درمان های خانگی آلزایمر

تحریریه گروه ترجمه تعاون پرتال

 

بیماری آلزایمر یک نوع اختلال عملکـــرد مغزی هست که به واسطه آن به تدریج توانایی‌ های ذهنی بیمار تحلیل می ‌رود و بارزترین نوع از انواع مختلف زوال عقل اختلال حافظه ‌هست.

اختلال حافظه معمولاً به تدریج ایجاد انجام گرفته و پیشرفت می کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌ های اخیر محدود می‌ شود ولی به تدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می ‌بینند.

همچنین بیمار به مرور زمان، با درک صحبت های دیگران، صحبت کـــردن، خواندن، نوشتن و انجام فعالیت های روزانه خود دچار مشکل می شود.

در ضمن فرد به افسردگی، اضطراب، خلق و خوی متغیر، زودرنجی، تغییر در عادات خواب، دوری از اجتماع و عدم اعتماد به دیگران مبتلا می شود.

در این بیماری معمولا  فرد ۵۰ تا ۸۰ درصد دچار زوال عقل می شود. متخصصان هنوز دلیل اصلی بیماری آلزایمر را نمی دانند.

اما تعداد عامل حیاتی از جمله، مسن انجام گرفتن، تاریخچه خانوادگی و ژنتیک، در ایجاد آلزایمر موثر هستند. همچنین خانوم ها زیاد از آقاها به آلزایمر مبتلا می شوند.

افرادی که دچار صدمات مغزی انجام گرفته و یا به اختلالات خفیف شناختی مبتلا هستند، نیز در معرض ابتلا به آلزایمر هستند.

در حال حاضر هیچ درمانی برای بهبود بیماری آلزایمر وجود ندارد اما با روش هایی-مانند تغییر سبک خانومدگی، تغییر رژیم غذایی و درمان های ساده خانگی- می توان جلوی آن را گرفت.

این درمان ها اگر زودهنگام و پیش از ابتلا به این بیماری انجام شوند، بهترین نتیجه را خواهند داشت. در این مقاله تعداد روش موثر درمان خانگی در پیشگیری از آلزایمر و یا کند کـــردن روند آن ارائه انجام گرفته هست:

روغن نارگیل

روغن نارگیل از ابتلا به آلزایمر و دیگر اختلالات مغز پیشگیری می کند. یکی از حیاتی ترین پروتئین هایی که در ایجاد آلزایمر نقش دارند، پروتئین پیش ساز آمیلوئید بتا نام دارد.

روغن نارگیل اثر این پروتئین را کاهش می دهد و به بهبود پوشش عصب ها و عملکـــرد شناختی مغز کمک می کند. از روغن نارگیل ارگانیک و غیرهیدروژنه و فقط بکر هستفاده کنید.

ویتامین B12

این ویتامین در حفظ عملکـــرد عصبی در بدن کمک می کند و کمبود آن موجب کاهش حافظه در فرد می شود.

به صورت حتم افراد مبتلا به آلزایمر با مصرف این ویتامین درمان نمی شوند، اما با هستفاده از ویتامین B12 می توانید جلوی ضعف حافظه تان را بگیرید.

این ویتامین در خوراکی هایی مانند گوشت قرمز، ماهی، مرغ، تخم مرغ، شیر، پنیر، آووکادو وشیر سویا یافت می شود.

دارچین

دارچین در پیشگیری و یا به تاخیر انداختن علایم آلزایمر موثر هست.

در تحقیقی مشخص انجام گرفته هست که عصاره دارچین سیلان به جلوگیری از تجمع پروتئین های تائو کمک کـــرده و از ابتلا به این بیماری می کاهد.

دارچین همچنین موجب جریان خون بهتر به مغز انجام گرفته و به تقویت حافظه و درک شناختی فرد کمک می کند. قند خون افراد مبتلا به دیابت را نیز کنترل می کند.

قند خون معمولا یکی از عوامل ابتلا به بیماری آلزایمر هست. می توان با افزودن دارچین به چای، نان سوخاری، جو، سالاد میوه و اسموتی، این ادویه را که به صورت حتم خوش طعم هم هست به بدن رساند.

بادام

ویتامین E جلوی پیشرفت بیماری آلزایمر را می گیرد و بادام، منبع زیاد نیکوی از ویتامین E آلفاتوکوفرول، نوعی از ویتامینE، هست که بدن به آسودهی آن را دریافت می کند.

