درد سرطان – تعاون پرتال

حیاتی هست که درمان درد ناشی از سرطان هر چه زودتر آغاز شود تا به بهبودی حداکثر دست یابیم.

اکثریت آقام مبتلا به سرطان، درد را در زمان های مختلفی تجربه می کنند. درد می تواند ناشی از خود سرطان باانجام گرفت، یا از درمان سرطان. به علاوه، برخی آقام که سرطانشان درمان انجام گرفته، ممکن هست همچنان از درد رنج ببرند.

درد سرطان، یا ناآسودهی که از ریشه های سرطان و درمان آن پدید می آید، در اغلب اوقات می تواند کنترل شود. داروها و روش های مختلفی برای کنترل درد سرطان موجود هست. افرادی که دچار سرطان هستند و احساس درد می کنند، باید سریعاً پزشک خود را مطلع کنند. هرچه درمان درد زودتر آغاز شود، موثرتر می تواند باانجام گرفت.


چه چیز باعث درد سرطان می شود؟

دلایل زیادی برای درد سرطان وجود دارد، اما اغلب درد سرطان زمانی رخ می دهد که یک غده بر روی اعصاب یا ارگان های بدن فشار ایجاد می کند یا تایمی که سلول های سرطانی به هستخوان ها یا ارگان های بدن حمله می کنند. درمان های سرطان همچون شیمی درمانی و پرتو درمانی، یا همچنین عمل جراحی می تواند منجر به درد شود.


علائم درد سرطان چیست؟

علائم درد سرطان از فردی به فرد دیگر متغیر هست. میزان درد ممکن هست وابسته به نوع سرطان، مرحله یا میزان بیماری، و فرد، متغیر باانجام گرفت. درد می تواند از خفیف و گهگاه تا انجام گرفتید و همیشگی متغیر باانجام گرفت.


چه داروهایی برای درمان درد سرطان هستفاده می شوند؟

درد خفیف تا متوسط

مسکن ها: هستامینوفن (Mapap, Tylenol) و گروهی از مسکن ها با نام داروهای ضد التهاب غیر هستروئیدی (NSAIDs) همچون آسپرین، ایبوپروفن (ادویل، موترین) می تواند درد خفیف تا متوسط را درمان کند. زیادی از اینها داروهای بدون نیاز به تعاون پرتال هستند، اما برخی نیازمند تعاون پرتال می باشند. بیماران باید پیش از هستفاده از این داروها با یک پزشک مشورت کنند، به خصوص چنانچه در حال انجام شیمی درمانی هستند. داروهای ضد التهاب غیر هستروئیدی می تواند با انعقاد خون تداخل ایجاد کند که منجر به مشکلات دستگاه گوارشی می شود و می تواند منجر به افزایش ریسک حمله ی قلبی و سکته شود.

درد متوسط تا انجام گرفتید

مسکن های مخدری: این داروها شامل کودئین، مورفین (Kadian, MS contin, Ormorph) ؛ هیدروکودون (لورتاب، نورکو ویکوندین) اُکسی کودون (اوکسی کونتین، روکسی کودون) هیدرومورفون (Dilaudid, Exalgo)، و فنتالین (Actiq, Fentora) هستند. مسکن های مخدری نیازمند تعاون پرتال هستند و ممکن هست در کنار مسکن های خفیف برای درد های متوسط تا انجام گرفتید هستفاده شود.

دردهای سوزاننده

  • ضد افسردگی ها: ضد افسردگی های خاصی برای درمان درد هستفاده می شوند، حتی اگر فرد افسرده نباانجام گرفت. آمی تریپتیلین Amitriptyline و نور تریپتیلین (Pamelor)، ضد افسردگی هایی هستند که گاهی برای درمان درد هستفاده می شوند.
  • ضد تشنج ها (داروهای ضد صرع): علیرغم نام آن، داروهای ضد تشنج مانند گاباپنتین (فاناترکس، گرالیس، نورونتین) و کاربامازپین (کارباترول، اکوترو، تگرتول Carbatrol,Equetro, Tegretol) نه تنها برای صرع، که همچنین برای کنترل دردهای سوزاننده، علائم دردناک تخریب اعصاب هستفاده می شوند.
  • سایر داروهای: کورتیکوهسترئید ها مانند پردنیزون (prednisone, Sterapred) برای کاهش التهاب که معمولا منجر به درد می شود هستفاده می شوند.

درد سرطان دیگر چگونه می تواند درمان شود؟

با اینکه درد سرطان معمولاً با دارو درمان می شود، جراحی برای بیرون آوردن توده یا پرتو درمانی برای کوچک کـــردن توده نیز می تواند در کنار دارو برای تسکین درد مضاعف هستفاده شود، پزشکان درد سرطان را با داروهای مسکن به نام آنالژزیک (analgesics) یا با روش های درمانی بدون دارو مانند فیزیوتراپی و توانبخشی، شبیه سازی، بیوفیدبک و تکنیک های ریلکسیشن درمان می کنند. سایر انتخاب های درمانی برای بیماران سرطانی شامل سد کـــردن اعصاب، که شامل تزریق داروی درد درون یا اطراف عصب یا نخاع هست.


ترجمه انجام گرفته از وبسایت: www.webmd.com

نوشته درد سرطان – تعاون پرتال اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.