خواب و بیماری های مزمن

مشکلات خواب می توانند ناشی از یک بیماری مزمن مانند دیابت ، آرتریت ، ایدز ، لوپوس ، پارکینسون ، آلزایمر و MS باشند .


بیمار ی های مزمن چگونه بر خواب اثر می گذارند ؟

درد و بی حالی ناشی از بیمار ی های مزمن ، تاثیر زیادی بر خانومدگی روزمره فرد خواهد داشت که یکی از آن ها کیفیت خواب هست . این بیماران به دلیل بیماری شان در طول شب برای خوابیدن مشکل دارند و در طول روز خواب آلود هستند . این مساله در افرادی که بیماری آن ها مربوط به سیستم عصبی ( نولوژی ) هست ، برای مثال بیماری پارکینسون و آلزایمر افزایش خواهد بود . بی خوابی و اختلالات دیگر مربوط به خواب ، می تواند باعث بدتر انجام گرفتن درد و کیفیت خانومدگی فرد شود . بعضی از دارو هایی که برای درمان بیماری های مزمن هستفاده می شوند ، خودشان ممکن هست باعث مختل انجام گرفتن خواب افرادی که به بیماری مزمن مبتلا هستند ، احتمال دارد افسردگی یا اضطراب هم داشته باشند که دلیل دیگری برای اختلال خواب آن ها خواهد بود .


اختلالات خواب مربوط به بیماری های مزمن چگونه درمان می شوند ؟

نخستین قدم برای درمان اختلالات خواب مربوط به بیماری های مزمن ، تسکین درد ناشی از بیماری مزمن فرد هست . زمانی که درد کنترل انجام گرفت ، احتمال دارد مشکلات خواب هم از بین برود . پزشک شما می تواند دارو های مسکن معقول برای وضعیت شما را برایتان تجویز کند . اگر بعد از کنترل معقول درد ، شما هم چنان از اختلالات خواب رنج می برید ، این موارد می تواند به شما کمک کند :

  • صدا های موجود در اتاق خواب و محیط اطراف را تا حد امکان کاهش دهید .
  • در یک فضای تاریک بخوابید .
  • تا حد امکان دمای محل خوابتان را در حد مطلوب حفظ کنید .
  • مواد غذایی که باعث القاء خواب می شوند مصرف کنید . مانند شیر گرم .
  • از چرت زدن در طول روز بپرهیزید .
  • از مصرف نوشیدنی ها و غذا های دارای کافئین خودداری کنید .

به صورت حتم تعدادین روش غیر پزشکی دیگر هم برای مقابله با مشکلات خواب وجود دارد مانند بیوفیدبک ، تمرینات آرام بخشی ، رفتار درمانی و تکنیک های محدود کـــردن خواب . این درمان ها معمولا توسط یک روان پزشک که متخصص مشکلات خواب هست ، پلن ریزی می شوند . در مورد رفتار درمانی برای بی خوابی و دیگر اختلالات خوابی افزایش بیاموزید .

اگر این رویکـــرد ها هم مفید نبود ، تجویز برخی از دارو ها برای شما می تواند مشکلات خواب را کاهش دهد . این دارو ها عبارت اند از Zolpidem ( Ambiem ) ، Eszopiclone ( Lunesta ) و Zaleplon (Sonata ) و هم چنین خانواده بنزودیازپین ها مثل Alprazolam ( Xanax ) ، ضد افسردگی ها ، آنتی هیستامین ها و دارو های بیماری های روان پزشکی . برای بیمارانی که درد مزمن همراه با افسردگی دارند ، بی خوابی با دارو های ضد افسردگی سه حلقه ای خیلی نیکو درمان می شود . در مورد دارو هایی که برای درمان بی خوابی هستفاده می شوند زیاد تر بیاموزید .

به صورت حتم معمولا بهتر هست قبل از این که سراغ قرص های خواب آور بروید ، از روش های دیگر القا کننده خواب که غیر دارویی هستند هستفاده کنید . اگر قرص های خواب آور تجویز انجام گرفتند ، بهترین تصمیم این هست که به صورت کوتاه مدت مصرف شوند ( کم تر از دو هفته ) . اگر این دارو ها برای طولانی مدت مصرف شوند ، باعث ایجاد تحمل دارویی و وابستگی روانی به این دارو ها می شوند . برای پیدا کـــردن بهترین راه حل برای مشکل خوابتان ، با پزشک مشورت کنید .


ترجمه انجام گرفته از وبسایت: www.webmd.com

نوشته خواب و بیماری های مزمن اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.