درد آرنج – تعاون پرتال

درد آرنج

آرنج چگونه طراحی انجام گرفته هست و وظیفه آن چیست؟

آرنج مفصلی هست که در آن سه هستخوان طویل در قسمت وسط بازو به یکدیگر می ­پیوندند. هستخوان بازوی بالایی (هومروس) به هستخوان داخلی ساعد (خانومد زیرین) و دیگر هستخوان­ های ساعد (خانومد زبرین) برای تشکیل یک مفصل می­ پیوندد. هستخوان خانومد زبرین و خانومد زیرین روی یکدیگر می چرخند تا امکان چرخش ساعد فراهم گردد.

آرنج به منظور حرکت بازوی همانند یک لولا (حرکت به جلو و عقب) و در چرخش (چرخاندن به سمت خارج و داخل) عمل می­ کند. عضله دوسر عضله اصلی ای هست که مفصل آرنج را خم می کند می­ سازد.

ماهیچه سه سر عضله حیاتیی هست که مفصل آرنج را باز می­ کند. هستخوان خارجی آرنج به اپیکوندیل خارجی مربوط می شود و بخشی از هستخوان بازو هست. تاندون­ها به این قسمت متصل انجام گرفته و احتمال آسیب دیدگی وجود دارد، و باعث التهاب یا ورم می ­شود (اپیکوندیلیت خارجی، و یا “سندروم آرنج تنیس بازان “).

بخش داخلی آرنج یک برجستگی هستخوانی به نام اپیکوندیل داخلی دارد. تاندون­ های عضلات متصل به این مکان می­توانند آسیب ببینند، و باعث اپیکوندیلیت داخلی، و یا “سندروم آرنج گلف بازان شوند.

” کیسه پر از مایع (بورسا)، که به منظور کاهش اصطکاک عمل می­ کند، بر روی نوک آرنج (بورسای هستخوان آرنج) قرار می­ گیرد. تداوم ضربات به نوک آرنج می ­تواند این بورسا را تحریک کند. آرنج می ­تواند تحت تاثیر التهاب تاندون یا بورسا باانجام گرفت و یا شرایطی که هستخوان­ ها و مفاصل را درگیر کند مانند شکستگی، ورم مفاصل، و یا تحریک اعصاب آن را تحت تاثیر قرار دهد.


چه صدماتی می­ تواند باعث درد آرنج شود؟

اپیکوندیلیت خارجی (سندروم آرنج تنیس بازان)

اپیکوندیل خارجی بخشی از هستخوان خارجی آرنج هست که در آن تاندون عضلات بزرگ ساعد به آرنج متصل می ­شود. این تاندون­ها می ­توانند مجروح شوند، به خصوص با حرکت­های تکراری ساعد، مانند هستفاده از یک پیچ گوشتی دستی، شستن پنجره ­ها، یا در گیم تنیس. درد آرنج بوسیله التهاب تاندون ایجاد می­ شود.

معمولا، این درد در قسمت خارج آرنج هست و ممکن هست با گرمی و تورم همراه باانجام گرفت. آرنج طیف تکمیل حرکتی خود را حفظ می ­کند، زیرا مفصل داخلی تحت تاثیر قرار نمی­گیرد، و درد معمولا در پایان روز افزایش قابل توجه هست. حرکات پیچشی مکرر یا فعالیت­هایی که به تاندون فشار وارد می­ کنند معمولا باعث درد افزایشی می­ شوند.

تصویر اشعه X معمولا نرمال هست، اما می­ تواند رسوب کلسیم در تاندون و یا دیگر اختلالات مفصلی آرنج را نشان دهد.

درمان درد آرنج شامل کیسه یخ، هستآسوده دادن به آرنج مجروح، آسپرین و داروهای ضد التهاب مانند ناپروکسن (Naprosyn)، دیکلوفناک (Voltaren)، و ایبوپروفن (موترین) هست. آتل بستن آرنج می­تواند مفید باانجام گرفت.

آت ل­های ساده برای درد آرنج را می­ توان در داروخانه ­ها و فروشگاه ­های محصولات ورزشی پیدا کـــرد. تزریق موضعی کورتیزون برای درد مداوم توصیه انجام گرفته هست. شما می­ توانید به تدریج فعالیت خود را شروع کنید در حالی که بر روی محل برای جلوگیری از تکرار التهاب یخ قرار دهید. گاهی اوقات، نوارهای بانداژ می ­توانند از جآسوده جلوگیری کنند. در موارد انجام گرفتید، عمل جراحی توصیه می شود.

