درد ساق پا : دلایل و درمان

قسمت­ های پایین ­تر پاهای شما فشار خانومدگی روزمره شما را تحمل می­ کنند. شما نباید درد ساق پا داشته باشید.

اگر پزشک شما بگوید شما یک وضعیت مانند گرفتگی عضلات پا، لخته انجام گرفتن خون، و یا مشکلاتی مربوط به اعصاب دارید درمان­های پزشکی می­ تواند کمک کند. اما شما می ­توانید کارهایی را در خانه انجام دهید که به شما کمک می ­کنند.


هستخوانها، مفاصل و عضلات

گرفتگی عضله

می ­تواند در خواب و یا در وسط روز پیش آید. این درد ناگهانی سفت انجام گرفتن ساق پا گاهی اوقات “اسب چارلی” نامیده می ­شود. هنگامی که این درد می­ گیرد، می­ تواند به سرعت بدتر شود. این اتفاق زمانی می ­افتد که عضلات شما خسته بوده و یا دچار کم آبی هستند. اگر شما مستعد ابتلا به گرفتگی عضلات پا هستید آب افزایشی بنوشید.

کشش آرام و یا ماساژ ناحیه ­ای که در آن عضلات گرفته ­اند می­ تواند مفید باانجام گرفت. کشش پا به درستی قبل از ورزش نیز می ­تواند مفید باانجام گرفت.

درد ساق پا

شما می­ توانید این درد را درست در جلوی ساق پا احساس کنید. عضلات و گوشت در امتداد لبه هستخوان ساق پا ملتهب می ­شوند، پس از آن راه رفتن، دویدن، یا پرش مختل می شود. انجام فعالیت به طور مداوم بر روی سطوح دشوار می­ تواند این درد را ایجاد کند. شما همچنین ممکن هست احتمال افزایشی برای داشتن درد ساق پا داشته باشید اگر پاهای صاف داشته باشید و یا پاهای شما به سمت بیرون چرخیده باانجام گرفت.

به پاهای خود هستآسوده دهید تا احساس بهتری داشته باشید. یخ کمک می ­کند. همچنین داروهای ضد التهابی مانند آسپرین، ایبوپروفن، و ناپروکسن نیز می­توانند مفید باشند، اگر پزشک شما بگوید که این­ها برای شما مشکلی ندارند. شما می­ توانید آنها را مصرف کنید.

اگر درد همچنان ادامه داشته باانجام گرفت ممکن هست بخواهید به پزشک خود مراجعه کنید. سعی کنید هیچ کاری انجام ندهید که باعث شود پای شما صدمه افزایشی ببیند. تایمی که احساس کمی بهتری داشتید، یکسری حرکات کششی انجام دهید. دفعه بعد لباس آسوده و کفش معقول بپوشید. و بر روی سطوح دشوار در صورت امکان ندوید.

التهاب تاندون

یکی از نخستین علائم هانجام گرفتار دهنده که زمانی که شما یک تاندون آشیل ملتهب دارید، درد در ساق پا در قسمت پایین ماهیچه ساق پا در نزدیکی پشت پاشنه هست. این یک آسیب شایع هست که باعث می ­شود تاندون متورم، کشیده، یا پاره شود. شما ممکن هست در اثر زیاد کار کـــردن ساق پا و یا بالا رفتن از پله دچار آن شوید و ممکن هست برای یک مدت طولانی باقی بماند.

از یخ برای تسکین درد هستفاده کنید و یا اگر پزشک شما بگوید که آنها برای شما مشکلی ایجاد نمی­ کنند داروی ضد التهاب مصرف کنید. از انجام هر کاری که موجب درد شود اجتناب کنید. هنگامی که درد کاهشی داشتید، پای خود را کشش داده و تمرین دهید.

اگر درد شما انجام گرفتیدتر شود، تاندون آشیل شما ممکن هست پاره انجام گرفته باانجام گرفت. یکی دیگر از نشانه ­های پارگی ممکن هست این باانجام گرفت که در خم کـــردن پای خود به سمت پایین مشکل داشته باشید. پزشک شما ممکن هست دارو را به ناحیه ملتهب انجام گرفته تزریق کند. شما ممکن هست برای ترمیم آسیب نیاز به جراحی داشته باشید.

شکستگی هستخوان و رگ به رگ انجام گرفتن

در حالات خفیف درمان RICE را امتحان کنید: هستآسوده، یخ، فشرده سازی، و بالا نگهداشتن پا.

برای یک پیچ خوردگی انجام گرفتید یا یک هستخوان شکسته (شکستگی)، از یخ­گذاری هستفاده کنید و سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید. شما ممکن هست به گچ­گیری و یا آتل­ بندی نیاز داشته باشید. همچنین ممکن هست به فیزیوتراپی نیاز داشته باشید.

نیاز به زمان خواهد داشت، اما به تدریج شما قادر خواهید بود مجدد به آسودهی راه بروید. همانگونه که آهسته راه می­روید به تدریج توان خود را افزایش دهید و وخانوم خود را بر روی پای مجروح قرار دهید.


وریدها و لخته لخته ها

لخته خون

هنگامی که خون شما در یک ورید غلیظ انجام گرفته و متراکم شود، م ی­تواند به یک لخته تبدیل شوند. اگر یک لخته در ورید در بدن تشکیل شود ترومبوز ورید عمقی نامیده می ­شود (DVT).

