درمان درد در کودکان – تعاون پرتال

دشوارترین کار در درمان درد‌های کودکان این هست که میزان درد را دقیق و عینی محاسبه کنیم.

در کل، سه روش برای بررسی میزان دردی که یک کودک حس می‌کند، وجود دارد:

  • مقدار دردی که خود فرد گزارش می‌کند: پزشکان می‌توانند از کودک بپرسند که از ۱ تا ۱۰، به درد خود چه نمره‌ای می‌دهد و یا تصویر های از حالت‌های احساسی مختلف به وی نشان داده و از او بخواهند که احساس درد خود را با یکی از این تصویر ها مطابقت دهد.
  • مقادیر رفتاری: پزشکان باید تصویر‌العمل‌های حرکتی کودک، حالت چهره، گریه کـــردن یا رفتار خاصی (مانند الگوی خواب و بیداری وی) را ارزیابی نمایند.
  • مقادیر فیزیولوژیکی: پزشکان باید تغییرات ضربان و فشار خون را اندازه‌گیری کـــرده و هم‌چنین میزان تعریق کف دست را بررسی کنند.

داروهایی که برای درمان درد در کودکان به کار می‌رود:

  • مسکّن درد: هستامینوفن (تیلنول)، که بدون تعاون پرتال موجود هست، و اپیوئید‌ها (نیاز به تعاون پرتال پزشک دارد) اغلب برای تسکین درد در کودکان به کار می‌روند. پزشک شما ممکن هست داروهای بدون تعاون پرتال تجویز کند یا ممکن هست داروهای قوی ضد التهاب غیرهستروئیدی (NSAID) را تجویز نماید؛ داروهایی مانند ایبوپروفن (موترین، ادویل). کودکان زیر ۱۹ سال نباید آسپیرین مصرف کنند، مگر با تعاون پرتال‌ی پزشک، زیرا اگر آسپیرین در حین یک بیماری ویروسی یا در حالت تب‌دار مصرف شود، می‌تواند منجر به سندرم Reye شود. اپیوئید‌ها، مسکّن‌های مخدر و خواب‌آور هستند که این می‌تواند شامل مخدر‌های طبیعی، مصنوعی یا نیمه‌مصنوعی باانجام گرفت. اپیوئید‌ها را اغلب برای درمان دردهای انجام گرفتید، مانند دردهای متایم پس از جراحی، به کار می‌برند.
  • ضدافسردگی: داروهای ضدافسردگی، آن‌هایی هستند که با تنظیم میزان پیام‌رسان‌های عصبی (مواد شیمیایی طبیعی) در مغز، شرایط دردناک و یا عاطفی را درمان می‌کنند. این داروها می‌توانند دسترسی بدن به سیگنال‌های بهبود و ریلکسیشن را افزایش دهند و برای افرادی که از دردهای مزمن رنج می‌برند و به درمان‌های معمول پاسخ نمی‌دهند، این داروها امکان کنترل درد را فراهم می‌سازد.
  • کنترل درد توسط بیمار (PCA): کودکان چهار تا شش سال، می‌توانند به کمک والدین یا پرستار از PCA هستفاده کنند. خیلی از کودکان شش ساله نیز می‌توانند به تنهایی با پمپ PCA کار کنند.
  • کنترل درد اپیدورال: روش اپیدورال می‌تواند برای جراحی‌های عمده، مانند عمل‌های شکمی، جراحی‌های نخاعی یا انتهای کمر، به منظور کنترل دردِ پس از جراحی به کار رود. داروی ضد درد، درون فضای اپیدورال طناب نخاعی تزریق می‌شود.

در حالی که این درمان‌ها برای بزرگسالان نیز کاربرد دارد، اما دوز آن برای بزرگسالان و کودکان یکسان نیست. دوز دارو برای کودکان باید کم‌تر از میانسالان باانجام گرفت زیرا این دوز بر اساس وخانوم بیمار محاسبه می‌شود. لازم هست که دقیقا از همان دوزی که پزشک کودک تجویز کـــرده هست، هستفاده شود.


ترجمه انجام گرفته از وبسایت: www.webmd.com

نوشته درمان درد در کودکان – تعاون پرتال اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.