اپیکوندیلی داخلی (سندروم آرنج گلف ­بازان)

اپیکوندیلیتس داخلی التهاب در نقطه ­ای هست که تاندون­ های ساعد به برجستگی هستخوانی آرنج داخلی متصل می ­شوند. به عنوان مثال، این تاندون می ­تواند در یک چرخش در گیم گلف کشیده شود، اما زیادی از حرکت­های تکراری دیگر می ­توانند به تاندون صدمه وارد کنند. آرنج گلف­ بازان با درد و حساسیت به لمس موضعی در سطح داخلی آرنج مشخص شود. طیف حرکتی آرنج حفظ می­ شود زیرا مفصل خارجی آرنج تحت تاثیر قرار نمی ­گیرد.

فعالیت­هایی که نیاز به چرخاندن یا کشیدن تاندون ساعد دارند می­ توانند ایجاد درد کنند و وضعیت را وخیم­تر ساخانومد. اشعه X برای اپیکوندیلیت معمولا نرمال هست اما می ­توانند کلسیفیکاسیون تاندون را نشان دهند در صورتی که التهاب تاندون برای مدت زمان طولانی ادامه ­دار بوده باانجام گرفت.

درمان معمول شامل کیسه ­های یخ، هستآسوده دادن به آرنج و داروهایی از جمله آسپیرین و داروهای غیر هستروئیدی دیگر، از جمله ناپروکسن (Naprosyn)، دیکلوفناک (Voltaren)، و ایبوپروفن (موترین) می ­باشند. با التهاب انجام گرفتید، تزریق کورتیکوهستروئید موضعی (کورتیزون) گاهی اوقات توصیه انجام گرفته هست. هستفاده از یک نوار بانداژ می­ تواند از مصدومیت مجدد جلوگیری کند. پس از یک پلن تمرین توانبخشی تدریجی، شما می­ توانید به فعالیت­های عادی خود ادامه دهید در حالی که همچنان بر روی محل آسیب دیده برای جلوگیری از تکرار التهاب یخ قرار می­ دهید.

بورسیت نخستکرانون

نخستکرانون بورسیتیس (التهاب بورسا در نوک آرنج) می­تواند به دلیل آسیب یا صدمه کوچک رخ دهد، و یا در نتیجه بیماری­های سیستمیک مانند نقرس و یا آرتریت روماتوئید، و یا می­ تواند به دلیل یک عفونت موضعی ایجاد شود. بورسیت نخستکرانون معمولا با تورم در نوک آرنج همراه هست، در حالی که طیف حرکتی مفصل آرنج داخلی حفظ می­گردد.

شکستگی آرنج

هستخوان آرنج می­تواند به سمت مفصل آرنج یا در مجاورت مفصل بشکند. شکستگی به طور کلی نیاز به بیحرکت نگه داشتن و گچ گرفتگی دارد و می­تواند به آتل­بندی ارتوپدی و جراحی باز نیاز داشته باانجام گرفت.

پیچ­ خوردگی آرنج

پیچ­ خوردگی، کشش یا پارگی یک رباط هست. یک یا تعداد رباط می­ توانند در حین یک پیچ خوردگی آسیب ببینند. این حادثه ممکن هست هنگامی رخ دهد که آرنج زیاد کشیده انجام گرفته هست و یا خیلی فشرده انجام گرفته هست، مثلاً در یک برخورد “جاخالی دادن”. انجام گرفتت آسیب به میزان آسیب دیدگی هر رباط (آیا پارگی جزئی یا تکمیل آن) و تعداد رباط­های آسیب دیده بستگی دارد. درمان آن شامل هستآسوده، یخ، بیحرکتی، به صورت فشرده نگه داشتن، و داروهای ضد التهاب هست.


بیماری ها و شرایطی که می­ تواند باعث درد آرنج شوند چه هستند، و چگونه درمان می ­شوند؟

آرتروز آرنج

التهاب مفصل آرنج (آرتریت) می­تواند در نتیجه زیادی از اشکال سیستمیک آرتریت (ورم مفاصل)، از جمله آرتریت روماتوئید، آرتریت نقرسی، آرتریت پسوریاتیک، اسپوندیلیت آنکیلوزان، و آرتریت واکنشی (که قبلا بیماری ریتر نامیده می­انجام گرفت) رخ دهد. به طور کلی، آنها با نشانه ­هایی از التهاب مفصل آرنج، از جمله گرما، حرارت، تورم، درد، حساسیت به لمس همراه هستند، و دامنه حرکتی را کاهش م ی­دهند. طیف حرکتی آرنج با آرتروز آرنج کاهش می ­یابد، زیرا مفاصل متورم مانع دامنه حرکتی می­ شوند.