علاوه بر آن اسیدهای چرب امگا۳ موجود در بادام موجب تقویت حافظه می شوند.

بادام همچنین موجب عملکـــرد صحیح سیستم عصبی می شود  که آن نیز به نوبه خود عملکـــرد شناختی را کنترل می کند.

زردچوبه

زردچوبه حاوی ترکیبی به نام کورکومین هست. این ماده، نوعی آنتی اکسیدانی قوی هست که خاصیت ضدالتهابی دارد و پلاک های مغزی (آمیلوئید بتا) را از بین می برد و پیشرفت بیماری آلزایمر را کند می کند.

زردچوبه می تواند جریان خون به مغز که برای عملکـــرد شناختی مغز حیاتی هست را بهبود بخانجام گرفت. به صورت حتم زردچوبه برای افرادی که به سنگ کیسه صفرا و انسداد مجاری صفراوی مبتلا هستند، مضر هست.

اسیدهای چرب امگا ۳

اسیدهای چرب امگا۳ می توانند یکی از درمان های موثر بیماری آلزایمر باشند.

در تحقیقی مشخص انجام گرفت که دوکوزاهگزانوئیک- که نوعی اسید چرب امگا۳ هست- با کاهش صدمات مغزی، جلوی پیشرفت بیماری آلزایمر را می گیرد.

با مصرف ماهی های چرب، گردو، دانه های کتان، لوبیا، روغن زیتون و کدوحلوایی می توانید امگا ۳ افزایشی به بدن خود برسانید. هر کس روزانه باید حداقل ۶۰۰ میلی گرم، اسیدچرب امگا ۳ مصرف کند.

انگور فرنگی هندی

انگور فرنگی هندی که با نام “آمله” نیز شناخته می شود، می تواند با کنترل آمیلوئید بتا،  از بیماری آلزایمر پیشگیری کـــرده و یا پیشرفت آن را به تاخیر اندازد. 

علاوه بر آن سرشار از ویتامین C و دیگر آنتی اکسیدان های قوی هست و می تواند مغز را فعال نگهداشته و عملکـــرد ذهنی را بهبود بخانجام گرفت.

این میوه سیستم مرکز اعصاب را تقویت می کند. انگور فرنگی هندی را می توانید به صورت خام و یا آبمیوه آن را مصرف کنید.

جینسینگ هندی

جینسینگ هندی برای عملکـــرد مغز زیاد مفید هست. محققان پس از تحقیق روی این گیاه و اثر آن روی کاهش انجام گرفتت آلزایمر و یا پیشگیری از آن، به فواید بی نظیر آن در پیشگیری از بیماری آلزایمر پی بردند.

این گیاه روی پایان جنبه های عملکـــرد شناختی مانند تمرکز، تفکر، توجه و حافظه اثر مثبت دارد. علاوه بر آن با کمک ویژگی های آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی آن می توان از بیماری های تحلیل اعصاب، مانند آلزایمر، پیشگیری کـــرد.

مکمل های جینسینگ در بازار وجود دارد و به صورت حتم پیش از مصرف با پزشک تان مشورت کنید.

براهمی

براهمی، که با نام باکوپا هم شناخته می شود، نوعی گیاه علفی هست و ساقه آن خخانومده و کمی گوشتی می باانجام گرفت.

بررسی ها نشان داده هست این گیاه در بهبود عملکـــرد شناختی کهنسالان مبتلا به اختلالات تحلیل اعصاب، مانند آلزایمر، موثر هست.

برای گرفتن نتیجه مطلوب از این گیاه، روزانه ۱ تا ۲ قاشق عصاره برگ های آن را باید مصرف کـــرد.

همچنین مکمل های این گیاه در داروخانه موجود هست که می توان با تجویز پزشک، مصرف کـــرد.

ورزش

فعالیت های منظم ورزشی جلوی کاهش عملکـــرد شناختی مغز را می گیرد.

در واقع تحرک با اثرات نوروفیزیولوژی مثبت خود می تواند فعالیت مغز افراد مسن را در حالت نرمال حفظ کند.

بنابراین بهتر هست این افراد متداوم و به طور مرتب ورزش کنند و تحرک داشته باشند.

 

نوشته درمان های خانگی آلزایمر اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.