درد مفاصل – تعاون پرتال

مفاصل ارتباطات بین هستخوان­ها را تشکیل م ی­دهند. آنها پشتیبان بوده و به حرکت شما کمک می ­کنند. هر گونه آسیب به مفاصل ناشی از بیماری یا آسیب دیدگی می­ تواند حرکت شما را محدود نموده و باعث زیادی از دردها شود.

شرایط مختلفی می­ تواند به مفاصل دردناک منجر شود، از جمله هستئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، بورسیت، نقرس، فشارها، رگ به رگ انجام گرفتن، و آسیب­های دیگر. درد مفاصل زیاد شایع هست. در یک نظرسنجی ملی، حدود یک سوم از بزرگسالان گزارش دادند که در ۳۰ روز گذشته درد مفاصل داشته­اند. درد زانو شایع­ترین آنههست، و پس از آن درد شانه و مفصل ران قرار دارد، اما درد مفاصل می­ تواند هر قسمت از بدن را تحت تاثیر قرار دهد و از قوزک و پا گرفته تا شانه ­ها و دست­ها. با بالا رفتن سن، مفاصل دردناک به طور فزاینده­ای شایع می ­شوند.

درد مفاصل می ­تواند از التهاب خفیف تا ناتوان انجام گرفتن باانجام گرفت. ممکن هست بعد از تعداد هفته از بین رود (حاد)، و یا تعدادین هفته یا ماه به طول انجامد (مزمن). حتی درد کوتاه مدت  تورم در مفاصل می ­تواند کیفیت خانومدگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. علت درد مفاصل هرچه باانجام گرفت، شما معمولا می ­توانید آن را با دارو، درمان فیزیکی، و یا درمان­های دیگر مدیریت کنید.

پزشک شما ابتدا سعی خواهد کـــرد آن را تشخیص داده و این بیماری که باعث درد مفاصل شما انجام گرفته هست را درمان نماید. دنبال کاهش درد و التهاب و حفظ عملکـــرد مفاصل هست. گزینه­های درمانی عبارتند از:

داروها

در درد مفاصل متوسط ​​تا انجام گرفتید به همراه تورم، مصرف داروی ضد درد و یا داروهای ضد التهاب غیر هستروئیدی (NSAID) مانند آسپرین، ایبوپروفن (ادویل، موترین)، و یا ناپروکسن سدیم (Aleve)، می­ توانند تسکین دهنده درد باشند. نسل جدیدی از NSAIDها که به عنوان مهار کننده کاکس-۲ (celcoxib) شناخته می­ شوند نیز برای تسکین درد معقول می­ باشند، اما همه این داروها به جز یکی (celebrex) از بازار به دلیل افزایش خطر حمله قلبی، سکته مغزی، و دیگر حوادث قلبی عروقی حذف انجام گرفته ­اند. NSAIDها همچنین می ­توانند عوارض جانبی داشته باشند، که به طور بالقوه خطر ابتلا به خونریزی دستگاه گوارش را افزایش می ­دهند.

اگر شما دچار درد خفیف و بدون هر گونه تورم انجام گرفته ­اید، هستامینوفن (تیلنول) می­ تواند موثر باانجام گرفت. هنگام مصرف این دارو مراقب باشید، به خصوص اگر الکل مصرف می­ کنید، زیرا دوز بالا ممکن هست باعث آسیب کبدی شود. به دلیل این خطرات، شما باید هر یک از این داروهای ضد درد را با احتیاط مصرف کنید.

اگر درد شما آنقدر انجام گرفتید هست که داروهای NSAID ها و COX-2 به اندازه کافی موثر نیستند پزشک شما ممکن هست یک داروی مسکن قوی­تر تجویز کند. از آنجا که داروهای مسکن می­ توانند موجب خواب آلودگی شوند، شما فقط باید آنها را تحت مراقبت یک پزشک هستفاده کنید. آنها همچنین می ­توانند باعث یبوست شوند، که شما می­ توانید با مصرف داروی مسهل آنرا از بین ببرید.

دیگر داروهایی که ممکن هست به تسکین درد کمک کنند عبارتند از:

  • شل کننده ­های عضلانی برای درمان اسپاسم ­های عضلانی (ممکن هست همراه با NSAID ها برای افزایش اثر مورد هستفاده قرار بگیرند)
  • برخی از داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تشنج (که هر دو سیگنال ­های درد را کاهش می­ دهند)

عوامل موضعی

کپسایسین – ماده موجود در فلفل تند – ممکن هست درد مفاصل ناشی از ورم مفاصل و دیگر موارد را کاهش دهد. کپسایسین بلوک کنند ماده P هست، که به انتقال سیگنال درد کمک می ­کند، و آن باعث انتشار مواد شیمیایی در بدن به نام اندورفین می ­شود، که درد را از بین می ­برد. عوارض جانبی کرم کپسایسین شامل احساس سوزش و یا خارش در ناحیه مورد هستفاده هست. یکی دیگر از گزینه ­های موضعی کرم آرتریت حاوی مواد تشکیل دهنده، متیل سالیسیلات (بن گی) هست.