سلولیت

التهاب پوست به علت عفونت هست که معمولا در نتیجه خراش پوست رخ می­ دهد. هنگامی که خراش و یا زخم ­های عمیق رخ می­ دهد، باکتری­های موجود بر روی سطح پوست می ­توانند به لایه ­های عمیق­تر هجوم آورند. این امر باعث التهاب پوست می­ شود که با گرما، قرمزی، حرارت و تورم مشخص می­ گردد.

شایع ترین باکتری ­ها که باعث سلولیت می­ شوند شامل هستافیلوکوک و هسترپتوکوک می ­باشند. بیماران ممکن هست یک تب با درجه پایین داشته باشند. سلولیت نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد، یا به صورت خوراکی یا تزریقی. سلولیت می­ تواند به عفونت بورسای هستخوان آرنج منجر شود، و باعث بورسای آرنج شود، همانطور که در بالا توضیح داده انجام گرفت.

عفونی انجام گرفتن مفصل آرنج (آرتریت سپتیک)

عفونت مفصل آرنج با باکتری (آرتریت سپتیک) غیر معمول هست. اغلب در بیماران دارای ضعف سیستم ایمنی بدن یا دیابت ، کسانی که داروهای کورتیزونی مصرف می­ کنند یا معتادان مواد مخدر دیده می­ شود. شایعترین باکتری­هایی که باعث عفونت مفصل آرنج می­شوند هستافیلوکوک و هسترپتوکوک می­باشند. آرتریت سپتیک آرنج نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد و اغلب نیاز به جراحی دارد. با گرما، تورم، حرارت، قرمزی و درد مشخص می­ شود، دامنه حرکتی مفصل آرنج محدود می­ شود. آرتریت سپتیک اغلب با تب، عرق، و لرز همراه هست.

تومور

تومورهای هستخوانی مفصل آرنج نادر هستند. سرطان هستخوان می­تواند رخ دهد. می­تواند بدون درد باانجام گرفت و یا با درد در مفصل آرنج همراه باانجام گرفت. این حالت معمولا توسط اشعه ایکس قابل تشخیص هست. اسکن هستخوان پزشکی هسته­ای نیز می­ توانید برای تشخیص مفید باانجام گرفت.

گرفتگی عصب نخستنار

عصب نخستنار بین نوک آرنج و هستخوان داخلی آرنج جابجا می­ شود. در این مکان، عصب می­ تواند توسط ساختارهای طبیعی و یا ساختارهای متورم پس از آسیب گیر کند. هنگامی که گرفتگی عصب نخستنار رخ می­ دهد، بی­حسی و سوزش انگشت کوچک و  انگشت حلقه دست ممکن هست احساس شود. درد ممکن هست در کل ساعد، معمولا در سمت داخلی رخ دهد. چابکی دست می ­تواند تحت تاثیر قرار گیرد. گاهی اوقات، بی­حسی با بالا بردن دست افزایش می ­یابد. درمان آن شامل اجتناب از ضربه یا فشار مکرر به قسمت آرنج و هستآسوده دادن به مفصل آرنج هست. وسایل شکسته­ بندی برای محدود کـــردن خمش آرنج می­ تواند در شب هستفاده شود. گاهی اوقات، یخ می­تواند مفید باانجام گرفت. در موارد انجام گرفتید، جراحی تغییر مکان عصب نخستنار ممکن هست ضروری باانجام گرفت. این امر شامل تغییر مکان عصب نخستنار به یک موقعیت هست که در آن این عصب به طور مستمر توسط هستخوان­بندی اطراف فشرده نمی­ گردد.

درد آرنج در یک نگاه

مفصل آرنج ناحیه ­ای هست که در آن سه هستخوان بلند گرد هم می­ آیند.

التهاب تاندون می ­تواند آرنج داخلی یا خارجی را تحت تاثیر قرار دهد.

درمان التهاب تاندون شامل یخ، هستآسوده، و داروهایی برای التهاب می ­شود.

باکتری می ­تواند پوست خراشیده (ساییده) انجام گرفته آرنج را عفونی سازد.

عصب نخستنار می ­تواند در آرنج تحریک شود و بیحسی و سوزش انگشتان کوچک و حلقه را باعث شود.


ترجمه انجام گرفته از وبسایت: www.webmd.com

نوشته درد آرنج – تعاون پرتال اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.