خون بند ناف چه کاربردهای دارد؟

خون بند ناف

خون بند ناف دارای کاربردهای زیادی زیادی هست و می توان با این خون به بیماران تالاسمی و انواع سرطان های خونی کمک کـــرد. ولی با آگاهی نداشتن پدران و مادران که در آستانه فرخانومد انجام گرفتن هستند، ۹۷ درصد این خون به عنوان زباله بیولوژیک دور ریخته می شود. در این مقاله کاربردهای خون بند ناف را آماده کـــرده ایم. با ما همراه شوید.

خون بند ناف مملو از سلول های بنیادی هست که از آن برای درمان بیماری هایی که عمدتا منشا خونی دارند مانند تالاسمی و انواع سرطان های خون هستفاده می شود. از آنجا که کاربرد سلول های بنیادی روز به روز در حال افزایش هست و چشم اندازی که برای آن ترسیم انجام گرفته هست، اگر نگوییم سلول درمانی جایگزین دارو درمانی انجام گرفته هست اما قطعا مکمل دارو درمانی خواهد بود.

به منظور بهره گیری از این سلول ها باید بلافاصله بعد از تولد در عرض ۳ تا ۵ دقیقه بعد از زایمان، پس از جدا انجام گرفتن بند ناف، خون موجود در بند ناف جمع آوری شود. جمع آوری این کار زیاد ساده هست و هیچ تداخلی در روند زایمان ایجاد نمی کند و تکمیلا هم به روش هستریل انجام می شود.

حجم خون موجود در بند ناف بین ۵۰ – ۶۰ سی سی تا ۲۰۰ سی سی هست. جداسازی سلول های بنیادی از خون بند ناف باید ظرف مدت ۲۴ ساعت انجام شود. در خون بند ناف در حدود ۵۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد سلول بنیادی وجود دارد که هر یک میلیارد سلول بنیادی داخل یک کیسه نگه داری می شود. سلول های بنیادی پس از جدا انجام گرفتن بلافاصله داخل نیتروژن مایع قرار گرفته و در دمای ۱۹۶ – درجه سانتیگراد نگه داری می شوند. با توجه به این شرایط تقریبا عمر نگه داری این سلول ها نامحدود هست اما مدت زمان بهینه نگه داری را ۲۰ سال می دانند. پس از آن ممکن هست که کیفیت این سلول ها افت کند.

خون بند ناف

– بانک عمومی با بانک خصوصی خون بندناف چه تفاوتی دارد؟

نوع بانک خون در دنیا فعالیت می کند. یک نوع بانک خون خصوصی یا اصطلاحا خانوادگی هست که در ازای پرداخت هزینه در زمان زایمان مبادرت به جمع آوری خون بند ناف نوزاد کـــرده و پس از هستخراج سلول های بنیادی از آن، برای آن خانواده نگه داری می شود که در ایران بانک خون بندناف آرزون در این زمینه فعالیت دارد و خانواده ها می توانند برای ذخیره سازی خون بندناف نوزادشان (قبل از زایمان) به آنجا مراجعه کنند. نوع دیگر هم بانک خون عمومی هست، در مورد افرادی که تمایل به اهدای خون بندناف دارند این کار بدون هزینه و فقط با پر کـــردن رضایتنامه اهدا توسط فرد انجام انجام گرفته و پس از آن ، فرد هیچ گونه مالکیتی روی خون بند ناف ندارد.

– در چه مواردي مي توان از سلول‌هاي بند ناف هستفاده کـــرد؟

به طور کلي در حال حاضر بيشترين هستفاده از سلول‌هاي خون بند ناف در بیماری هایی هست که منشاء خونی دارند از قبیل سرطان های خون و تالاسمی.

– آیا تا کنون از نمونه های نگهداری انجام گرفته در بانک خون بندناف آرزون پیوندی انجام انجام گرفته هست؟

خوشبختانه در کشورما هم در تعداد سال گذشته در مراکز متعددی سلول های بنیادی خون بندناف مورد هستفاده قرار گرفته هست.
از نمونه های ذخیره انجام گرفته در بانک خون بندناف آرزون تا کنون ۲۰ پیوند انجام انجام گرفته هست.

منبع: بازتاب

نوشته خون بند ناف چه کاربردهای دارد؟ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.