لخته خونی ورید در ساق پا یا ران اتفاق می ­افتد. اگر شما برای مدت طولانی غیر فعال باشید آنها به احتمال زیاد اتفاق می ­افتند ، مثلا در یک پرواز طولانی و یا مسافرت با ماشین. اگر شما اضافه وخانوم داشته باشید، یا سیگار بکشید، و یا برخی از داروها را مصرف کنید همچنین در معرض خطر هستید.

یک شانس وجود دارد که یک لخته بتواند به جریان خون وارد انجام گرفته و به یک سرخرگ در ریه ­ها برسد. اگر چنین شود، آن لخته می ­تواند جریان خون را مسدود کند. این یک بیماری جدی به نام آمبولی ریوی هست.

اگر شما فکر می­ کنید شما ممکن هست یک لخته خون داشته باشید، به پزشک خود و یا اورژانس مراجعه کنید.

داروها، جوراب ساپورت ساق بلند، و کاهش وخانوم انواع درمان ­ها برای کمک به شما برای پیشگیری از لخته هست.

رگ های واریسی

شما ممکن هست با این­ها آشنایی داشته باشید، دلیل که شما می ­توانید آنها را در سطح پوست خود ببینید. به نظر می ­رسد آنها به هم پیچیده می­ شوند، رگهای آبی یا ارغوانی تیره، و توسط دریچه ضعیف و دیوارهای رگ ایجاد می ­شوند. آنها ممکن هست به خصوص پس از ایستادن یک درد مبهم ایجاد کنند،.

سعی کنید جوراب ساق بلند ساپورت بپوشید تا درد شما تسکین یابد و در طول روز، به طور مرتب بیهستید و بنشینید. در مورد انواع دیگر درمان ­ها اگر وریدهای واریسی شما زیاد دردناک هستند به پزشک خود مراجعه کنید.

بیماری شریانی محیطی اندام تحتانی

هنگامی رخ می­ دهد که شریان های موجود در پاها آسیب دیده و سفت شوند. هنگامی که شریان­های شما باریک می­ شوند و یا مسدود می ­گردند، پاهای شما جریان خونی را که آنها به آن نیاز دارند را از دست می ­دهند. که می­ تواند باعث شود که ساق پای شما دچار گرفتگی عضلات انجام گرفته و هنگام راه رفتن، بالا رفتن از پله، و یا انجام انواع دیگر ورزش­ ها به دلیل اینکه خون به اندازه کافی به عضلات نمی­ رسد احساس درد کند.

هستآسوده کمک می ­کند. اما اگر شریان­ های شما به انجام گرفتت تنگ یا مسدود شوند، درد ممکن هست باقی بماند، حتی زمانی که شما هستآسوده می­ کنید. همچنین، زخم­ها ممکن هست به نیکوی بهبود پیدا نکنند.

اگر مبتلا به دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا باشید، و یا سیگار بکشید یا چاق باشید افزایش احتمال دارد تا به این بیماری دچار شوید.

آن را می ­توان با تغییر سبک خانومدگی ترمیم نمود:

  • اگر سیگار می­ کشید، ترک کنید
  • غذاهای سالم بخورید
  • وخانوم خود را مدیریت کنید
  • ورزش کنید

درمان ­های دیگر شامل داروهایی برای کنترل کلسترول، دیابت، یا فشار خون بالا می ­باشند. برخی از افراد برای بهبود جریان خون به این ناحیه نیاز به عمل جراحی دارند.


اعصاب

منشا برخی از دردها مشکلات مربوط به خود اعصاب هست.

کانال نخاعی تنگ انجام گرفته و سیاتیک

یک علت شایع برای کانال نخاعی تنگ، آرتریت ستون فقرات هست. گاهی اوقات فتق دیسک بر ریشه­های عصبی در نزدیکی کانال مهره ها فشار وارد می­کند، که می­تواند به علائم سیاتیک منجر شود، مانند:

  • سوزش، درد گرفتگی پا هنگام ایستادن و یا نشستن
  • بیحسی
  • تیر کشیدن
  • خستگی
  • ضعف

درد ممکن هست در پشت و باسن شما شروع شود، و سپس به سمت پای شما گسترش یابد. هستآسوده اغلب برای درمان دیگر دردهای ساق پا مفید هست، اما برای این یکی نه. هستآسوده به درمان سیاتیک کمک نمی ­کند.

درمان ممکن هست شامل هستآسوده برای تعداد روز، همراه با مصرف داروی ضد التهاب و ضد درد باانجام گرفت. حرارت و سرما می­ تواند به برخی از علایم کمک کند. درمان­های فیزیکی و تمرینات کششی اغلب مفید می­ باشند. به تدریج در طول زمان تحرک خود را افزایش دهید. پزشک شما ممکن هست درمان­های دیگر و یا جراحی را توصیه کند اگر درد شما بهتر نشود.

نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی دیابتی از عوارض شایع دیابت هست. اعصاب م ی­توانند به دلیل میزان قند خون بالا آسیب ببینند. این عارضه می­تواند درد در هر دو پای شما را همراه با بی­ حسی و احساس کاهش در پایین پاها ایجاد کند.

با پزشک خود در مورد داروهایی که برای کنترل درد به کار می­ روند و به مدیریت سطح قند خون کمک می­کنند صحبت کنید.


ترجمه انجام گرفته از وبسایت: www.webmd.com

نوشته درد ساق پا : دلایل و درمان اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.