درباره یائسگی آقاان و روش های درمان آن چه می دانید؟

یائسگی آقاان یائسگی در آقاان یائسگی قاعدگی در آقاان علائم یائسگی در آقاان درمان یائسگی آقاانه

اغلب افراد جامعه یائسگی را یکی از جمله متابولیسم های بدن خانومان به شمار می آورند؛ شاید باور این حرف دشوار باانجام گرفت اما جالب هست بدانید که آقاان هم دچار یائسگی می شوند. به صورت حتم علائم و نوع یائسگی در آقاان با خانومان متفاوت هست. در ادامه به بررسی این موضوع و روش های درمان این اختلال خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

بهترین روش تجویز، هستفاده از چسب‌های جلدی تستوسترون هست که در این روش، یک تکه چسبب مانند به پوست (مثلا بازو) چسبانده می‌شود که از آن تستوسترون به صورت آهسته آزاد می‌شود. اگر میزان غلظت تستوسترون خون در افراد مسن، کاهش از میزان حداقل آن در افراد جوان باانجام گرفت، آن راا اصطلاحا یائسگی آقاانه یا کم کاری غدد جنسی می‌نامند. تشخیص یائسگی در آقاان می‌تواند مشکل باانجام گرفت چون همه علائم یکباره ظاهر نمی‌شوند و بروز علائم تدریجی و در ضمن، انجام گرفتت علائم متغیر هست.

بررسی‌ها نشان داده‌اند، تجویز هورمون‌های آقاانه در این افراد، سبب افزایش میل جنسی، افزایش توده عضلانی بدن و قدرت عضلانی، افزایش عملکـــرد ذهنی، کاهش LDL (چربی مضر) و افزایش مختصر HDL (چربی مفید خون) می‌شود.

همچنین براساس بررسی اخیر، یک رابطه معکوس بین میزان تستوسترون آزاد خون و علائم افسردگی وجود دارد؛ یعنی هر قدر میزان تستوسترون خون اندک باانجام گرفت، میزان علائم افسردگی افزایش هست. به صورت حتم کمبود هورمون آقاانه، مختص سن‌های بالا نیست، بلکه می‌تواند در آقاان کم سن و سال نیز اتفاق بیفتد، ولی باید به این نکته توجه کـــرد که تجویز نابه‌جای هورمون‌های آقاانه و در رأس آنها تستوسترون، می‌تواند همراه با عوارض بالقوه خطرناک باانجام گرفت.

عارضه اصلی تجویز تستوسترون، افزایش تعداد گلبول‌های قرمز خون (افزایش غلظت خون) هست. افزایش غلظت خون در آقاان مسن، سبب افزایش خطر لخته انجام گرفتن خون در اعضای مختلف از جمله عروق قلب می‌شود. در آقاان بالای ۵۰ سال، پروستات شروع به بزرگ انجام گرفتن می‌کند که منجر به ایجاد مشکلات ادراری در آقاان خواهد انجام گرفت. از طرفی، تقریبا ۲۰ درصد آقاان بالای ۵۰ سال، سرطان پروستات مخفی دارند.

یائسگی آقاان یائسگی در آقاان یائسگی قاعدگی در آقاان علائم یائسگی در آقاان درمان یائسگی آقاانه

تجویز تستوسترون در آقاان، بزرگ انجام گرفتن پروستات را تسریع می‌کند و در صورت وجود سرطان پروستات سبب رانجام گرفت سریع آن می‌شود. برخلاف تصور عامة آقام، در آقاانی که سطح تستوسترون خون آنها طبیعی هست و مبتلا به کم کاری غدد جنسی نیستند، تجویز تستوسترون، نه تنها سبب افزایش میل جنسی یا توان جنسی نمی‌شود، بلکه تحلیل رفتن بیضه‌ها و از بین رفتن قدرت باروری در آقاان را به دنبال دارد.

در این میان، تجویز آگاهانه و مقطعی تستوسترون در آقاانی که دچار یائسگی انجام گرفته‌اند (مجددا تاکید می‌شود، نه در همة آقاان) می‌تواند در بهبود مشکلات فیزیکی، ذهنی و جنسی آنها کمک‌کننده باانجام گرفت‌. در این آقاان، هورمون درمانی میزان بیماری‌های قلبی – عروقی را کاهش می‌دهد. با بالا رفتن سن، توده عضلانی بدن کاهش می‌یابد که همراه با درد ناحیه دنبالچه و افزایش شکنندگی هستخوان دنبالچه هست. تجویز تستوسترون در این آقاان سبب بهبود قابل ملاحظه درد ناحیه دنبالچه می‌شود.

امروزه هورمون تستوسترون به چهار شکل در بازار دارویی دنیا عرضه می‌شود: خوراکی، موضعی، تزریقی عضلانی و کاشت زیر جلدی. متیل تستوسترون خوراکی بانجام گرفتت برای کبد سمی هست و امروزه مصرف آن منسوخ انجام گرفته هست. تزریق عضلانی تستوسترون هر سه هفته یک‌بار هست، ولی در روزهای نخست پس از تزریق، میزان تستوسترون خون خیلی زیاد از حد طبیعی و در هفته سوم کاهش از میزان لازم می‌شود.

بهترین روش تجویز، هستفاده از چسب‌های جلدی تستوسترون هست که در این روش، یک تکه چسب مانند به پوست (مثلا بازو) چسبانده می‌شود که از آن تستوسترون به صورت آهسته آزاد می‌شود . آقاانی که تحت درمان با تستوسترون هستند، باید با دقت تحت نظر گرفته شوند و به صورت دوره‌ای هم معاینه شوند و هم تحت آزمایش‌های لازم قرار بگیرند.

منبع: فرارو

نوشته درباره یائسگی آقاان و روش های درمان آن چه می دانید؟ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.