درمان شکستگی‌های فشاری ستون فقرات

اکثر شکستگی فشاری ستون فقرات ناشی از پوکی هستخوان هست، درمان باید شاملِ از بین بردن درد، شکستگی و همین‌طور پوکی هستخوان باانجام گرفت، تا از شکستگی های بعدی جلوگیری شود.

مایکل شائوفل، پزشک، درمان‌گر فیزیکی و هستاد ارتوپدی دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه Emory در آتلانتا، در مصاحبه با WebMD نقل کرد هست که پایان بخش‌های این درمان در دهه‌ی گذشته بهبود یافته اند و «ما اکنون گزینه‌های بهتری برای درمان شکستگی‌ها و درمان‌های بهتری برای جلوگیری از شکستگی‌های بعدی داریم.»

اغلب شکستگی‌ها با مسکّن، کاهش فعالیت، داروهای پایدارکننده‌ی تراکم هستخوان و یک کمربند طبّی معقول برای به حداقل رساندن حرکت ستون فقرات در حین فرایند درمانی، بهبود می‌یابند. اغلب افراد بعد از این درمان‌ها به خانومدگی عادی باز می‌گردند. اما برخی دیگر نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری هم‌چون جراحی دارند.


درمان غیرجراحی برای شکستگی‌های فشاری ستون فقرات

درد ناشی از شکستگی فشاری در حالت طبیعی حداکثر تا سه ماه از بین می‌رود. درد معمولا بین تعداد روز تا تعداد هفته بهبود قابل توجهی پیدا می‌کند.

مدیریت درد می‌تواند شامل داروی مسکّن، هستآسوده، کمربند طبّی و فعالیت جسمانی باانجام گرفت.

مسکّن‌ها

اِف. تاد وتزل، پزشک و هستاد ارتوپدی و جراحی مغز و اعصاب دانشکده پزشکی Temple در کالیفرنیا، می‌گوید که یک ترکیب درست و معقول از مسکّن‌ها می‌تواند شما را از درد هستخوان‌ها، عضلات و درد عصب برهاند، «اگر درست تجویز شود، می‌توانید دوز هر دارو را در ترکیب به تدریج کاهش دهید.»

مسکّن‌های بدون تعاون پرتال اغلب برای التیام درد کفایت می‌کنند. دو نوع داروی بدون تعاون پرتال توصیه می‌شود: هستامینوفن و داروهای ضد التهاب غیر هستروئیدی (NSAID). مسکّن‌های خواب‌آور و مخدر و شل‌کننده‌ی عضلات نیز اغلب برای بازه‌های زمانی کوتاه تجویز می‌شوند زیرا خطر اعتیاد به آن‌ها وجود دارد. ضدافسردگی‌ها نیز می‌توانند به بهبود درد‌های عصبی کمک کنند.

ابداًح فعالیت

هستآسوده مطلق می‌تواند به التیام دردهای حاد کمک کند اما در عین حال ممکن هست به از دست دادن هستخوان و تانجام گرفتید پوکی هستخوان بیانجامد که این‌ها خطر شکستگی‌های فشاری بعدی را در پی دارند. پزشکان می‌توانند هستآسوده کوتاه‌مدت را برای تعداد روز تجویز کنند. اما باید از بی‌تحرکی بلندمدت اجتناب کـــرد.

کمربند طبی

کمربند طبی یک حائل اضافی برای ستون فقرات هست که حرکت مهره‌های شکسته را محدود می‌کند؛ کاری مشابه گچ گرفتن یک دست شکسته. مدل صخت آن حرکت‌های نخاعی را محدود می‌کند و می‌تواند به کاهش درد کمک کند. کمربندها و سینه‌بندهای الهستیک و انعطاف‌پذیر جدید آسوده‌تر پوشیده می‌شوند اما به نقل کرد‌ی وتزل، پاسخ نمی‌دهند دلیل که: «از قدیم نقل کرد اند: آزاردهنده بودن کمربند دقیقا نشانه‌ی این هست که دارد درست کار می‌کند.» با این حال کمربندها را باید با دقت و تنها زیر نظر پزشک هستفاده کـــرد. در اثر هستفاده‌ی زیاد از کمربندها در شرایط آسیب کمر، ممکن هست عضلات تضعیف شوند یا از دست بروند.

