درمان های جایگزین درمان درد

از اصطلاح «درمان جایگزین» معمولاً برای توصیف هر گونه درمان یا مداخله پزشکی هستفاده می‌شود که به‌جای درمان معمول هستفاده می‌شود. هنگامی‌که از درمان‌های جایگزین به همراه درمان معمول هستفاده می‌شود، به آن طب مکمل نقل کرد می‌شود. درمان جایگزین شامل انواع مختلف رشته‌ها از جمله طب سوخانومی، تصور هدایت‌انجام گرفته، درمان کایروپراکتیک، یوگا، هیپنوتیزم، بیوفیدبک، رایحه‌درمانی، تن آرامی، داروهای گیاهی، ماساژ و زیادی دیگر هست.

در دهه‌های گذشته، شواهد قوی برای مفید بودن درمان‌های ذهن-  بدن، طب سوخانومی و برخی مکمل‌های غذایی برای درمان درد جمع‌آوری انجام گرفته‌اند. درمان‌های دیگر از قبیل ماساژ، درمان‌های کایروپراکتیک، لمس درمانی، درمان‌های گیاهی خاص و روش‌های رژیمی، قابلیت تسکین درد را در برخی موارد دارند. تحقیقات افزایشی برای مقایسه این درمان‌ها با درمان‌های معمول مورد نیاز هستند.

درمان‌های ذهن – بدن

درمان‌های ذهن – بدن، درمان‌هایی هستند که دنبال آن‌ها کمک به توانایی ذهن برای تأثیر روی عملکـــردها و علائم بدن هست. درمان‌های ذهن – بدن از روش‌های مختلف از جمله تکنیک‌های تن آرامی، مدیتیشن، تصویر هدایت‌انجام گرفته، بازخورد زیستی و هیپنوتیزم هستفاده می‌کند. تکنیک‌های تن آرامی می‌توانند به ناآسودهی ناشی از درد مزمن کمک کنند.


طب سوخانومی

گرچه سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر زیاد از ۳۰ بیماری یا شرایط را می‌شناسد که می‌توانند به وسیله طب سوخانومی درمان شوند، اما یکی از کاربردهای حیاتی طب سوخانومی تسکین درد هست.

پزشکان قرن شانزدهم چین معتقد بودند که بیماری به علت یک عدم تعادل انرژی در بدن به وجود می‌آید. در طب سوخانومی، از سوخانوم‌های یک بار مصرف و فولادی ضدخانومگ برای تحریک ۱۴ مریدین اصلی یا کانال‌های انرژی بدن برای مقاومت یا رفع بیماری و شرایط، از طریق ابداًح این عدم تعادل‌ها هستفاده می‌شود.

همچنین تصور می‌شود که طب سوخانومی از طریق افزایش آزادسازی مواد شیمیایی انسداد عصبی که اندورفین ها نامیده می‌شوند، درد را کاهش می‌دهد. نقاط طب سوخانومی زیادی در نزدیکی عصب‌ها وجود دارند. هنگامی‌که تحریک شوند، این عصب‌ها موجب درد خفیف یا احساس پری در عضله می‌شود. عضله تحریک انجام گرفته یک پیغام به سیستم عصب مرکزی (مغز و نخاع) می‌فرستد که موجب آزاد انجام گرفتن اندورفین‌ها (مواد شیمیایی شبه مورفین که توسط خود بدن ما در طول زمان درد یا هسترس تولید می‌شوند) می‌گردد. اندورفین‌ها به همراه دیگر انتقال‌دهنده‌های عصبی (مواد شیمیایی بدن که تکانه‌های عصبی را تغییر می‌دهند) مانع انتقال پیغام درد به مغز می‌شوند.

ممکن هست طب سوخانومی به‌عنوان درمان همراه برای زیادی از شرایط مربوط به درد از جمله سردرد، درد پشت تحتانی، دردهای شکمی دوران قاعدگی ، سندروم تونل کارپال، آرنج تنیس بازان، فیبرومیالژی، آرتروز و درد میوفاسیال مفید باانجام گرفت. همچنین طب سوخانومی می‌تواند جایگزین قابل‌قبول و یا بخشی از پلن جامع مدیریت درد باانجام گرفت.


درمان کایروپراکتیک و ماساژ

درمان کایروپراکتیک متدنخست‌ترین درمان غیر جراحی برای درد پشت هست. در آزمایش‌های افرادی که دست‌کاری کایروپراکتیک انجام می‌دهند، بهبود مشاهده انجام گرفته هست. همچنین تحقیقات نشان می‌دهند که درمان کایروپراکتیک می‌تواند برای سردرد، درد گردن، برخی شرایط پا و بازو و کشیدگی گردن مفید باانجام گرفت. بیماری‌های انجام گرفتید مثل سکته‌ مغزی‌ ، عصب تحت‌فشار (گیر افتاده) و بدتر انجام گرفتن دیسک فتق انجام گرفته به‌ندرت گزارش انجام گرفته هست.

