار این هورمون در بدن شما در دوران بارداری افزایش می یابد. اگر پس از درمان برای بارداری پوچ، هورمون ها کاهش پیدا نکند، ممکن هست به این معنی باانجام گرفت که برخی سلولهای غیرطبیعی در رحم باقی می ماند.

اکثر خانومان نیاز به آزمایش خون و یا ادرار برای حدود شش ماه پس از درمان دارند.

۹- تشخیص بارداری بدون جنین چگونه هست؟

امروزه با وجود سونوگرافی های دقیق تر، تشخیص این نوع حاملگی در مراحل زودتر ممکن انجام گرفته هست. به صورت حتم باید توجه داشت در حاملگی طبیعی هم ممکن هست در سونوگرافی نخستیه (بخصوص اگر خیلی زود انجام انجام گرفته باانجام گرفت) اثری از جنین دیده نشود و ساک حاملگی خالی باانجام گرفت. گرچه در چنین وضعیتی، تکرار سونوگرافی حدود هفت تا ۱۰ روز بعد، وجود جنین را اثبات خواهد کـــرد. در حاملگی پوچ، انتظار تغییر فایده ای ندارد و حاملگی بدون جنین، در سونوگرافی بعدی نیز تکرار خواهد انجام گرفت. با وجود این، برای پیشگیری از ختم یک بارداری طبیعی و حاوی جنین – که در سونوگرافی نخستیه ممکن هست دیده نشود – متداوم پس از تشخیص حاملگی پوچ، باید سونوگرافی به فاصله هفت تا ۱۰ روز دیگر تکرار شود.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت تعاون پرتال

نوشته حاملگی پوچ چیست؟! – سلامت بانوان تعاون پرتال اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.