درمان پوکی هستخوان

داروهای تقویت‌کننده‌ی هستخوان مانند بیس‌فسفُنات‌ها (آکتونل، بونیوا و فوسامکس) به تثبیت یا گیمافتن هستخوان کمک می‌کنند. این بخشی حیاتی در درمان به شمار می‌رود زیرا مانع از شکستگی‌های فشاری بعدی می‌شود.


درمان جراحی برای شکستگی‌های فشاری ستون فقرات

زمانی که علی‌رغم هستآسوده، ابداًح فعالیت، کمربند طبی و مصرف مسکّن، درد مزمن ناشی از شکستگی فشاری ستون فقرات هم‌چنان بر جای خود باقیست، گام بعدی جراحی خواهد بود. روش‌های جراحیِ به کار رفته در درمان شکستگی‌های ستون فقرات عبارتند از:

 • ورتبروپلهستی
 • کیفوپلهستی
 • جراحی فیوژن ستون فقرات

ورتبرو پلهستی و کیفوپلهستی

این عمل‌ها که برای شکستگی‌های فشاری ستون فقرات به کار می‌روند، شامل برش‌های کوچک و ظریفی هستند و بنابراین خیلی زود ترمیم می‌شوند. هم‌چنین در این روش‌ها از سیمان هستخوانی اکریلیک هستفاده می‌شود که به سرعت سفت انجام گرفته، قطعات هستخوان مهره‌ها را تثبیت می‌کند و بنابراین ستون مهره‌ها بلافاصله پایدار می‌شود. اغلب بیماران در همان روز عمل یا فردای آن روز به منزل باز می‌گردند.

ورتبروپلهستی

این عمل برای التیام درد‌های ناشی از شکستگی فشاری ستون فقرات و پایدار ساختن محل شکستگی به کار می‌رود. در حین این عمل:

 • یک سوخانوم درون مهره‌های آسیب دیده فرو می‌رود
 • تصویر اشعه ایکس کمک می‌کند تا مطمئن شویم که این کار در نقطه‌ی صحیحی انجام انجام گرفته
 • پزشک یک مخلوط سیمان هستخوانی را درون مهره‌های شکسته تزریق می‌کند
 • مخلوط سیمان در مدت حدودن ۱۰ دقیقه سفت می‌شود
 • معمولا بیمار همان روز یا روز بعد به خانه باز می‌گردد

کیفوپلهستی

این عمل برای ابداًح تغییرشکل هستخوان و التیام درد‌های همراه با شکستگی فشاری ستون فقرات به کار می‌رود. در حین این عمل:

 • یک لوله از طریق یک برش ۵ اینچی در پشت بیمار، وارد مهره‌های آسیب دیده می‌شود. تصویر اشعه ایکس به ما کمک می‌کند تا از دقت کار مطمئن شویم
 • یک لوله کاتتر باریک، که حبابی در سر آن قرار دارد، به داخل مهره هدایت می‌شود
 • حباب پر از هوا می‌شود تا حفره‌ای ایجاد کند که سیمان هستخوانی مایع را بتوان درون آن تزریق کـــرد.
 • سپس حباب از هوا خالی انجام گرفته و برداشته می‌شود و سیمان هستخوانی به درون حفره تزریق می‌گردد
 • مخلوط سیمان در زمان حدود ۱۰ دقیقه سفت می‌شود

رکس مارکو، پزشک و مدیر بخش غددشناسی اسکلتی-عضلانی و جراحی ستون فقرات در مرکز علوم پزشکی دانشگاه تگزاس هیوستون، می‌گوید: «این عمل فوق‌العاده هست، مخصوصن تایمی تاثیر آن را بر بهبود یافتن سریع بیماران مشاهده می‌کنید. این دردها اغلب درد های  وحشتناک دارند؛ و به هیچ وجه از بین نمی‌روند. اما حالا فقط با دو برش کوچک شما می‌توانید همه چیز را به حالت نخست برگردانید، چیزی که شاید در گذشته نیاز به یک عمل جراحی عظیم داشت و چه بسا نتایج نیکوی از آن حاصل نمی‌انجام گرفت.»