ماساژ به شکل فزاینده‌ای به وسیله افرادی که از درد رنج می‌برند، عمدتاً برای مدیریت درد مزمن و مشکلات گردن هستفاده می‌شود. ماساژ می‌تواند هسترس را کاهش دهد و تنش را با افزایش جریان خون تسکین دهد. این درمان همچنین می‌تواند حضور موادی را که درد را تولید و یا پایدار می‌کنند، کاهش دهد. داده‌های موجود نشان می‌دهند که ماساژ درمانی مثل دست‌کاری کایروپراکتیک برای مدیریت درد پشت زیاد امیدوارکننده هست.


لمس درمانی و ریکی

تصور می‌شود که لمس درمانی و ریکی به فعال‌سازی فرایند خود شفای یک فرد کمک می‌کند و درنتیجه درد را کاهش می‌دهد. گرچه این تکنیک‌های به‌اصطلاح «مبتنی بر انرژی» نیازمند تماس فیزیکی واقعی نیستند، اما آن‌ها مستلزم نزدیکی فیزیکی بین متخصص و بیمار هستند.

در تعداد سال گذشته، تعدادین مطالعه مروری منتشر انجام گرفته در مورد کارایی این روش‌های شفا را برای کاهش درد و اضطراب و بهبود سلامتی ارزیابی کـــرده‌اند. گرچه تعداد آزمایش کوچک نشان دادند که این تکنیک‌ها مفید هستند و تأثیر جانبی قابل ملاحظه‌ای ندارند، اما محدودیت‌های برخی از این مطالعات نتیجه‌گیری قطعی را مشکل می‌کنند. قبل از توصیه‌های مبتنی بر شواهد برای هستفاده از این روش‌ها برای درمان درد، مطالعات افزایشی باید انجام شوند.


روش‌های رژیمی درمان درد

برخی از افراد معتقدند که تغییر مصرف چربی رژیمی و یا مصرف غذاهای گیاهی دارای مواد ضدالتهاب می‌تواند از طریق کم کـــردن التهاب به کاهش درد کمک کند. اغلب، رژیم گیاه‌خواری خام برای برخی از افراد مبتلا به فیبرومیالژی مفید بود، اما این مطالعه تصادفی نبود و فاقد گروه شاهد بود. مطالعه خانومان دارای علائم قبل از قاعدگی نشان داد که رژیم گیاهخواری کم‌چرب، همراه با کاهش انجام گرفتت و مدت درد بود. نشان داده انجام گرفته هست که کاهش وخانوم از طریق ترکیب تغییر رژیم و فعالیت بدنی افزایش، برای افرادی که از درد آرتروز رنج می‌برند، مفید بود.

هنوز تحقیقات افزایشی برای تعیین اثربخشی تغییرات رژیمی به‌عنوان درمان درد، مورد نیاز هستند.


مکمل‌های غذایی

مدرکی وجود دارد که نشان می‌دهد سولفات گلوکزامین و سولفات کندرویتین می‌توانند تا حدودی برای آرتروز زانو مفید باانجام گرفت؛ اما مطالعات دیگر چنین فایده‌ای را نشان نداده‌اند. معلوم انجام گرفت این ترکیبات طبیعی سالم و قابل‌تحمل هستند.

دیگر مکمل‌های رژیمی از قبیل روغن ماهی نیز مفید نشان داده‌اند، هرتعداد تحقیقات افزایشی مورد نیاز هستند.


داروهای گیاهی

نتیجه‌گیری در مورد مؤثر بودن گیاهان مشکل هست. اگر شما تصمیم گرفته‌اید که از داروهای گیاهی برای مدیریت بهتر درد هستفاده کنید، در میان گذاشتن این هشدارات با پزشک خود زیاد حیاتی هست. ممکن هست برخی از گیاهان با داروهایی که شما برای درد یا دیگر شرایط مصرف می‌کنید، واکنش انجام دهند و به سلامتی شما آسیب برسانند.


ملاحظات

درمان‌های جایگزین متداوم بی‌خطر نیستند. همان‌طور که ذکر انجام گرفت، برخی از داروهای گیاهی می‌توانند با دیگر داروهایی که شما مصرف می‌کنید، تداخل ایجاد کنند. متداوم قبل از امتحان روش جایگزین، با پزشک خود صحبت کنید و مطمئن شوید که همه چیز را در مورد درمان‌های جایگزینی که هستفاده می‌کنید، به پزشک خود نقل کرد‌اید.


ترجمه انجام گرفته از وبسایت: www.webmd.com

نوشته درمان های جایگزین درمان درد اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.