تزریق

برای افرادی که درد داروهای خوراکی یا موضعی ضد درد پیدا نمی­ کنند، پزشک می­ تواند یک داروی هستروئیدی (که ممکن هست با یک بی حسی موضعی همراه باانجام گرفت) به طور مستقیم به داخل مفصل هر سه ماه تا چهار ماه تزریق کند. تزریق هستروئید اغلب در بیماران مبتلا به ورم مفاصل، بیماری­های مفاصل، یا التهاب تاندون رایج هست. این روش موثر هست، اما در افزایش مواقع این اثر متایمی باانجام گرفت. همچنین می­ تواند عوارض جانبی داشته باانجام گرفت؛ اگر تزریق هستروئید علائم آسیب را از بین ببرد، شما ممکن هست هستفاده زیاد از حدی از مفصل نموده و آسیب افزایشی به آن وارد سازید.

دیگر گزینه­ های تزریق عبارتند از:

  • کشیدن مایع از مفصل (و اغلب در ارتباط با تزریق هستروئید انجام می­شود)
  • تزریق هیالورونان، که یک ترکیب مصنوعی از مایع مفصلی طبیعی هست و برای درمان آرتروز هستفاده می­شود.

فیزیوتراپی

شما می ­توانید با یک فیزیوتراپیست برای تقویت عضلات اطراف مفصل کار کنید، مفصل را ثابت نموده و محدوده حرکتی آن را بهبود بخشید. فیزیوتراپیست از تکنیک­ هایی مانند فراصوت، گرما یا سرما درمانی، تحریک الکتریکی عصب، و درمان با دست هستفاده می­ کند.

اگر اضافه وخانوم دارید، کاهش وخانوم می ­تواند برخی از فشارها بر مفاصل دردناک شما را کاهش دهد. ورزش یکی از راه ­های موثر برای کاهش وخانوم (همراه با رژیم غذایی) هست، اما مراقب باشید تا تمرینات را با فشار کم انجام دهید تا باعث التهاب افزایش مفاصل نشوید. شنا و دوچرخه سواری از جمله بهترین ورزش­ها هستند، زیرا هر دو به شما اجازه می­ دهند تا مفاصل خود را بدون آسیب بر آنها تمرین دهید. شنا نیز از آنجا که آب خاصیت شناوری دارد، تسکین دهنده برخی از فشارها بر مفاصل هست.

مراقبت در منزل

شما می­ توانید درد مفاصل را به صورت کوتاه مدت با تعداد تکنیک ساده در خانه کاهش دهید. یکی از این روش­ها با مخفف کلمه PRICE شناخته می­شود:

  • حفاظت از مفصل با آتل و یا بستن آن.
  • هستآسوده دادن به مفصل، اجتناب از هر گونه فعالیت که باعث درد شود.
  • یخ گذاری بر روی مفصل به مدت ۱۵ دقیقه، تعدادین بار در روز.
  • محکم بستن مفصل با هستفاده از یک جسم کشسان.
  • بالا نگهداشتن مفصل در بالاتر از سطح قلب.

هستفاده از یخ بر روی مفاصل دردناک می­تواند درد و التهاب را کاهش دهد. برای اسپاسم ­های عضلانی در اطراف مفاصل، از یک صفحه گرم و یا جسم کشسان تعداد بار در روزستفاده کنید. پزشک شما ممکن هست به شما توصیه کند تا مفصل را محکم ببندید یا آتل ببندید تا جنبش را به حداقل برسانید و یا درد را کاهش دهید، اما از ثابت نگه داشتن مفصل به مدت زمان طولانی اجتناب کنید زیرا می­ تواند در نهایت باعث سفت انجام گرفتن و از دست دادن عملکـــرد آن شود.

درمان­ های دیگر

بعضی از تحقیقات نشان داده هست که مکمل­ های گلوکزامین و کندراتین می ­توانند به کاهش درد مفاصل کمک کنند و عملکـــرد را بهبود بخشند. هر دوی این مواد از اجزای غضروف طبیعی هستند، که به حفاظت از مفاصل کمک می ­کنند. مکمل ­های گلوکزامین و کندراتین به شکل کپسول، قرص، پودر، و یا به شکل مایع در دسترس هستند. اگر چه این مکمل­ ها برای هر فردی کارساز نیستند، اما امتحان نمودن آنها بی­خطر هست دلیل که آنها هیچ گونه عوارض جانبی قابل توجهی ندارند.

حیاتی نیست که پزشک شما چه درمانی را توصیه کند، به محض انجام گرفتید انجام گرفتن درد به پزشک مراجعه کنید، مفصل شما به طور ناگهانی ملتهب می­ شود یا تغییر شکل می ­دهد، و یا شما دیگر نمی­ توانید از آن مفصل هستفاده کنید.


ترجمه انجام گرفته از وبسایت: www.webmd.com

نوشته درد مفاصل – تعاون پرتال اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.