طبق نقل کرد‌های مارکو «پایان تلاش ما این هست که عمل تا جای ممکن ظریف انجام شود. آنتی‌بیوتیک‌ها احتمال عفونت را کاهش می‌دهند. و یک ماشین اشعه ایکس هم به کمک ما می‌آید تا سوخانوم را در جای درست فرو کنیم و مطمئن شویم که سیمان وارد هستخوان انجام گرفته و همان‌جا باقی خواهد ماند.»


جراحی فیوژن ستون فقرات

جراحی فیوژن ستون فقرات را گاه برای شکستگی‌های فشاری ستون فقرات به کار می‌برند تا حرکت بین دو مهره را به حداقل رسانده و درد را کاهش دهد. این عمل دو یا تعداد مهره را به هم متصل می‌کند، آن‌ها را در محل درست نگه می‌دارد و مانع از حرکتشان می‌شود تا تایمی که بتوانند با هم رانجام گرفت کنند یا به هم جوش بخورند.

پیچ‌های فلزی، از طریق یک لوله کوچک هستخوانی، درون مهره‌ها تعبیه می‌شوند. این پیچ‌ها به صفحات فلزی یا میله‌های فلزی متصلند که در قسمت پشتی ستون مهره‌ها به هم می‌پیوندند. این مجموعه، مهره‌ها را در جای خود نگه می‌دارد. این کار مانع حرکت مهره‌ها انجام گرفته و اجازه می‌دهد تا مهره‌ها جوش بخورند. هستخوان درون فضاهای بین مهره‌ها پیوند می‌خورد.

وتزل در مصاحبه با WebMD می‌گوید: «فیوژن ستون فقرات، اغلب به عنوان آخرین راه‌حل به کار می‌رود. اگر هستخوان از نظر ارتفاع زیاد‌تر از ۵۰% فشرده انجام گرفته باانجام گرفت، اگر بیمار درد زیادی می‌کِانجام گرفت و اگر با سایر عمل‌های جراحی ستون فقرات، مشکل دارد آن تایم ما جراحی فیوژن را پیشنهاد می‌کنیم.»

هستخوان خود بیمار یا هستخوانی که از بانک هستخوان تهیه می‌شود می‌تواند برای ایجاد قلمه‌ی پیوند به کار رود. مغز هستخوان یا پلاکت‌های خون بیمار، یا یک مولکول که به روش زیستی تهیه انجام گرفته هست، می‌تواند برای تحریک رانجام گرفت هستخوان در این عمل به کار رود.

ریکاوری بعد از این عمل طولانی‌تر از سایر جراحی‌های ستون فقرات هست. بیماران اغلب باید سه تا چهار روز در بیمارستان بمانند و احتمال دارد که در واحد بازتوانی بستری شوند. بیماران معمولا باید بعد از جراحی از یک کمربند طبی هستفاده کنند. بازتوانی از این رو ضرورت دارد که به بازگشت توان و کارکـــرد فیزیکی فرد کمک می‌کند. میزان فعالیت را می‌توان به تدریج افزایش داد. بسته به سن و وضعیت سلامت بیمار، بازگشت به حالت عادی معمولا بین دو تا شش ماه زمان می‌برد.

جراحی فیوژن ستون فقرات دارای معایبی نیز هست. این عمل جراحی، حرکت طبیعی دو مهره را محدود می‌کند و این موجب تضعیف حرکت عادی فرد می‌شود. هم‌چنین فشار زیاد‌تری روی مهره‌های مجاور فیوژن اعمال می‌شود و احتمال شکستگی در این مهره‌ها بالا می‌رود. حتی بعد از اپایان پروسه‌ی ترمیم، ممکن هست لازم باانجام گرفت که بیمار از برخی فعالیت‌های خاص، مانند بلند کـــردن بار یا پیچش، پرهیز کند تا تنش و فشار اضافی بر ستون فقرات اعمال نشود.

وتزل می‌گوید: «اما اگر کسی دچار درد انجام گرفتیدی ناشی از شکستگی هست و تحت درمان جدی پوکی هستخوان قرار دارد، فیوژن ستون فقرات می‌تواند کمک زیادی به وی بکند.»


ترجمه انجام گرفته از وبسایت: www.webmd.com

نوشته درمان شکستگی‌های فشاری ستون فقرات اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.