درد صورت – تعاون پرتال

دردی که از صورت یا جای دیگر منشا می گیرد ممکن هست بخاطر جآسوده، عفونت در ساختار صورت یا اختلال عصبی باانجام گرفت یا ممکن هست به دلیل ناشناخته ای اتفاق افتد. برخی از دلایل شایع درد صورت شامل موارد زیر می شود:

  • دندان آبسه انجام گرفته (شرایطی که در آن دندان ملتهب و چرکی انجام گرفته هست)
  • عفونت سینوسی
  • سینوزیت (التهاب سینوس ها)
  • جآسوده صورت
  • اختلالات مفصل های گیجگاهی یا فک
  • درد و نورالژی عصب سه قلو (که در زیر شرح داده انجام گرفته هست)

نورالژی عصب سه قلو چیست؟

نورالژی یا درد عصب سه قلو، تیک دردناک هم نامیده می شود که چنین حالتی با درد ناگهانی و قطع کننده در صورت مشخص می شود.

درد عصب سه قلو روی عصب سه قلو که یکی از بزرگترین اعصاب در سر هست تاثیر می گذارد. عصب سه قلو تکانه های ناگهانی لمس، درد، فشار و دما را از صورت، فک، لثه ، پیشانی و اطراف چشم به مغز می فرستد.


دلایل ایجاد درد یا نورالژی عصب سه قلو

شایع ترین دلیل این امر فشار رگ خونی بر عصب نزدیک سیستم مغز هست. با گذشت زمان، تغییرات در رگ های خونی مغز ممکن هست باعث شود رگ های خونی به ریشه عصب سه قلو ساییده شود. ساییدگی مداوم با هر ضربان قلب غشای عایق عصب را می ساید و منجر به ناآسودهی اعصاب می شود.


علائم نورالژی عصب سه قلو

درد عصب سه قلو باعث بروز درد ناگهانی عصبی مانند شوک الکتریکی یا درد ضربه ای می شود که تعداد ثانیه به طول می انجامد. این درد می تواند روی صورت و اطراف لب، چشم ها، بینی، جمجمه و پیشانی احساس شود. هنگامیکه فرد در حال مسواک زدن یا آرایش هست و صورت را لمس می کند،در حال بلعیدن یا حتی در معرض نسیم ملایم هست، علائم می تواند خود را نشان دهد.

درد عصب سه قلو اغلب یکی از دردناکترین شرایطی هست که در پزشکی مشاهده انجام گرفته هست. معمولا این درد در یک طرف فک یا گونه احساس می شود اما برخی از آقام این درد را در دفعات مختلف در هردو طرف حس می کنند. حملات درد ممکن هست یکی پس از دیگری تکرار شود. آنها ممکن هست طی روز بیایند و بروند و روزها و هفته ها و ماه ها بطول انجامند. گاهی، حملات می تواند ماه ها یا سال ها ناپدید شود. اختلال در خانومان شایع تر از آقاان هست و به ندرت افراد زیر ۵۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد.


نحوه تشخیص درد عصب سه قلو

ام آرآی می تواند برای تعیین اینکه آیا یک تومور یا تصلب تعداد بافت به عصب سه قلو آسیب می خانومد یا خیر هستفاده شود. وگرنه هیچ آزمایشی نمی تواند دیگر دلایل اختلالات صورت را آزمایش کند. درد عصب سه قلو معمولا براساس توضیح بیمار درباره علائم تشخیص داده می شود.


نحوه درمان درد عصب سه قلو

این درد می تواند با داروهای ضد تشنج مانند تگرتول (کربامازپین) یا نرونتین (گاباپنتین) درمان شود.

داروی (Klopin (clonazepam و (Depakote (divalproex نیز ممکن هست موثر باانجام گرفت و با ترکیب دیگر داروها برای تسکین درد هستفاده شود. برخی از داروهای ضدافسردگی نیز تاثیرات تسکین درد چشمگیری  دارند.

اگر داروها موثر نباشند یا اگر باعث عوارض ناخوهسته شوند، پروسه های مغز و اعصاب برای تسکین فشار برروی عصب یا کاهش حساسیت عصبی موجود هستند.

برخی از بیماران کاهش یا تسکین درد را با هستفاده از درمان های دارویی جایگزین نظیر طب سوخانومی , کایروپراکتیک، خود هیپنوتیزمی یا مدیتیشن گزارش کـــرده اند.


ترجمه انجام گرفته از وبسایت: www.webmd.com

نوشته درد صورت – تعاون پرتال اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.